Budowa i remont

  • 21693464 https bi

    Dylatacja: najczęściej popełniane błędy

    Konstrukcję domu projektuje się tak, aby przenosiła nie tylko różnorodne obciążenia. Uwzględnia się również odkształcenia wykorzystanych do wzniesienia budynku materiałów i wykonanych z nich elementów. Negatywnym skutkom tych naturalnych zjawisk zapobiegają dylatacje, czyli przerwy.

  • Dom kopułowy

    Dom kopułowy — jak wygląda i ile kosztuje? Czy budowa w Polsce jest możliwa?

    Dom kopułowy to unikalna i nietypowa forma architektoniczna, która wyróżnia się swoim charakterystycznym kształtem oraz niezwykłymi możliwościami projektowymi. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej budowie domów kopułowych, omówimy charakterystyczne cechy i zalety tej architektury oraz zbadamy, jakie są koszty związane z takim przedsięwzięciem. Przyjrzymy się również przykładom domów kopułowych zrealizowanych w Polsce, aby dowiedzieć się, jakie są możliwości dla osób zainteresowanych tego rodzaju formą mieszkania.

  • Narzędzia do remontu mieszkania i domu -  co kupić?

    Narzędzia do remontu mieszkania i domu - co kupić?

    Remont domu lub mieszkania to duże wyzwanie, do którego na szczęście można się odpowiednio przygotować. Warto to zrobić z kilku powodów: starannie zaplanowany remont nie będzie zaskakiwał nieprzewidzianymi kosztami, a przygotowanie z wyprzedzeniem niezbędnych narzędzi i materiałów pozwoli skrócić czas remontu mieszkania. Dobrze jest również z dużym wyprzedzeniem pomyśleć o takich rzeczach jak montaż klimatyzacji lub ogrzewania podłogowego, aby wszystko zostało zrealizowane podczas remontu. W przeciwnym razie ich późniejszy montaż mógłby okazać się bardzo kłopotliwy.

  • Beton na budowie

    Beton na budowie

    Beton to najpopularniejszy i najczęściej wykorzystywany materiał budowlany na świecie. Niełatwo go zastąpić, ma wiele zalet, ale też wady, o których trzeba pamiętać, planując jego zastosowanie.

  • Hałas? Mówimy o tym głośno!

    Hałas? Mówimy o tym głośno!

    Zapytani o zagrożenia, jakie szkodzą człowiekowi, raczej nie wymieniamy hałasu. Okazuje się jednak, że problem jest większy niż nasza świadomość o nim.

  • Bloczki fundamentowe

    Bloczki fundamentowe - ceny, wymiary

    Betonowe bloczki fundamentowe służą do wznoszenia fundamentów. Są powszechnie dostępne i eliminują wykonywanie deskowania. Bloczek betonowy fundamentowy jest mocny, trwały, wytrzymały na ściskanie i uszkodzenia mechaniczne. Jest mrozoodporny oraz ma niewielką nasiąkliwość.

  • Drewno rozbiórkowe

    Drewno rozbiórkowe – jak je wykorzystać?

    W aranżacji wnętrz coraz chętniej wykorzystujemy drewno rozbiórkowe. Powodów jest co najmniej kilka. Jakich? Chcemy mieć wokół siebie rzeczy oryginalne – „z duszą”, lubimy majsterkowanie, troszczymy się o środowisko i zasoby surowców naturalnych, które są przecież ograniczone, czy też pragniemy upiększyć dom małym kosztem. Dziś podpowiemy zatem, co możemy wyczarować ze starych desek, jak je odpowiednio selekcjonować i przygotować do dalszej pracy.

  • zabudowa poddasza

    Zabudowa poddasza: 35 porad

    Obudowa z płyt gipsowo-kartonowych to jeden z najprostszych i najtańszych sposobów na wykończenie skosów poddasza. Mimo że powszechnie się ją wykonuje, można przy tym popełnić sporo błędów. Radzimy, jak ich uniknąć.

  • wylewka podłogowa, wylewka tradycyjna

    Jak zrobić wylewkę samopoziomującą? Instrukcja krok po kroku

    Podkładów podłogowych jest na rynku kilka rodzajów. Są one dostępne w postaci wylewek samopoziomujących lub mas ściąganych po listwach. Można je układać jako pływające lub trwale związane z podłożem (zespolone).

  • budowa domu, fundamenty, zbrojenie

    Zbrojenie fundamentu, stropu, płyty fundamentowej: najczęściej popełniane błędy

    Błędy, jak wiadomo, kosztują. Dlatego zdecydowaliśmy się pokazać te prace, przy których wykonawcom najczęściej zdarzają się wpadki. Był już odcinek o betonowaniu, dziś zabieramy się za zbrojenie.

  • współczynnik przenikania ciepła U współczynnik U energooszczędność w budownictwie materiały budowlane

    Dlaczego współczynnik przenikania ciepła jest ważny?

    Energooszczędność domu zależy w dużym stopniu od izolacyjności termicznej jego przegród zewnętrznych, czyli fundamentów, ścian zewnętrznych, dachu. Do określenia izolacyjności używa się współczynnika przenikania ciepła. Czym on jest i jak go obliczyć?

  • Stan surowy otwarty

    Jakie są najważniejsze etapy budowy domu?

    Wybudowanie domu w najbardziej optymistycznym scenariuszu zajmuje kilka miesięcy, w najgorszym – nawet lata. Jakie są etapy budowy domu? Najbardziej spektakularnym etapem budowy jest stan surowy, poznajcie też inne.

  • Fot. Rafał Polak-Kuchta

    Stan surowy otwarty - podstawowe informacje niezbędne podczas budowy

    Planujesz budowę domu, ale boisz się, bo jesteś w tym kompletnie zielony? Nie przejmuj się, w obecnych czasach dostępność wiedzy i pomocy fachowców jest szeroko dostępna. Zacznij od początku. Usiądź wygodnie i poczytaj o tym, jakie etapy przed tobą, czego możesz się spodziewać i na co warto się przygotować w kolejnych etapach budowy od stanu surowego otwartego zaczynając.

  • Planowanie prac podczas upałów

    Jak zaplanować prace budowlane w upalne dni?

    Lato to czas, kiedy najwięcej remontów i prac wykończeniowych wykonuje się na zewnątrz budynków. Tego typu prace wykonuje się także w wysokich temperaturach. Czy to prawda? Jak najlepiej zaplanować prace budowlane podczas upałów? Kiedy należy pracować, a kiedy należy poczekać? Eksperci Webera podpowiadają, jak sprawnie i skutecznie przeprowadzić prace hydroizolacyjne, podłogowe i elewacyjne.

  • Dom nowoczesny wymaga dużej staranności zarówno jeśli chodzi o budowę, jak i wykończenie

    Budowa nowoczesnego domu - porady i inspiracje

    Budowa domu to proces, który odbywa się na wielu płaszczyznach. Chcemy spełnić swoje marzenia, dać upust swojej kreatywności i mieć bezpieczną przestrzeń dla swojej rodziny. Zobaczcie jak zbudować nowoczesny dom?

  • Metry kwadratowe

    Na budowie - jak obliczyć metry kwadratowe?

    Metr kwadratowy to jedna z głównych jednostek miary stosowana w budownictwie i wykończeniu wnętrz. Wszyscy dobrze wiedzą, co to jest metr kwadratowy. Jednak nie wszyscy zawsze wiedzą jak obliczyć metr kwadratowy w praktyce. Spróbujmy wspólnie obliczyć metry kwadratowe podłogi, ścian, skosów i zapotrzebowanie na materiały w metrach kwadratowych.

  • Komin w dachu

    Komin w dachu

    Komin przechodzi przez połać dachu, przerywając ciągłość wszystkich jej warstw. Aby zapobiec przeciekaniu połaci, takie miejsce musi być dokładnie uszczelnione.

  • strop stropy strop prefabrykowany zamiana stropu dziennik budowy

    Zmiana stropu podczas budowy na strop prefabrykowany

    Zmiana rodzaju stropu w trakcie budowy jest zazwyczaj możliwa i decyzję tę można podjąć dosyć późno, bo nawet w trakcie wykonywania murów. Jednak najlepiej jeśli zmiana zostanie wcześniej uzgodniona i przygotowana, zwłaszcza, gdy zamiennie ma zostać zastosowany strop z prefabrykatów. Tylko wtedy w pełni zostaną wykorzystane wszystkie zalety stropu prefabrykowanego.

  • Kalenica

    Kalenica - co to jest?

    Kalenica to najwyższa linia znajdująca się na przecięciu dwóch przeciwległych połaci dachowych. Pełni ona bardzo ważną funkcję, ponieważ odpowiednie jej wykonanie decyduje o prawidłowej cyrkulacji powietrza pod pokryciem dachu.

  • Nowoczesne budownictwo bardzo różni się od tego sprzed kilku kilkunastu lat. Zostawiając z boku technologię i materiały budowlane, różnice widzimy przede wszystkim w aranżacji domowej przestrzeni (jej podziale funkcjonalnym). Architekci robią wszystko, aby nowoczesna rodzina mogła spędzać dziś czas razem. Wydaje się, że jest to jeden z trendów, który zdominuje charakter wnętrz w najbliższej przyszłości.

    Razem czy oddzielnie? Zalety i wady łączenia pomieszczeń

    Strefa dzienna, strefa nocna, master bedroom, przestrzeń wspólna, zamknięta lub otwarty plan. To sformułowania znane wszystkim, którzy w ostatnich latach mierzyli się z budową lub remontem domu. Jakie są plusy i minusy takich rozwiązań, i o czym warto wiedzieć, decydując się na zastosowanie któregoś z nich?

  • Fugowanie 15 mm

    Fugowanie, czyli jak i kiedy fugować płytki ścienne i podłogowe?

    Płytek nie układa się na styk, zawsze pozostawia się pomiędzy nimi szczeliny, które wypełnia się odpowiednią zaprawą. Właściwie dobrane i wykonane fugi zapewniają odpowiednie wykończenie płytek ściennych i podłogowych. Jak prawidłowo fugować?

  • dziennik budowy zmiana wysokości ścian kolankowych ściany kolankowe budowa domu wysokość pomieszczeń na poddaszu poddasze użytkowe

    Zmiana wysokości ścian kolankowych w trakcie budowy

    Najpopularniejszym typem budynku jednorodzinnego w Polsce jest dom z poddaszem użytkowym. Ta nawiązująca do tradycji forma budynku ma taką zaletę, że przestrzeń pod więźbą dachową jest zagospodarowana na potrzeby mieszkalne. W projekcie wysokość poddasza jest ściśle określona przez wysokość ścian kolankowych oraz kąt nachylenia połaci więźby dachowej. Nie zawsze jest to zgodne z upodobaniami inwestorów, którzy zazwyczaj dosyć późno, bo dopiero na etapie budowy, chcą zmieniać wysokość użytkową poddasza dokonując zmiany wysokości ścian kolankowych. Chęć podwyższenia kondygnacji poddasza na tym etapie najczęściej wynika z tego, że dopiero wtedy inwestorzy są w stanie zobaczyć to, czego wcześniej nie potrafili sobie wyobrazić.

  • Rozbudowa willi na Starych Bielanach

    Rozbudowa zabytkowego domu

    Modernistyczne wille, secesyjne rezydencje czy domy oficerskie z okresu międzywojennego – polskie miasta zachwycają pięknymi, klasycznymi nieruchomościami, które mogą stanowić atrakcyjną alternatywę dla osób planujących budowę własnego domu. Dla kupujących takie nieruchomości głównym wyzwaniem może być jednak ich rozbudowa, która musi odbywać się według wytycznych konserwatora zabytków, tak aby nie zaburzyć historycznej stylistyki obiektu.

  • dziennik budowy zmiana konstrukcji dachu zmiana więźby dachowej więźba dachowa dach budowa  domu konstrukcja dachu jaką więźbę wybrać

    Zmiana konstrukcji dachu w trakcie budowy

    Konstrukcje więźb dachowych domów jednorodzinnych najczęściej są wykonywane w postaci tradycyjnych więźb dachowych, np. krokwiowych, krokwiowo-jętkowych, płatwiowo-kleszczowych i innych. W zależności od kształtu dachu te tradycyjne konstrukcje mają wiele wariantów. Więźbę tradycyjną montuje się z belek drewnianych na miejscu budowy. Czasami mamy możliwość zamiany więźby dachowej na konstrukcję z drewnianych wiązarów prefabrykowanych. Zdarza się również – choć rzadziej – że robi się na odwrót.

  • Opaska wokół domu

    Opaska wokół domu

    Opaska wokół domu zapobiega ubrudzeniu i zawilgoceniu dolnej partii elewacji. To jej zasadnicze zadanie, ale można ją także wykorzystać w charakterze ciekawego detalu ogrodowej aranżacji. Najczęściej ma szerokość od 40 do 60 cm i można ją wykonać w efektowny sposób przy użyciu kostki lub płyt betonowych.

  • Cyklinowanie podłogi

    Cyklinowanie parkietu

    Piękna, naturalna podłoga z drewna to marzenie niejednego posiadacza nowego domu czy mieszkania. Zdarza się jednak, że marzenie to finalnie przegrywa z rozwiązaniami bardziej funkcjonalnymi i odpornymi, typu płytki ceramiczne. Podłogę drewnianą, jak np. parkiet, często też „dostajemy w spadku” po poprzednim właścicielu. Wówczas pozostaje nam wymiana całej powierzchni na nową, albo odnowienie starej. I o renowacji podłóg drewnianych, w tym cyklinowaniu, dowiecie się w poniższym artykule: jak, kiedy i za ile cyklinujemy parkiet.

  • budowa domu

    Budowa domu systemem gospodarczym

    Witam, z powodu braku finansów zastanawiam się nad budową domu systemem gospodarczym, z pomocą "rodzinnych" i "sąsiedzkich" specjalistów. W jakiej kolejności i konkretnie jakie prace budowlane powinienem wykonywać? W jakim miesiącu najlepiej w ogóle zacząć budowę domu? Czy lepiej budować jeden rok czy dwa? Witek G. z Mławy

  • Wiatrołap oprócz tego, że stanowi przeszkodę dla chłodu, to skutecznie wycisza hałasy z zewnątrz

    Wiatrołap zewnętrzny - ciekawe pomysły na aranżacje

    Wiatrołap – zwany też przedsionkiem, a czasem gankiem – to pomieszczenie między drzwiami wejściowymi a częścią mieszkalną. Ma za zadanie przede wszystkim izolować termicznie wnętrze domu przed niesprzyjającymi warunkami zewnętrznymi. Inaczej mówiąc, dzięki wiatrołapowi ograniczymy zimno wpadające do środka, a także skutecznie zapobiegniemy powstawaniu przeciągów.

  • 21665397 https bi

    Jak długo trwa budowa domu? Rok, dwa lata czy... miesiąc?

    Jak długo trwa budowa domu? To zależy od projektu, technologii budowania, a także od finansów. Orientacyjny czas trwania współczesnej budowy w technologii tradycyjnej wynosi od roku do dwóch lat, ale można jeszcze szybciej - jeśli wybierzemy dom "z paczki".

  • Elewacja domu

    Jak zadbać o elewację?

    Zmieniająca się jak w kalejdoskopie pogoda może wpływać nie tylko na nasze samopoczucie, ale też stan domu. Przyjrzyjmy się więc kondycji, w jakiej zima pozostawiła nasze elewacje.