Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Makrama: modne dekoracje ze sznurka

Redakcja

Oryginalna dekoracja ścienna (i nie tylko) ze sznurka bawełnianego, jaką jest makrama, powróciła kilka lat temu z wyjątkową siłą i zagościła na długo w naszych domach i mieszkaniach. Nie tylko w postaci łapaczy snów, ale również wiszących kwietników, różnorodnych ozdobnych wzorów umieszczanych na ścianach, a nawet detali wykorzystywanych do wzbogacenia ubioru. Makrama cieszy się tak dużą popularnością również ze względu na to, że świetnie wpisuje się w aranżacje utrzymane w stylu boho, ale także dlatego, że nie jest to trudna technika - i każdy może ją opanować, a następnie tworzyć oryginalne ozdoby do wnętrz.

makrama
Makrama na kawałku drewna
Shutterstock

Makrama na ścianę - modna dekoracja w każdym wnętrzu

Makrama to popularna sztuka tworzenia dekoracji ze sznurka, bez użycia igieł, nici, szydełka i innych pomocniczych "narzędzi". Nie wszyscy jednak wiedzą, że ten artystyczny sposób wykorzystania sznurka jest znany i stosowany od starożytności - choć mogłoby się wydawać, że pojawił się w ciągu ostatniej dekady. Makrama na ścianę jest najczęściej kojarzoną wersją tej oryginalnej ozdoby - możemy z powodzeniem zastąpić nią tradycyjne obrazy, które przestają satysfakcjonować, jeśli poszukujemy wyjątkowych elementów wystroju. Ogromną zaletą makramy jest to, że możemy ją kupić - lub samodzielnie wykonać - w dowolnym rozmiarze, kształcie i kolorze - a tym samym jeszcze lepiej dopasować do planowanej lub posiadanej aranżacji wnętrza. Bogactwo wzorów jest w tym przypadku w zasadzie nieograniczone - jedyną barierą może być wyobraźnia. Mała makrama na ścianę będzie się prezentowała wyjątkowo ciekawie, jeśli umieścimy ją na kawałku gałęzi - a tę na sznurku lub gwoździkach wbitych w ścianę. Idealnym tłem dla takiej dekoracji będzie betonowe wykończenie ściany lub cegły - zarówno czerwone, jak i białe.

Styl boho - salon. Projekt architekta Krzysztofa Mirucia >>

Duża makrama - kwietnik

Makrama to doskonały pomysł na przygotowanie wiszącego kwietnika - zarówno w wersji naściennej, jak i sufitowej. Makrama kwietnik dopasowuje się do kształtu i rozmiaru doniczki, zatem nie musimy się martwić, że kupiona - lub wykonana własnymi rękami - okaże się zbyt mała lub za duża. Wzór naszej ozdobnej plecionki dobieramy w zależności od tego, czy zamierzamy w niej potem umieścić donicę o gładkich, jednokolorowych ściankach, czy przykładowo z tłoczonym motywem. Makrama kwietnik nadaje się do doniczek plastikowych i ceramicznych, przy czym w drugim przypadku należy zadbać o bardziej gęsty splot sznurka, aby kwiat nie wypadł z niego pod wpływem własnego ciężaru. Jeśli chcemy postawić na nieco lżejszą wersję dekoracji, ale jednocześnie stronić od niezbyt elegancko wyglądającego plastiku, wystarczy dodać osłonkę wykonaną przykładowo z rattanu. Nie tylko będzie ciekawie wyglądała, ale dodatkowo jej szorstka powierzchnia sprawi, że nasza makrama - a konkretnie jej poszczególne sznurki, nie będą się przesuwały. Jeśli nie mamy czasu na podjęcie się samodzielnego wykonania tej funkcjonalnej ozdoby, znajdziemy ją gotową w wielu sklepach, również internetowych.

Rośliny doniczkowe w domu - ciekawe pomysły na aranżacje >>

Makrama DIY

Domowe majsterkowanie przynosi ogromną satysfakcję - nie tylko pozwala na doszlifowanie manualnych umiejętności i wykorzystanie w praktyce własnej kreatywności, ale również umożliwia uzyskanie oryginalnych elementów wyposażenia wnętrz. Makrama DIY to projekt dosyć prosty na tle wielu innych, które wiążą się z zastosowaniem różnorodnych narzędzi i materiałów wymagających specyficznej obróbki. Wystarczy postarać się o sznurki w wybranej grubości i kolorze, zaplanować wzór - i jego wielkość, a także ewentualny element mocujący - i można zaczynać pracę. Wszystkie potrzebne materiały znajdziemy bez problemu w sklepach - nie tylko same sznurki, ale również drewniane obręcze do łapaczy snów, niewielkie kółka służące jako zaczepy, ozdobne koraliki oraz wiele innych. Makrama DIY powstaje w wyniku wiązania sznurków w supełki, które z kolei są łączone w przeróżne wzory. W Internecie można znaleźć wiele tutoriali pokazujących, w jaki sposób można uzyskać poszczególne motywy - oraz, jak je komponować. Poniżej prezentujemy przykładowy projekt - zobaczcie, jak wykonać makramę krok po kroku.

Grube sploty - meble i dekoracje >>

Wisząca półeczka - makrama DIY. Węzeł i sznurki

Grube, spiralnie skręcone sznury wytrzymają duży ciężar, dlatego często mocuje się na nich np. huśtawki. Tutaj zawieszono na nich kuchenną półeczkę na doniczki z ziołami. Zamiennie można umieścić na niej wybrane kwiaty. Jako półka posłużyła drewniana taca, w której rogach przewiercono otwory i przełożono przez nie metalowe kółka. Końce gotowych sznurów nałożono na dwa karabińczyki (można je zastąpić kółkami) i podwieszono na linkach do haczyków wkręconych w sufit.

Wykonanie, stylizacja, opis: Kinga Kolary-Skomro

Co jeszcze możemy przygotować w ramach projektu makrama DIY?  Na przykład "balustradę" przy schodach. Zrobiono ją, stosując naprzemienne węzły płaskie. Zamiast sznurka użyto linki o grubości 8 mm. Pamiętajmy, że im grubsza linka, tym mocniejsza będzie siatka (co jest bardzo ważne, gdy chcemy zrobić np. siedzisko krzesła bądź hamak). Ta makrama DIY została wykonana bezpośrednio na schodach. Linki przywiązano do szczebelków barierki na górze, a ich końce - po upleceniu siatki - do stopni.

makrama
Pleciona "balustrada" makrama DIY
Fot. Radosław Wojnar

Makrama DIY - pachnące saszetki. Aby je wykonać, trzeba znać kilka ściegów: wałeczek z węzłów żebrowych poziomych i ukośnych (saszetka z kwiatkiem), podwójne słupki fantazyjne z węzłów mocujących (obok) i węzły płaskie (wisząca). Plecionki w kształcie prostokąta podszywamy bawełnianą tkaniną, zszywamy boki i przeplatamy u góry sznurek do ściągania woreczka. Tutaj użyto sznurka gr. 2,5 mm.

makrama
Makrama DIY - plecione woreczki
Fot. Radosław Wojnar

Makrama DIY: Paski-aplikacje. Robimy je, stosując tzw. węzeł Józefiny, z podwójnie złożonego sznurka grubości 5 mm. Aby wyliczyć potrzebną jego ilość, długość dekoracji trzeba pomnożyć przez dziesięć. Uplecione pasy zawieszamy na haczykach wkręconych od wewnątrz w drzwi witrynki. W ten sposób można też zrobić np. breloczek do klucza.

makrama
Makrama DIY - ozdobne paski
Fot. Radosław Wojnar

Makrama łapacz snów

Łapacz snów to sieć wpleciona w drewniany okrąg - tak w skrócie można nazwać ten tak popularny obecnie element dekoracyjny. Zawdzięczamy go niektórym z plemion zamieszkujących Amerykę Północną - ich przedstawiciele wierzyli, że umieszczanie łapacza w pobliżu miejsca nocnego spoczynku zapewnia spokojny i niezakłócony sen. W jaki sposób? Otóż, przypisywano mu właściwości magiczne - działanie polegające na wychwytywaniu złych snów i przepuszczaniu jedynie dobrych marzeń sennych. Indianie zdobili te przedmioty paciorkami i piórami oraz nadawali im różne kształty - najpopularniejszym był okrąg, ale pojawiały się też "krople wody" oraz formy trójwymiarowe. Makrama łapacz snów jest współczesną wersją tego amuletu. Wykonuje się ją oczywiście z plecionego sznurka, który tworzy pajęczynę wewnątrz drewnianego okręgu - i również często zdobi piórami, kolorowymi wstążkami oraz koralikami. Najczęściej można spotkać białe, ale równie dużym wzięciem cieszą się różnokolorowe, które są idealne do pokoju małego dziecka. Samodzielnie wykonana makrama łapacz snów może przybrać dowolny kolor oraz kształt - od prostego i skromnego, po bardzo rozbudowany i bogato zdobiony.

Jak zrobić łapacz snów? >>

Makrama: pomysły na zastosowanie

Makrama daje szerokie pole do popisu, jeśli chodzi o zastosowanie. Sama w sobie jest świetną dekoracją, ale można ją też wykorzystać do ozdobienia innych przedmiotów - lub nadać jej dodatkową funkcję. Skoro możemy wyplatać wybrane sznurki w dowolny sposób, łączyć je ze sobą i naciągać na różne kształty, aż "prosi się", aby samodzielnie wykonać abażur na lampę - wiszącą, stojącą lub nawet kinkiet, w zależności, jaki akurat jest nam potrzebny. Makrama przybierze kształt metalowego szkieletu, na którym ją umieścimy - a zakończenie dekoracji w dolnej części może zostać ciasno nawinięte lub puszczone luźno, tworząc kaskadę ze sznurków.

Jak jeszcze wykorzystamy tę technikę?

  • powtarzając takie same sploty przygotujemy oryginalny bieżnik na stół, niewielkie podkładki pod kubeczki lub nieco większe - pod talerze obiadowe,
  • przy użyciu drewnianych okręgów w kilku rozmiarach wykonamy plecioną "ramkę" do lustra ściennego,
  • wąska i podłużna plecionka zakończona luźno puszczonymi sznurkami z koralikami posłuży jako pasek do sukienki,
  • kompozycję różnych wzorów można powiesić na ścianie na panną młodą i panem młodym na weselu - taka makrama podkreśli aranżację sali w stylu boho.
    Więcej o:

Skomentuj:

Makrama: modne dekoracje ze sznurka