Sposoby na małą łazienkę

Sposoby na małą łazienkę

Sposoby na małą łazienkę (fot. Corbis)

Kiedy mamy małą łazienkę musimy urządzić ją tak, aby pomimo niewielkiego metrażu spełniała swoją funkcję, była wygodna w użytkowaniu i jednocześnie wydała się jak największa.

W takiej łazience nie zrobimy salonu kąpielowego, jednak istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które sprawią, że nawet w najmniejszym pomieszczeniu będziemy czuć się komfortowo.

Po pierwsze

 

Projektując małą łazienkę musimy pomyśleć o jak najlepszym wykorzystaniu przestrzeni. Zastanówmy się czy mamy wnęki, narożniki, które możemy zabudować i przeznaczyć na miejsce do przechowywania. Jeśli nasza łazienka jest naprawdę mała, najlepszym rozwiązaniem jest przeniesienie pralki do innego pomieszczenia. Gdy możliwości instalacyjno-architektoniczne pozwalają na to, taki pomysł jest wart przemyślenia. Łazienka bez pralki zyska naprawdę dużo dodatkowej przestrzeni. Innym rozwiązaniem może być powiększenie łazienki o wnękę na pralkę kosztem sąsiedniego pomieszczenia.

 

mała łazienka

fot. Corbis

 

Po drugie

 

Wybór sprzętów do mikroskopijnej łazienki wymaga szczególnego przemyślenia. Tu z pomocą przychodzą producenci, którzy proponują specjalne linie zaprojektowane do małych pomieszczeń. Możemy wybierać spośród ceramiki o mniejszych rozmiarach, narożnych umywalek, sedesów czy szafek.

 

 

mała łazienka, ceramika do małych łazienek

fot. Koło

 

Na co się zdecydować: wybrać wannę czy prysznic? Ten drugi pozwoli na znaczne zaoszczędzenie przestrzeni. Jeśli jednak nie wyobrażamy sobie życie bez wanny, wybierzmy taką, która zajmie najmniej miejsca i pozwoli wygodnie poruszać się po łazience. Dobrym rozwiązaniem może się okazać wanna asymetryczna.

 

Po trzecie

 

Zwróćmy uwagę na dobór kolorów i materiałów, którymi chcemy wykończyć łazienkę. Pamiętajmy, że ciemne kolory optycznie zmniejszają wnętrze. Najlepiej sprawdzą się jasne, zimne barwy. Sprawiają one, że ściany optycznie się oddalają, dając wrażenie przestrzeni. Rodzaj i sposób ułożenia płytek również ma wpływ na poczucie wielkości pomieszczenia. Kafle bardzo ozdobne, o wyrazistystch wzorach nie sprawdzą się w małej łazience. Najlepsze będą proste, o połyskliwym wykończeniu. Efekt poszerzenia łazienki uzyskamy układając płytki podłogowe w karo. Ponad to wszystkie wyraźne, poziome podziały na ścianach również poszerzą optycznie wnętrze. Można więc rozdzielić płytki ścienne ciemniejszym dekorem. W małych pomieszczenia dobrze sprawdzają się wszystkie materiały odbijające światło, a więc połyskliwe. Zatem lakierowane meble, metal i szkło to dobry wybór.


Po czwarte

 

Lustra. To dobrze znany sposób na powiększenie małych wnętrz. Jeśli zastosujemy duże tafle luster bez ram, łazienka wyda się większa. Dodatkowo możemy spotęgować wrażenie stosując dwa lustra powtarzające swoje odbicia.

 

mała łazienka, ceramika do małych łazienek

fot. Corbis

 

Po piąte

 

Nawet najbardziej pomysłowo urządzona łazienka nie będzie się dobrze prezentować, gdy będzie niedoświetlona i ponura. Mała ilość światła sprawia, że pomieszczenia wydają się jeszcze mniejsze niż w rzeczywistości. Niewskazane jest jedno centralne, górne oświetlenie. Zamontujmy kilka źródeł światła, jak kinkiety, podświetlmy lustra i szafki. Jasne, halogenowe oświetlenie sprawi, że łazienka wyda się czystsza i większa.  

 

I na koniec

 

Im wnętrze przejrzystsze, tym wydaje się większe. Zadbajmy więc o wizualny porządek łazienki. Starajmy się trzymać wszystkie kosmetyki w szafkach, ograniczmy ilość ozdób, wybierajmy proste meble i ceramikę. Ujednolićmy kolor ręczników i dodatków. Im mniej rzeczy, które wprowadzają optyczny chaos, tym lepiej dla naszego małego wnętrza.  Małej łazienki pomimo usiłowań nie można rozciągnąć. Bywają tak malutkie pomieszczenia, że nie wiele da się osiągnąć nawet sprawdzonymi trikami. Warto jednak postarać się, aby łazienka, mimo że mała, była funkcjonalna i komfortowa.

 

 

zobacz także:

Łazienka bez glazury.

Dodatki łazienkowe

Wanny akrylowe

 


 

 

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Zobacz także
 • Poszerzające fugi. Funkcję pasków pełnią ciemne poziome fugi położone między dużymi prostokątnymi płytkami ceramicznymi. Pionowe fugi są tak wąskie, że niemal niewidoczne. Taki sposób wykończenia ścian również jest polecany do wąskich łazienek. Jak optycznie powiększyć łazienkę?
Komentarze (2)
Sposoby na małą łazienkę
Zaloguj się
 • Gość: Gość

  Oceniono 7 razy -1

  Aby "powiększyć" łazienkę wstawiłam lustra na dwóch ścianach. Mąż początkowo protestował, ale przyzwyczaił się i nawet widzę, że przed pracą lubi się dokładnie przejrzeć ze wszystkich stron;). Zrezygnowaliśmy z pralki w pomieszczeniu i użyliśmy jasnych błyszczących płytek i paru dekorów o delikatnych wzorach. Dobór kafelków i zdecydowanie się jak je ułożyć wymagało najwięcej główkowania , ale i do tego doszliśmy robiąc kilkanaście projektów w NET+ i teraz czuję się prawie ekspertem jeśli chodzi o te sprawy:)

 • Gość: Gość

  Oceniono 5 razy -3

  Fajny artykuł. Szkoda, że tyle w nim błędów ortograficznych...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX