Stoły z żywicy epoksydowej - modny element wyposażenia wnętrz
Stoły wykonane z żywicy epoksydowej posiadają wiele zalet - mogą mieć różnorodne wzory blatów, kształty i rozmiary, dzięki czemu można je łatwo dopasować w niemal każdym wnętrzu. Przy odrobinie chęci i wolnego czasu można nawet wykonać własny stół drewniany z dodatkiem żywicy epoksydowej. Co warto wiedzieć na temat takich stołów?
Stół z żywicy epoksydowej: zalety i wady
Stoły z żywicą epoksydową posiadają wiele zalet:
- Są niezwykle eleganckie i oryginalne.
- Mogą być wykonane w różnych kształtach, rozmiarach i wzorach.
- Pozwalają na użycie różnych materiałów jako dekoracji (chodzi też o możliwość zatopienia ich w masie wykorzystanej do stworzenia blatu - zalanie żywicą).
- Pozwalają na tworzenie warstwy dekoracyjnej o różnych kolorach. Mogą też pozostać przezroczyste. W razie potrzeby żywica przed wylaniem na blat może zostać wzbogacona o farbę fosforyzującą.
- Stoły z żywicą epoksydową są trwałe. Praktycznie się nie deformują, co czynie je idealnym dodatkiem do wnętrza domu na długie lata.
- Mogą być czyszczone środkami chemicznymi.
Oprócz tego stół z żywicy ma doskonałe właściwości użytkowe. Żywica jest wytrzymała i nie ulega odkształceniom, jej powierzchnia nie ulega uszkodzeniom mechanicznym w postaci pęknięć czy odprysków. Odporność na wilgoć jest jedną z głównych zalet w porównaniu z powierzchnią drewnianą, co jest szczególnie ważne w kuchni, gdzie mamy do czynienia z wilgotnym środowiskiem. Jego codzienna pielęgnacja jest wygodna i nie wymaga dodatkowych wydatków. Stół z żywicy nie ulega zniszczeniu pod wpływem promieniowania ultrafioletowego, przez długi czas zachowuje swój wygląd.
Przy użyciu tego materiału specjaliści tworzą prawdziwe arcydzieła - stoły drewniane z dodatkiem żywicy. Przy wykorzystaniu surowego drewna uzyskuje się niepowtarzalne kompozycje, imitacje przestrzeni wodnych i inne ciekawe wzory. Stopiony materiał jest bardzo plastyczny, dzięki czemu można go formować w dowolny kształt. Utwardzoną żywicę można łatwo obrabiać za pomocą szlifierki lub polerki, w razie potrzeby można łatwo obrabiać rowki lub wiercić otwory. Dzięki błyszczącemu wykończeniu odnosi się wrażenie, że stół jest większy niż w rzeczywistości. Złudzenia optyczne, niesamowita gra światła, poczucie objętości - to gwarantują produkty z żywicy epoksydowej.
Stoły z żywicy mają jednak też swoje wady:
- Niewłaściwa technologia wykonania i nieprzestrzeganie proporcji mogą doprowadzić do powstania białego osadu wewnątrz wypełnienia mebla. Ten niuans muszą wziąć pod uwagę ci, którzy chcą samodzielnie wykonać taki stół.
- Stół może ulec zniszczeniu podczas obróbki proszkami.
- Uwalnianie toksyn. Te mają tendencję do parowania pod wpływem wysokich temperatur.
- Zabrania się umieszczania na stołach gorących przedmiotów. Jednak w normalnych warunkach nie wydzielają się żadne szkodliwe substancje i nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia ludzkiego.
- Wadą jest też wysoka cena. Raczej nie znajdziemy stolika za niewielką kwotę. Tworzenie każdego produktu odbywa się przy użyciu dużej ilości żywicy, co generuje koszty. Warto również zwrócić uwagę na wysokie wymagania dotyczące zgodności z technologią wytwarzania. Niewielkie odchylenie może wywołać pojawienie się pęcherzyków powietrza.
Stoły z żywicy epoksydowej - rodzaje
Produkcja mebli z żywicy epoksydowej dotyczy przede wszystkim blatów:
- Blaty epoksydowe – zazwyczaj nie mają podłoża nośnego. To przeźroczysta lub wielokolorowa kostka - lub inny kształt geometryczny. Wewnątrz znajduje się piękna ozdoba z suchych kwiatów, kamieni, muszelek, itp. Takie blaty są z reguły używane jako stolik kawowy.
- Drewno lub płyta wiórowa pokryte warstwą żywicy - w tym przypadku żywica epoksydowa pełni funkcję ochronną, ponieważ chroni materiał bazowy przed uszkodzeniem. Jako główny materiał projektanci wolą wybierać powierzchnie panelowe, lite drewno, multipleksy, a nawet stare blaty.
- Połączone elementy (drewniany stół ze wstawkami z żywicy) - są to fragmenty drewna na przemian z elementami żywicy. Podstawą są materiały o dowolnym kształcie: okrągłe, prostokątne, o ostrych rogach - ułożone są w określonej lub chaotycznej kolejności. Naturalna struktura litego drewna wygląda doskonale, choć wielu rzemieślników wykorzystuje do dekoracji snycerkę, frezowanie, intarsję. Po utwardzeniu uzyskuje się gładką powierzchnię o równych bokach.
Do produkcji mebli wykorzystuje się matowe i przezroczyste odmiany żywicy, a każdej z nich można nadać różne odcienie. Przezroczyste dobrze komponują się z drewnem lub innymi inkluzjami.
Stół drewniany z żywicą epoksydową - blat stołu
Żywica podkreśla detale: solidne włókna, napisy czy plakietki na metalowych elementach. Nawet najmniejsze elementy będą wyraźnie widoczne nawet przez grubą warstwę wypełnienia. Kolorowe barwniki nieznacznie zmniejszają przezroczystość, ale wypełnienie nabiera bogatego koloru. Najczęściej stosuje się następujące powłoki:
- Powłoka z kompozycji z barwnikiem luminescencyjnym - meble wykonane przy użyciu żywicy epoksydowej i barwnika luminescencyjnego prezentują się niezwykle efektownie. Wypełnia się wszystkie uformowane wnęki, puste przestrzenie na nacięciach sęków tą zaprawą epoksydową, a następnie wlewa główną mieszankę.
- Lamówki z drewna czy tarcza obramowana warstwą wypełnienia – z tego pomysłu z powodzeniem korzysta wielu rzemieślników tworzących designerskie meble. Jako element bazowy używane jest drewno. Jest pokryte ze wszystkich stron niewielką warstwą przygotowanej płynnej mieszanki.
- Plamy wody - ciekawy efekt uzyskuje się, łącząc żywicę z kroplami wody. W kolorowej mieszance takie plamy przypominają kosmiczne mgławice lub mleczne plamy. Często rzemieślnicy tworzą wielokolorową powłokę, wypełniając ją porcjami kompozycji, pomalowanymi różnymi kolorami. Mieszanki są pomalowane gwaszem, tuszem, farbami olejnymi. W przypadku przegród stosuje się cienkie plastikowe bariery. Zwykle wierzch całej kompozycji jest wypełniony cienką przezroczystą warstwą.
- Więcej o:
Aranżacja mieszkania na zimę
Efektowna dekoracja stołu na święta
Zmień wnętrze za pomocą tekstyliów
Sprytne rozwiązania do małych wnętrz
Rustykalne inspiracje we wnętrzach
Minimalistyczne mieszkanie dla rodziny
Kolor Roku Pantone 2025 – Mocha Mousse w aranżacji wnętrz
Przytulne małe mieszkanie z niebieskim kolorem