Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Styl prowansalski: tęsknota za wsią. Czym charakteryzuje się styl prowansalski?

Tekst: Elżbieta Błasikiewicz/Redakcja

Spokojnie, bez pośpiechu i napiętych terminów, w otoczeniu przyrody. O takim życiu marzymy, a uosabia go styl prowansalski. Dlatego go kochamy. Jest jednym z bardziej znanych stylów w urządzaniu wnętrz. Domy urządzone w stylu prowansalskim określane są jako jasne i przytulne. Nawiązują do kolorystyki doliny lawendowej we Francji. Ciepłe akcenty wprowadzają przyjemny klimat w mieszkaniu, aczkolwiek należy zachować pewien umiar, by "nie przesłodzić" i nie wprowadzić kiczu. Czym jeszcze charakteryzuje się styl prowansalski?

Styl prowansalski
Styl prowansalski
Shutterstock

Styl prowansalski: inspiracje

Najpierw Prowansję pokochali artyści, a później turyści, którzy zaczęli tłumnie odwiedzać południe Francji. Zauroczeni pięknem krajobrazu i tradycyjnym stylem życia, zgodnym z porami roku, postanowili zabrać ze sobą cząstkę tej krainy i odwzorować ją we własnych domach. Tak narodził się styl prowansalski. Nie kopiuje on wiernie wystroju tamtejszych wnętrz - jest jedynie ich nieco wyidealizowaną wizją. Bezpretensjonalna uroda tego stylu bardzo szybko zawładnęła wyobraźnią projektantów na całym niemal świecie. I wciąż są pod jego urokiem, czego efekty widać choćby w sklepach, w których bez trudu kupimy meble, naczynia, tkaniny i dodatki dekoracyjne utrzymane w stylu prowansalskim.
 

Czym charakteryzuje się styl prowansalski?

  • Przesycone światłem barwy. Na większych powierzchniach kremowa biel, ciepłe beże, wyblakłe rudości, a w akcentach kolory podpatrzone w prowansalskiej przyrodzie: pastelowe fiolety, rozbielone żółcie, stłumione jasne zielenie.
  • Meble o ponadczasowych formach. Przeważnie robione przez rzemieślników znanymi od wieków metodami (a przez to drogie), z litego drewna w naturalnym kolorze, często rozbielanego, rzadziej malowanego farbą o nieco żywszej barwie. Mają proste kształty i są wykończone frezowanymi i toczonymi elementami, np. gzymsami albo kolumienkami, mają też skromne dekoracje snycerskie (rzeźbienia).
  • Praktyczne ozdoby - styl prowansalski jest nimi przesycony. Dekoracją wnętrz są przede wszystkim przedmioty użytkowe, m.in. naczynia z nierówno szkliwionej ceramiki oraz ze szkła z wytrawionymi wzorami, a także wyplatane kosze z owocami, haftowane albo drukowane tkaniny oraz ażurowe metalowe latarenki.
  • Motywy nawiązujące do świata przyrody. Szlaczki i drobne ornamenty przedstawiające rośliny typowe dla Prowansji, głównie lawendę, ale też gałązki oliwne i winorośl.

Dom w stylu prowansalskim

Styl prowansalski poprawia nastrój domowników zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym. Wiosną i latem nadaje zaś większej świeżości. Styl prowansalski wyróżnia się również naturalnymi materiałami: kamieniami, postarzanym drewnem, ceramiką. Dla stylu tego charakterystyczne są także: podbarwiany tynk strukturalny na ścianach, kredensy „babcine”, przeszklone witryny. Podłogi w domach urządzonych w klimacie Prowansji najczęściej wykonane są z drewna, bądź z betonu i kamienia. Nie bez znaczenia jest również to,
jakie dodatki zostaną wybrane do wystroju wnętrz. Mogą to być: wzorzyste poduszki, kapy na kanapach i łóżkach, plecione dywaniki, ceramiczne doniczki z suszonymi ziołami, czy ozdobne karafki.

Poza salonem, styl prowansalski można również wprowadzić do sypialni. Jasne kolory ścian i mebli pozwolą zrelaksować się domownikom. Obszerne drewniane łóżko i toaletka na wygiętych nogach to znak rozpoznawczy sypialni urządzonej w klimacie Prowansji. Wskazany trend wnętrzarski można zastosować również w łazience i kuchni. W jaki sposób? Wypalane kafle w matowych kolorach, czy drewniane elementy wyposażenia okażą się dobrym posunięciem aranżacyjnym. Dla tego stylu charakterystyczne są także tkaniny lniane lub z kretonu w jasnych kolorach. Mogą pełnić rolę naturalnych zasłon, czy też przytulnych koców.

Dom w stylu prowansalskim >>

Styl prowansalski w salonie
Styl prowansalski w salonie
Fot. Andreas Von Einsiedel/East News

Salon w stylu prowansalskim

Urządzenie salonu wstylu prowansalskim z jednej strony nie jest niczym trudnym, aczkolwiek należy pamiętać o tym, by nie przesadzić z dodatkami. Szybki przepis na sprawdzone wnętrza nawołujące do „lawendowych pól”? To proste: pastelowe kolory, dekoracyjne tkaniny, „wiekowy” wygląd mebli, zdobycze z pchlego targu, suszone kwiaty i dodatki z motywem lawendy. Podczas urządzania wnętrz należy szczególną uwagę zwracać na dobór mebli. Jeśli ktoś jest miłośnikiem targu staroci, powinien wiedzieć, że to właśnie w takich miejscach znajdzie sporo mebli wartych wykorzystania. Drewniane, postarzane stoły i szafy, łóżka z żelaznymi ramami, kute żyrandole, okazałe świeczniki.

Nie można też zapominać o tym, że to detale ostatecznie wpływają na charakter salonu wstylu prowansalskim. Wnętrza z motywami lawendy, pęku suszonych ziół i winogron od razu kojarzą się naturalnie. W takich miejscach znacznie chętniej też się przebywa. Dopełnieniem aranżacji będą też wiklinowe kosze, tace i osłony doniczek. Styl prowansalski nadal jest chętnie wybierany ze względu na to, że bez trudu można go dopasować do nowoczesnych wnętrz. Wystarczy ściany otynkować na biało, a posadzkę wyłożyć terakotą. Stylizowane na „stare” duże lustra także znajdą swoje miejsce w salonie w stylu prowansalskim. O ile tylko dysponujemy dużą przestrzenią i wpada do niej sporo światła, możemy sobie pozwolić na eksperymenty aranżacyjne idące w kierunku stylu prowansalskiego.

Wnętrze w stylu prowansalskim >>

Styl prowansalski w kuchni

Styl prowansalski jest ponadczasowy. Choć znany od lat, nadal nas urzeka swą naturalną urodą. Jego kolebką są pełne słońca i bujnej przyrody krajobrazy południowej Francji. Dlatego w kuchni urządzonej w tym stylu nie może zabraknąć kwiatów. Stojących w wazonach, suszących się u powały, a także dekorujących naczynia, tkaniny, ściany i... podłogi - pomalowane lub wyłożone płytkami ceramicznymi. Zresztą ceramika - gruba, nierównomiernie szkliwiona - jest we wnętrzach prowansalskich wszechobecna.

Meble mają zdecydowanie wiejski rodowód. Królują przepastne kredensy, w których mnóstwo się mieści. Jeśli pojawiają się szafki wiszące, to wyłącznie o kształcie przypominającym nadstawki kredensów. Najczęściej są wykończone frezowanymi i toczonymi detalami, nieraz też nieskomplikowanymi rzeźbieniami. Wszystko solidne, z drewna (najlepiej litego) pomalowanego na jasne, jakby przesycone światłem barwy.

Kuchnia w stylu prowansalskim >>

Dla kogo jest styl prowansalski?

Styl prowansalski na pewno przypadnie do gustu miłośnikom spokoju, zarówno w codziennym życiu, jak i w wystroju wnętrz. Najlepiej poszczególne elementy sprawdzą się w dużych domach jednorodzinnych, chociaż w mniejszych mieszkaniach też można wprowadzić aranżacje prowansalskie. Każdy, kto lubi podkreślić kontakt z naturą, będzie mógł czerpać z wnętrz urządzonych we wskazanym stylu. Tym bardziej, jeśli na tarasie lub na balkonie zrobi prowansalski ogród z kwiatami, ziołami, czy roślinami doniczkowymi.
Bez wątpienia styl prowansalski pozwala zapomnieć o natłoku spraw codziennych.

Wnętrza: w klimacie Prowansji >>

Skomentuj:

Styl prowansalski: tęsknota za wsią. Czym charakteryzuje się styl prowansalski?