Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zbiorniki na olej opałowy – wiedza w pigułce

artykuł zewnętrzny

Olej opałowy to materiał grzewczy, który od kilku lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Stosowanie tego rodzaju rozwiązania wymaga jednak kilku niezbędnych elementów, które pozwalają na bezpieczne i efektywne ogrzewanie pomieszczeń w danym budynku. Jednym z nich jest zbiornik na olej opałowy, nazywany również sercem całego systemu ogrzewania olejowego. Spośród wielu modeli dostępnych na rynku, oferowane są zbiorniki jednopłaszczyznowe bądź dwupłaszczowe. Czym różnią się od siebie i co warto wiedzieć przed zakupem zbiornika na olej opałowy?

Zbiorniki na olej opałowy – wiedza w pigułce
Zbiorniki na olej opałowy – wiedza w pigułce
Ekoterm

Zbiornik na olej opałowy – prawidłowe magazynowanie 

Ogrzewanie olejem opałowym, o którym więcej przeczytasz w artykule: ”Ogrzewanie olejowe. Dlaczego warto ogrzewać budynek olejem opałowym?” to jedno z rozwiązań, które brane jest pod uwagę w sytuacji, gdy użytkownicy nie posiadają dostępu do gazu z sieci, lub po prostu nie chcą ogrzewać domu czy fabryki paliwem stałym. Pomimo że gaz płynny może okazać się ekonomiczniejszym rozwiązaniem, to główna różnica polega na sposobie magazynowania surowca grzewczego. Bowiem zbiornik na gaz płynny może być ustawiany wyłącznie na zewnątrz domu. Natomiast w przypadku zbiornika na olej opałowy, istnieje możliwość zainstalowania go wewnątrz budynku. Dlatego decydując się na ogrzewanie olejem opałowym, oprócz montażu instalacji, należy wygospodarować odpowiednią przestrzeń na magazyn oleju, czyli tzw. kotłownię. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pojedynczy zbiornik na olej opałowy można zamontować obok pieca, jednak tylko wtedy, gdy odległość nie będzie mniejsza niż 1 m, a pomiędzy kotłem a zbiornikiem powstanie murowana ścianka.

Zbiornik na olej opałowy – na jaką pojemność i materiał warto się zdecydować?

Dokonując zakupu zbiornika na olej opałowy, zaleca się, aby jego wielkość została dobrana w taki sposób, aby uzupełnianie w nim oleju opałowego nie musiało odbywać się częściej niż raz w roku. Najmniejsze modele zbiorników na olej opałowy posiadają ok. 70 cm szerokości. W większości przypadków jest to jednak zbyt mała pojemność, aby mogła wystarczyć na cały sezon. Natomiast chcąc magazynować paliwo wewnątrz budynku, warto pamiętać, że dużo szerszy zbiornik na olej opałowy, prawdopodobnie nie zmieści się w drzwiach kotłowni.  

Optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie kilku mniejszych zbiorników z opcją łączenia ich w tzw. baterie. Zbiorniki na olej opałowy wykonuje się z tworzywa sztucznego (polietylenu), dzięki czemu są one lekkie i wytrzymałe. Niektóre modele zbiornika mogą pełnić także funkcję izolacyjną, chroniąc magazynowany olej przed ekstremalnymi temperaturami zarówno w porze letniej, jak i zimowej. To ułatwia utrzymanie stabilnych warunków magazynowania oleju opałowego przez cały rok. Dotyczy to zarówno zbiorników zainstalowanych na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Obecnie na rynku dostępne są jednopłaszczyznowe oraz dwupłaszczyznowe zbiorniki na olej opałowy, które posiadają odmienne funkcje i właściwości. 

Jednopłaszczyznowy zbiornik na olej opałowy

Jednopłaszczowy zbiornik na olej opałowy najczęściej produkowany jest z polietylenu. Oferowane przez renomowanych producentów zbiorniki, dostępne są w różnych pojemnościach – od 200 l do 9000l. Ponadto zbiorniki mogą mieć różne kształty, które ułatwiają dobór odpowiedniego kontenera do potrzeb danego budynku. Jednopłaszczyznowy zbiornik na olej opałowy może być zamontowany zarówno w budynku, jak i na zewnątrz. Jego konstrukcja chroni zawartość przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Zbiornik na olej opałowy jednopłaszczowy posiada:

  • właz rewizyjny, 
  • króciec wlewowy gwintowany zewnętrznie, 
  • dwa króćce gwintowane wewnętrznie,
  • króciec z zainstalowanym odpowietrznikiem. 

Niektóre modele mają możliwość doposażenia w dodatkowe funkcje.

Dwupłaszczyznowy zbiornik na olej opałowy 

Dwupłaszczyznowy zbiornik na olej opałowy składa się z wewnętrznego zbiornika i zewnętrznej pokrywy ochronnej. To rozwiązanie konstrukcyjne daje pewność, że olej opałowy w razie awarii jednej z warstw nie wycieknie, powodując zagrożenie dla ludzi i środowiska naturalnego. Dodatkowo pomiędzy płaszczyznami znajduje się przestrzeń, która pełni funkcję naturalnej izolacji termicznej. Warto dodać, że olej opałowy umieszczony we wnętrzu dwupłaszczyznowego zbiornika nie ulega wpływom zarówno wysokich temperatur w trakcie upałów, jak i drastycznym spadkiem temperatur w zimie. Aby chronić zbiornik na olej opałowy przed wychłodzeniem, wystarczy doposażyć go w dodatkową taśmę grzewczą z termostatem. Zbiornik na olej opałowy dwupłaszczowy posiada:

  • włazy rewizyjne, 
  • króciec gwintowany zewnętrznie, 
  • wskaźnik poziomu oleju,
  • czujnik wycieku. 

Warto dodać, że nieco inaczej wyposażone zbiorniki na olej opałowy, przeznaczone do instalacji na zewnątrz budynku.

Zbiornik na olej opałowy – dodatkowe wyposażenie

Producenci zbiorników na olej opałowy oferują szeroki asortyment dodatkowych akcesoriów. Dzięki nim można szybko i sprawnie doposażyć zbiornik i przystosować go do warunków panujących w danym pomieszczeniu. Dodatkowymi akcesoriami są m.in.:  

  • sygnalizatory poziomu oleju i przecieku, 
  • taśmy grzewcze z termostatem,
  • zewnętrzna linia napełniająca,
  • czujnik maksymalnego poboru, 
  • kołpak odpowietrzający.
    Więcej o:

Skomentuj:

Zbiorniki na olej opałowy – wiedza w pigułce