Najpopularniejsze style wnętrz - czym się charakteryzują?
Style wnętrz to niezwykle pojemny temat - i wyjątkowo interesujący. Każdy styl ma inne korzenie, każdy pozwala na stworzenie we wnętrzach odmiennego klimatu. Co warto o nich wiedzieć, zanim zaczniemy projektować aranżacje wnętrz?
Style wnętrzarskie - znajdź ten, który najbardziej ci pasuje
Jakie style aranżacji wnętrz są obecnie modne? Wciąż, od lat, wielką popularnością cieszą się styl skandynawski i styl minimalistyczny, ale nie tylko - chętnie sięgamy też po projekty utrzymane w stylu loft i stylu glamour. Czym poszczególne style wnętrz różnią się od siebie? Czym się charakteryzują?
Styl art déco
Określenie to pochodzi z języka francuskiego i oznacza sztukę dekorowania. Rozwój tego stylu przypadł na lata 1919-1939 i był odpowiedzią na poprzedzający go styl secesyjny. W wystroju wnętrz utrzymanym w tej estetyce znajdziemy wyraziste kolory, geometryczne wzory i kształty oraz mocny fokus na dekoracyjność w meblach i dodatkach. Dużą rolę grają tu symetria i elegancja.
Styl boho
Wnętrza w stylu boho w swojej pierwotnej formie zachwycały mnogością barw i wzorów. Na przestrzeni lat styl ten ewoluował i dzisiaj kojarzymy go z takimi elementami, jak: naturalne materiały (głównie naturalne drewno), stonowana kolorystyka (biel, beże, szarości, brązy, zielenie), duża ilość światła. W stylu boho należy zadbać o wysoki komfort wypoczynku - a ten uzyskamy za sprawą miękkich, tapicerowanych mebli, wielu poduszek, pledów i dywaników na podłodze. Przestronne wnętrza powinny zawierać też nawiązania do natury w postaci żywych roślin doniczkowych.
Styl eklektyczny
Czym jest eklektyzm w urządzaniu wnętrz? Najprościej można go określić jako estetyczny miszmasz, zestawienie w jednym pomieszczeniu elementów wyposażenia reprezentujących różne style wnętrz, tylko pozornie niepasujące do siebie. Mogą się tu pojawić klasyczne sofy i fotele, industrialne, metalowe lampy, drewniany stół nadgryziony zębem czasu i komody wyprodukowane w latach 60. ubiegłego wieku. Nie ma jednego przepisu na styl eklektyczny - każdy może stworzyć w swoich wnętrzach własną interpretację, łącząc ulubione meble, dodatki i kolory. Najważniejsze jest, aby w takiej aranżacji wnętrz czuć się swobodnie i komfortowo.
Styl glamour
Jeśli kochasz blask, elegancję, mnogość dekoracji i nieco buduarowy charakter wnętrz, styl glamour może się okazać dla ciebie najlepszym wyborem. Tutaj znajdziesz pikowane meble tapicerowane, kryształowe żyrandole, wzorzyste poduszki, bogato zdobione meble i pełne przepychu dodatki. Mogą się tu też pojawić ciemne kolory, jak granat, butelkowa zieleń, bordo, fiolet, a nawet czerń - oraz motywy zwierzęce. Urządzając mieszkanie o niewielkim metrażu możemy sobie pozwolić na pastelowe kolory - najważniejsze jednak, aby w projekcie znalazło się dużo błyszczących ozdób i luster.
Styl Hampton
Nazwa tego stylu nawiązuje do miejscowości Southampton i East Hampton na Long Island w USA, w których bogaci nowojorczycy spędzają letnie miesiące (w swoich lub wynajmowanych rezydencjach). Cechy charakterystyczne tej estetyki to elegancja, komfort, przytulny klimat i nadmorski charakter. Uzyskujemy go za sprawą zastosowania naturalnych materiałów, ponadczasowych form mebli i dekoracji nawiązujących do plaży i morza. We wnętrzach królują jasne kolory, głównie beże, biele, szarości i odcienie niebieskiego. Do przechowywania wykorzystujemy drewniane skrzynie i plecione kosze.
Styl industrialny (loftowy)
Styl loftowy oraz styl industrialny - te dwie nazwy najczęściej są stosowane zamiennie. Są do siebie podobne, jednak można zauważyć między nimi znaczące różnice. W stylu industrialnym mamy surowe materiały, meble nadgryzione zębem czasu, metalowe lampy i dodatki, beton i cegły. Taka aranżacja ściśle nawiązuje po pofabrycznych wnętrz, podczas gdy estetyka loftowa jest nieco bardziej subtelna i delikatna, wypełniona jaśniejszymi kolorami, z dozą minimalizmu i elegancji.
Styl klasyczny
Wnętrza urządzone w stylu klasycznym to przede wszystkim ponadczasowe formy i rozwiązania. Stosujemy w nich stonowane barwy i wyposażenie, które wytrzyma próbę czasu i nawet po wielu latach będzie się prezentowało atrakcyjnie. Nie ma tu miejsca na chwilową modę i detale modne jedynie przez kilka sezonów - kładziemy nacisk na proste modele, unikamy dużej ilości wzorów i kontrastujących połączeń kolorystycznych. Styl wnętrza określa też zastosowanie symetrii w rozmieszczaniu mebli i mniejszego wyposażenia.
Styl nowoczesny
Urządzanie wnętrz na bazie stylu nowoczesnego zaczynamy od wyboru mebli o prostych formach. Stosujemy stonowane kolory i oszczędne dekoracje. Stawiamy na wysokiej jakości materiały i geometryczne kształty w postaci nowoczesnych dodatków. Do naturalnego drewna dobieramy chromowany metal w postaci nóżek i uchwytów meblowych. Jeśli decydujemy się na styl minimalistyczny, ograniczamy paletę kolorów do trzech - czterech, pamiętamy też o prostych oprawach oświetleniowych. Lampy powinny być rozmieszczone w taki sposób we wnętrzu, aby równomiernie rozświetlały przestrzeń.
Styl rustykalny
Charakterystyczne cechy tej estetyki to: patchworkowe wzory (również patchworkowe płytki), duża ilość naturalnego drewna, ceramika, kamionka, kamień, żywe rośliny doniczkowe, suszone zioła, naturalne tkaniny, paleta barw inspirowana naturą. Styl rustykalny we wnętrzach ma nawiązywać do wiejskiej chatki, kojarzyć się z wakacjami u babci lub w gospodarstwie agroturystycznym.
Styl skandynawski
We wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim króluje drewno w naturalnym kolorze, ewentualnie bielone. Dekoracje i wzory ograniczamy tu do niezbędnego minimum, podobnie paletę barw - bazujemy na bieli, szarościach i beżach, ale mogą się też pojawić barwne akcenty w postaci czerni lub brązów. Okna powinny być odsłonięte, aby do środka wpadało jak najwięcej naturalnego światła. Lampy mogą mieć plecione klosze lub metalowe oprawy. Podłogę wykańczamy deskami lub płytkami imitującymi kamień.
Styl vintage
Aranżacje wnętrz w stylu vintage charakteryzują się wykorzystaniem mebli wyprodukowanych w XX wieku, choć najczęściej stosując to określenie mamy na myśli lata 50., 60., 70. i 80. Co ciekawe, meble wyprodukowane w czasach PRL-u doskonale sprawdzają się również w stylu eklektycznym i stylu retro, więc w razie potrzeby można je wykorzystać przy zmianie aranżacji wnętrz. Styl vintage to również bogactwo wzorów i kolorów - bez obaw możemy łączyć ze sobą w jednym pomieszczeniu zieleń, czerwień, żółć, niebieski i pomarańczowy. Jeśli chodzi o dodatki, wystarczy przypomnieć sobie wyposażenie z domu rodziców lub dziadków - i zastosować podobne.
- Więcej o:
Drzwi składane w zabudowie meblowej
Projektowanie wnętrz, które wpływają na zdrowie
Dekoracje na Halloween - inspiracje, aranżacje
Praktyczny przewodnik po rodzajach dywanów
Podłoga w różnych pomieszczeniach
Jak zaaranżować mieszkanie na wynajem?
Jesienny nastrój we wnętrzach
Jak dobrać kolor drewnianej podłogi do stylu wnętrza?