Budowa i remont

 • dziennik budowy zmiana konstrukcji dachu zmiana więźby dachowej więźba dachowa dach budowa domu konstrukcja dachu jaką więźbę wybrać

  Zmiana konstrukcji dachu w trakcie budowy

  Konstrukcje więźb dachowych domów jednorodzinnych najczęściej są wykonywane w postaci tradycyjnych więźb dachowych, np. krokwiowych, krokwiowo-jętkowych, płatwiowo-kleszczowych i innych. W zależności od kształtu dachu te tradycyjne konstrukcje mają wiele wariantów. Więźbę tradycyjną montuje się z belek drewnianych na miejscu budowy. Czasami mamy możliwość zamiany więźby dachowej na konstrukcję z drewnianych wiązarów prefabrykowanych. Zdarza się również – choć rzadziej – że robi się na odwrót.

 • dziennik budowy zmiana wysokości ścian kolankowych ściany kolankowe budowa domu wysokość pomieszczeń na poddaszu poddasze użytkowe

  Zmiana wysokości ścian kolankowych w trakcie budowy

  Najpopularniejszym typem budynku jednorodzinnego w Polsce jest dom z poddaszem użytkowym. Ta nawiązująca do tradycji forma budynku ma taką zaletę, że przestrzeń pod więźbą dachową jest zagospodarowana na potrzeby mieszkalne. W projekcie wysokość poddasza jest ściśle określona przez wysokość ścian kolankowych oraz kąt nachylenia połaci więźby dachowej. Nie zawsze jest to zgodne z upodobaniami inwestorów, którzy zazwyczaj dosyć późno, bo dopiero na etapie budowy, chcą zmieniać wysokość użytkową poddasza podnosząc ściany kolankowe. Chęć podwyższenia kondygnacji poddasza na tym etapie najczęściej wynika z tego, że dopiero wtedy inwestorzy są w stanie zobaczyć to, czego wcześniej nie potrafili sobie wyobrazić.

 • Opaska wokół domu

  Opaska wokół domu

  Opaska wokół domu zapobiega ubrudzeniu i zawilgoceniu dolnej partii elewacji. To jej zasadnicze zadanie, ale można ją także wykorzystać w charakterze ciekawego detalu ogrodowej aranżacji. Najczęściej ma szerokość od 40 do 60 cm i można ją wykonać w efektowny sposób przy użyciu kostki lub płyt betonowych.

 • Cyklinowanie podłogi

  Cyklinowanie parkietu

  Piękna, naturalna podłoga z drewna to marzenie niejednego posiadacza nowego domu czy mieszkania. Zdarza się jednak, że marzenie to finalnie przegrywa z rozwiązaniami bardziej funkcjonalnymi i odpornymi, typu płytki ceramiczne. Podłogę drewnianą, jak np. parkiet, często też „dostajemy w spadku” po poprzednim właścicielu. Wówczas pozostaje nam wymiana całej powierzchni na nową, albo odnowienie starej. I o renowacji podłóg drewnianych, w tym cyklinowaniu, dowiecie się w poniższym artykule: jak, kiedy i za ile cyklinujemy parkiet.

 • budowa domu

  Budowa domu systemem gospodarczym

  Witam, z powodu braku finansów zastanawiam się nad budową domu systemem gospodarczym, z pomocą "rodzinnych" i "sąsiedzkich" specjalistów. W jakiej kolejności i konkretnie jakie prace budowlane powinienem wykonywać? W jakim miesiącu najlepiej w ogóle zacząć budowę domu? Czy lepiej budować jeden rok czy dwa? Witek G. z Mławy

 • Dom nowoczesny wymaga dużej staranności zarówno jeśli chodzi o budowę, jak i wykończenie

  Dom nowoczesny

  Budowa domu to proces, który odbywa się na wielu płaszczyznach. Chcemy spełnić swoje marzenia, dać upust swojej kreatywności i mieć bezpieczną przestrzeń dla swojej rodziny. Zobaczcie jak zbudować nowoczesny dom?

 • strop stropy strop prefabrykowany zamiana stropu dziennik budowy

  Zmiana stropu podczas budowy na strop prefabrykowany

  Zmiana rodzaju stropu w trakcie budowy jest zazwyczaj możliwa i decyzję tę można podjąć dosyć późno, bo nawet w trakcie wykonywania murów. Jednak najlepiej jeśli zmiana zostanie wcześniej uzgodniona i przygotowana, zwłaszcza, gdy zamiennie ma zostać zastosowany strop z prefabrykatów. Tylko wtedy w pełni zostaną wykorzystane wszystkie zalety stropu prefabrykowanego.

 • Wiatrołap oprócz tego, że stanowi przeszkodę dla chłodu, to skutecznie wycisza hałasy z zewnątrz

  Wiatrołap zewnętrzny - ciekawe pomysły na aranżacje

  Wiatrołap – zwany też przedsionkiem, a czasem gankiem – to pomieszczenie między drzwiami wejściowymi a częścią mieszkalną. Ma za zadanie przede wszystkim izolować termicznie wnętrze domu przed niesprzyjającymi warunkami zewnętrznymi. Inaczej mówiąc, dzięki wiatrołapowi ograniczymy zimno wpadające do środka, a także skutecznie zapobiegniemy powstawaniu przeciągów.

 • 21665397 https bi

  Jak długo trwa budowa domu? Rok, dwa lata czy... miesiąc?

  Jak długo trwa budowa domu? To zależy od projektu, technologii budowania, a także od finansów. Orientacyjny czas trwania współczesnej budowy w technologii tradycyjnej wynosi od roku do dwóch lat, ale można jeszcze szybciej - jeśli wybierzemy dom "z paczki".

 • Elewacja domu

  Jak zadbać o elewację?

  Zmieniająca się jak w kalejdoskopie pogoda może wpływać nie tylko na nasze samopoczucie, ale też stan domu. Przyjrzyjmy się więc kondycji, w jakiej zima pozostawiła nasze elewacje.

 • Inwestycja w panele słoneczne to wybór, który się opłaca: i dla naszego zdrowia, i dla środowiska , i pod kątem finansowym

  Panele słoneczne - jak działają? Cena, dofinansowanie

  Kiedy wysokie rachunki za prąd przyprawiają nas o zawrót, czas pomyśleć o panelach słonecznych. Nie tylko zyska na tym nasz budżet, ale i środowisko naturalne.

 • budowa domu zmiana materiału ścian zewnętrznych zmiana materiału na ściany domu zmiana grubości ścian zewnętrznych energooszczędność zmiana grubości muru zmiana grubości izolacji termicznej zmiana w trakcie budowy zmiany na budowie zmiany w trakcie budowy

  Zmiana materiału ścian zewnętrznych

  Zmiana budulca ścian najczęściej wynika z preferencji inwestora, który chce wznieść swój dom z konkretnego materiału. Powodem zmiany może też być dostępność bloczków czy pustaków w składzie budowlanym. Bywa również, że zmianę proponują wykonawcy, którzy mają swoje ulubione materiały.

 • termomodernizacja domu ocieplenie domu izolacyjność termiczna energooszczędność sbs syndrom syndrom chorego budynku

  Termomodernizacja. Kiedy dom jej potrzebuje?

  Dbamy o zdrowie, dobrze się odżywiamy, uprawiamy sport, a bywa, że nie czujemy się dobrze we własnym domu. Część z nas narzeka na problemy zdrowotne, których objawy najczęściej mijają na świeżym powietrzu. Nie mamy tu jednak do czynienia ze zwykłą chorobą. Problem leży w „chorym” budynku.

 • budowa domu zmiana grubości ścian zewnętrznych energooszczędność zmiana grubości muru zmiana grubości izolacji termicznej zmiana w trakcie budowy zmiany na budowie zmiany w trakcie budowy

  Zmiana grubości ścian zewnętrznych

  Zmiana rodzaju ścian jest dosyć często spotykaną sytuacją na budowie. Zazwyczaj wynika ona ze zmiany koncepcji zastosowania materiałów, z pomysłów na polepszenie termoizolacyjności lub nośności ścian, na powiększenie powierzchni użytkowej budynku itp. Przyczyn może być naprawdę wiele, więc lista zmian, jakich się dokonuje i które dotyczą budowy ścian, jest dosyć długa.

 • Kolejne nowelizacje prawa budowlanego, w tym ta wprowadzona 19 września br., mają przełożyć się na płynność postępowania przed organami administracji architektoniczno-budowlanej

  Prawo budowlane - najważniejsze zmiany

  Od 19 września 2020 r. obowiązują nowe przepisy prawa budowlanego. Zmiany mają na celu przede wszystkim przyspieszenie procesu inwestycyjnego – znikną absurdy i zbędna biurokracja. Uproszczone procedury dotyczą głównie obiektów niezbędnych w gospodarstwie rolnym, ale nie tylko. Pozostałe nowości mają związek z legalizacją samowoli budowlanych, pozwoleniem na budowę, projektem budowlanym oraz przepisami przeciwpożarowymi.

 • Wymiana okien

  Wymieniasz okna? Skorzystaj z dofinansowania

  Termomodernizacja budynku pozwala zmniejszyć straty ciepła nawet o 80%. Ważną jej częścią jest wymiana starych okien na energooszczędne. Budynki odpowiadają za 1/3 całkowitego zużycia energii i aż 1/5 globalnej emisji gazów cieplarnianych. W naszym kraju jest około 3 300 000 domów jednorodzinnych słabo lub nieocieplonych. Ich zapotrzebowanie na energię może przekraczać 120 kWh/m2 na rok. Dzięki termomodernizacji można zaoszczędzić do 4/5 energii.

 • Fugowanie płytek

  Jak i kiedy fugować płytki ścienne i podłogowe?

  Płytek nie układa się na styk, zawsze pozostawia się pomiędzy nimi szczeliny, które wypełnia się odpowiednią zaprawą. Właściwie dobrane i wykonane fugi zapewniają odpowiednie wykończenie płytek ściennych i podłogowych.

 • Fix2 GT Tytan Professional

  Przewaga technologii w pracach budowlanych: klej montażowy Fix2 GT Tytan Professional – 8 razy szybszy od tradycyjnych klejów!

  Ciekawym rozwiązaniem, dedykowanym do montażu różnorodnych elementów podczas remontu i budowy, jest profesjonalny klej Fix2 GT. Charakteryzuje go szybki chwyt początkowy (5 sekund) oraz niezwykle mocne połączenie - już po 30 minutach. Produkt został doceniony przez fachowców za niezwykłą siłę klejenia (400 kg/10cm2), a także przez samą branżę budowlaną, zdobywając m.in. statuetkę TOP Builder jako jeden z najciekawszych produktów na rynku.

 • Nowoczesne okna i rolety

  Nowoczesne okna z różnych materiałów

  Okna do domu muszą być ciepłe oraz wykonane z solidnych i trwałych materiałów, a także zaopatrzone w nowoczesne rozwiązania, które zapewnią bezpieczeństwo i wygodę użytkowania.

 • Dach ociepla się wełną mineralną układana w dwóch warstwach: między i pod krokwiami

  Remont dachu – docieplenie połaci dachowych

  W starych domach przestrzeń znajdująca się bezpośrednio pod dachem stromym często była nieogrzewana i traktowana jako poddasze nieużytkowe. Czasem część dachu przykrywała pomieszczenia mieszkalne. Może być również tak, że poddasze zostało zaadaptowane na cele mieszkalne jakiś czas temu i obecnie nie spełnia wymogów w zakresie termoizolacyjności.

 • Remont starego dachu

  Termomodernizacja poddasza

  Stan techniczny dachu, czyli więźby, wstępnego krycia wraz z pokryciem dachowym, ma ogromny wpływ na zaplanowanie dalszych prac związanych z termomodernizacją poddasza. Jeżeli więc stary dach jest w dobrym stanie lub poddasze było niedawno remontowane, termomodernizacja poddasza będzie mogła być przeprowadzona bez większych utrudnień i ingerencji w wierzchnie warstwy, zdejmowania i wymiany pokrycia. Pozwala to zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze.

 • budowa, dom

  Jaki dom wybudować?

  Parterowy czy piętrowy? Który będzie lepszy? Te pytania zadaje sobie z pewnością wielu inwestorów. Zarówno te z poddaszem użytkowym, jak i te piętrowe mają swoje zalety i wady. Warto wiedzieć, czym różnią się oba typów domów, aby wybrać najlepsze rozwiązanie dla swojej rodziny.

 • Stelaż sanitarn do w.c.

  Stelaże sanitarne - nie tylko w wersji standard

  Wiszące miski ustępowe na stelażu są chętnie kupowane i montowane. Dzięki wielu rozwiązaniom, możemy zamontować przybory sanitarne w narożu pomieszczenia, wybrać wąski model do niedużej łazienki czy specjalny dla niepełnosprawnych.

 • Budowa domu

  Jak zbudować dom na miarę 2021 roku? - część 3

  Czy zaczynając budowę w tym roku, lepiej skorzystać z ostatniej możliwości zastosowania materiałów o gorszych parametrach, czy z całą świadomością wyprzedzić przepisy i zacząć budowę w standardzie WT2021?

 • Dom MULTICOMFORT H8 w Stargardzie

  Dom na miarę roku 2021. Jak wybrać projekt? - część 2

  Projektanci oraz producenci materiałów budowlanych od dawna przygotowują się do nowych wymagań. Już obecnie wiele projektów budynków jednorodzinnych spełnia wymagania WT 2021, ale nie wszystkie. Dlatego, aby wybrać odpowiedni projekt, trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

 • Bloczki fundamentowe

  Bloczki fundamentowe

  Betonowe bloczki fundamentowe służą do wznoszenia fundamentów. Są powszechnie dostępne i eliminują wykonywanie deskowania. Są mocne, trwałe, wytrzymałe na ściskanie i mrozoodporne oraz mają niewielką nasiąkliwość.

 • Dach płaski. Okna do dachów płaskich

  Docieplenie dachu płaskiego

  Sposób termomodernizacji dachu płaskiego musimy dopasować do technologii, w jakiej został wykonany. Zależnie od sytuacji możemy poprawić istniejący dach bądź całkowicie zmienić jego budowę, dostosowując go do naszych nowych potrzeb.

 • cegła cegła budowalna cegła pełna cegła czerwona cegła zwykła cegła klinkierowa cegła szamotowa cegła licowa cegła dziewiątka wymiary cegły

  Wymiary cegły budowlanej

  Cegła jest jednym z najpopularniejszych materiałów stosowanych do wznoszenia ścian i stropów. Choć może to wydawać się dziwne, jej wymiary nie są wyznaczone w żadnej normie. Sprawdźmy więc, jaką długość, szerokość i wysokość mają dostępne na rynku cegły.

 • Sprawdzone sposoby na szybki remont

  Sprawdzone sposoby na szybki remont – porady architekta [ZDJĘCIA]

  Do wystroju naszych domów i mieszkań przykładamy szczególną uwagę. Staramy się urządzić je w zgodzie z panującymi w architekturze wnętrz trendami, a także sprawić, aby gotowa aranżacja odzwierciedlała nasz charakter. Łączymy różne kolory i faktury, wykorzystujemy pewne dodatki, które wspólnie tworzą nasz ukochany dom. Bywa, że z czasem niektóre elementy wystroju mogą nam się znudzić bądź wymagają odświeżenia. Pojawia się wtedy myśl o przeprowadzeniu remontu. Najczęściej jest to proces czasochłonny i stosunkowo drogi. Z łatwością możemy jednak odnowić design naszych mieszkań, bez konieczności generalnej rearanżacji wnętrz. Na jakich elementach należy się skoncentrować?

 • Działka ze spadkiem terenu - czy to dobry pomysł?

  Działka ze spadkiem terenu - czy to dobry pomysł?

  Domek na skarpie jest rozwiązaniem, które marzy się wielu osobom. Niestety, sama budowa i koszty jej wykonania są większe aniżeli podczas budowania domu na płaskim terenie. Nie ulega wątpliwości, że działki płaskie najłatwiejsze i najtańsze w zagospodarowaniu. Natomiast, wiele osób marzy o działce ze spadkiem, aby mogły ją oryginalnie zagospodarować. Działki na stoku są tańsze, co w jakiś sposób równoważy poniesione w przyszłości koszty budowlane.