Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Najpopularniejsze style wnętrz - czym się charakteryzują?

Redakcja

Style wnętrz to niezwykle pojemny temat - i wyjątkowo interesujący. Każdy styl ma inne korzenie, każdy pozwala na stworzenie we wnętrzach odmiennego klimatu. Co warto o nich wiedzieć, zanim zaczniemy projektować aranżacje wnętrz?

Najpopularniejsze style wnętrz - czym się charakteryzują?
Najpopularniejsze style wnętrz - czym się charakteryzują?
Shutterstock

Style wnętrzarskie - znajdź ten, który najbardziej ci pasuje

Jakie style aranżacji wnętrz są obecnie modne? Wciąż, od lat, wielką popularnością cieszą się styl skandynawski i styl minimalistyczny, ale nie tylko - chętnie sięgamy też po projekty utrzymane w stylu loft i stylu glamour. Czym poszczególne style wnętrz różnią się od siebie? Czym się charakteryzują?

Najpopularniejsze style wnętrz - czym się charakteryzują?
Minimalizm w salonie
Westwing

Styl art déco

Określenie to pochodzi z języka francuskiego i oznacza sztukę dekorowania. Rozwój tego stylu przypadł na lata 1919-1939 i był odpowiedzią na poprzedzający go styl secesyjny. W wystroju wnętrz utrzymanym w tej estetyce znajdziemy wyraziste kolory, geometryczne wzory i kształty oraz mocny fokus na dekoracyjność w meblach i dodatkach. Dużą rolę grają tu symetria i elegancja.

Przeczytaj artykuł o stylu art deco >>

Najpopularniejsze style wnętrz - czym się charakteryzują?
Styl art deco
Shutterstock

Styl boho

Wnętrza w stylu boho w swojej pierwotnej formie zachwycały mnogością barw i wzorów. Na przestrzeni lat styl ten ewoluował i dzisiaj kojarzymy go z takimi elementami, jak: naturalne materiały (głównie naturalne drewno), stonowana kolorystyka (biel, beże, szarości, brązy, zielenie), duża ilość światła. W stylu boho należy zadbać o wysoki komfort wypoczynku - a ten uzyskamy za sprawą miękkich, tapicerowanych mebli, wielu poduszek, pledów i dywaników na podłodze. Przestronne wnętrza powinny zawierać też nawiązania do natury w postaci żywych roślin doniczkowych.

Przeczytaj artykuł o stylu boho >>

style wnętrz
Aranżacja w stylu boho
Opoczno

Styl eklektyczny

Czym jest eklektyzm w urządzaniu wnętrz? Najprościej można go określić jako estetyczny miszmasz, zestawienie w jednym pomieszczeniu elementów wyposażenia reprezentujących różne style wnętrz, tylko pozornie niepasujące do siebie. Mogą się tu pojawić klasyczne sofy i fotele, industrialne, metalowe lampy, drewniany stół nadgryziony zębem czasu i komody wyprodukowane w latach 60. ubiegłego wieku. Nie ma jednego przepisu na styl eklektyczny - każdy może stworzyć w swoich wnętrzach własną interpretację, łącząc ulubione meble, dodatki i kolory. Najważniejsze jest, aby w takiej aranżacji wnętrz czuć się swobodnie i komfortowo.

Przeczytaj artykuł o stylu eklektycznym >>

Najpopularniejsze style wnętrz - czym się charakteryzują?
Aranżacja w stylu eklektycznym
Shutterstock

Styl glamour

Jeśli kochasz blask, elegancję, mnogość dekoracji i nieco buduarowy charakter wnętrz, styl glamour może się okazać dla ciebie najlepszym wyborem. Tutaj znajdziesz pikowane meble tapicerowane, kryształowe żyrandole, wzorzyste poduszki, bogato zdobione meble i pełne przepychu dodatki. Mogą się tu też pojawić ciemne kolory, jak granat, butelkowa zieleń, bordo, fiolet, a nawet czerń - oraz motywy zwierzęce. Urządzając mieszkanie o niewielkim metrażu możemy sobie pozwolić na pastelowe kolory - najważniejsze jednak, aby w projekcie znalazło się dużo błyszczących ozdób i luster.

Przeczytaj artykuł o stylu glamour >>

Najpopularniejsze style wnętrz - czym się charakteryzują?
Aranżacja w stylu glamour
Shutterstock

Styl Hampton

Nazwa tego stylu nawiązuje do miejscowości Southampton i East Hampton na Long Island w USA, w których bogaci nowojorczycy spędzają letnie miesiące (w swoich lub wynajmowanych rezydencjach). Cechy charakterystyczne tej estetyki to elegancja, komfort, przytulny klimat i nadmorski charakter. Uzyskujemy go za sprawą zastosowania naturalnych materiałów, ponadczasowych form mebli i dekoracji nawiązujących do plaży i morza. We wnętrzach królują jasne kolory, głównie beże, biele, szarości i odcienie niebieskiego. Do przechowywania wykorzystujemy drewniane skrzynie i plecione kosze.

Przeczytaj artykuł o stylu Hampton >>

Najpopularniejsze style wnętrz - czym się charakteryzują?
Wnętrze w stylu Hampton
fot. Mint Grey

Styl industrialny (loftowy)

Styl loftowy oraz styl industrialny - te dwie nazwy najczęściej są stosowane zamiennie. Są do siebie podobne, jednak można zauważyć między nimi znaczące różnice. W stylu industrialnym mamy surowe materiały, meble nadgryzione zębem czasu, metalowe lampy i dodatki, beton i cegły. Taka aranżacja ściśle nawiązuje po pofabrycznych wnętrz, podczas gdy estetyka loftowa jest nieco bardziej subtelna i delikatna, wypełniona jaśniejszymi kolorami, z dozą minimalizmu i elegancji.

Przeczytaj artykuł o stylu loftowym >>

Najpopularniejsze style wnętrz - czym się charakteryzują?
Aranżacja w stylu loft
Shutterstock

Styl klasyczny

Wnętrza urządzone w stylu klasycznym to przede wszystkim ponadczasowe formy i rozwiązania. Stosujemy w nich stonowane barwy i wyposażenie, które wytrzyma próbę czasu i nawet po wielu latach będzie się prezentowało atrakcyjnie. Nie ma tu miejsca na chwilową modę i detale modne jedynie przez kilka sezonów - kładziemy nacisk na proste modele, unikamy dużej ilości wzorów i kontrastujących połączeń kolorystycznych. Styl wnętrza określa też zastosowanie symetrii w rozmieszczaniu mebli i mniejszego wyposażenia.

Przeczytaj artykuł o stylu klasycznym >>

style wnętrz
Styl klasyczny w salonie
KUPRYNENKO ANDRII/Shutterstock

Styl nowoczesny

Urządzanie wnętrz na bazie stylu nowoczesnego zaczynamy od wyboru mebli o prostych formach. Stosujemy stonowane kolory i oszczędne dekoracje. Stawiamy na wysokiej jakości materiały i geometryczne kształty w postaci nowoczesnych dodatków. Do naturalnego drewna dobieramy chromowany metal w postaci nóżek i uchwytów meblowych. Jeśli decydujemy się na styl minimalistyczny, ograniczamy paletę kolorów do trzech - czterech, pamiętamy też o prostych oprawach oświetleniowych. Lampy powinny być rozmieszczone w taki sposób we wnętrzu, aby równomiernie rozświetlały przestrzeń.

Przeczytaj artykuł o stylu nowoczesnym >>

Najpopularniejsze style wnętrz - czym się charakteryzują?
Styl nowoczesny - salon
Shutterstock

Styl rustykalny

Charakterystyczne cechy tej estetyki to: patchworkowe wzory (również patchworkowe płytki), duża ilość naturalnego drewna, ceramika, kamionka, kamień, żywe rośliny doniczkowe, suszone zioła, naturalne tkaniny, paleta barw inspirowana naturą. Styl rustykalny we wnętrzach ma nawiązywać do wiejskiej chatki, kojarzyć się z wakacjami u babci lub w gospodarstwie agroturystycznym.

Przeczytaj artykuł o stylu rustykalnym >>

style wnętrz
Styl rustykalny
Westwing

Styl skandynawski

We wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim króluje drewno w naturalnym kolorze, ewentualnie bielone. Dekoracje i wzory ograniczamy tu do niezbędnego minimum, podobnie paletę barw - bazujemy na bieli, szarościach i beżach, ale mogą się też pojawić barwne akcenty w postaci czerni lub brązów. Okna powinny być odsłonięte, aby do środka wpadało jak najwięcej naturalnego światła. Lampy mogą mieć plecione klosze lub metalowe oprawy. Podłogę wykańczamy deskami lub płytkami imitującymi kamień.

Przeczytaj artykuł o stylu skandynawskim >>

Najpopularniejsze style wnętrz - czym się charakteryzują?
Aranżacja w stylu skandynawskim
Shutterstock

Styl vintage

Aranżacje wnętrz w stylu vintage charakteryzują się wykorzystaniem mebli wyprodukowanych w XX wieku, choć najczęściej stosując to określenie mamy na myśli lata 50., 60., 70. i 80. Co ciekawe, meble wyprodukowane w czasach PRL-u doskonale sprawdzają się również w stylu eklektycznym i stylu retro, więc w razie potrzeby można je wykorzystać przy zmianie aranżacji wnętrz. Styl vintage to również bogactwo wzorów i kolorów - bez obaw możemy łączyć ze sobą w jednym pomieszczeniu zieleń, czerwień, żółć, niebieski i pomarańczowy. Jeśli chodzi o dodatki, wystarczy przypomnieć sobie wyposażenie z domu rodziców lub dziadków - i zastosować podobne.

Przeczytaj artykuł o stylu vintage >>

Najpopularniejsze style wnętrz - czym się charakteryzują?
Aranżacja w stylu vintage
Shutterstock
    Więcej o:

Skomentuj:

Najpopularniejsze style wnętrz - czym się charakteryzują?