10 sposobów na odświeżenie mebli. Będą jak nowe za grosze!
Chcesz coś zmienić we wnętrzu, ale bez wielkich inwestycji? Odmień swoje meble! Prezentujemy 10 prostych i tanich sposób. Wszystkie bez problemu wykonasz sam, a efekt cię zaskoczy.
Renowacja mebli - malowane nogi
Nogi stołków, taboretów i stolików pomalowane w kontrastowym kolorze do pozostałych części mebla, to jeden z najgorętszych trendów ostatnich sezonów. Dwukolorowy stołek wygląda oryginalnie i nowocześnie, nawet przy bardzo tradycyjnej formie, szczególnie gdy jest utrzymany w pastelowych barwach.
Materiały:
- taboret drewniany,
- farba biała i w kolorach pastelowych,
- pędzelek,
- taśma maskująca.
Wykonanie:
Wybierz stołek do malowania i go oczyść. Nałóż podkład z białej farby. Po wyschnięciu oklej nogi taśmą maskującą na odpowiedniej wysokości. Powyżej oklejonego miejsca pomaluj stołek na wybrany kolor. Pozostaw do wyschnięcia i usuń taśmę.
fot. tesa
Odnowienie mebli - nowoczesne przeszklenia
Czy można coś zmienić w przeszklonych meblach? Tak, jest pewien tani i prosty sposób. Jeśli całkowita przezroczystość szyb przestała ci się podobać, udekoruj je ciekawie prezentującymi się paskami.
Materiały:
- farba z efektem mrożonego szkła,
- gąbka o drobnych porach,
- taśma malarska.
Wykonanie:
Ponaklejaj paski taśmy malarskiej, najlepiej o różnej szerokości równolegle na szybie. Na niepokryte taśmą miejsca równo nanieść gąbką farbę z efektem mrożonego szkła. Po około 30 minutach usuń taśmę.
fot. tesa
Pomysły na odnawianie starych mebli - szafka w stylu glamour
Stara, prosta szafka, pozbawiona już urody, po pewnych zmianach może ponownie stać się ozdobą wnętrza. Jej ascetyczne formy, aż proszą się, żeby coś na nich umieścić. Proponujemy gipsową sztukaterię.
Materiały:
- papier ścierny,
- ozdobne listewki w dwóch szerokościach,
- klej do drewna,
- gipsowy dekor,
- pędzel,
- farba.
Wykonanie:
Powierzchnię szafki dokładnie czyścimy papierem ściernym, usuwając stary lakier i brud. Listewki, które ozdobią mebel, przycinamy na odpowiednią długość: szeroką listwę (poziome wykończenie szuflady) pod kątem 45 stopni, węższe listwy (elementy pionowe) - 90 stopni. Listewki przy pomocy kleju mocujemy w określonych miejscach szafki. Wyznaczamy miejsce na gipsowy dekor. Nanosimy klej na spód ozdoby i delikatnie dociskamy ją do drzwiczek. Po wyschnięciu malujemy całość na wybrany kolor.
Fot. Bruno Fidrych
Renowacja mebli skórzanych - zmiana tapicerki
Najlepszym sposobem na odmienienie mebli tapicerowanych jest zmiana obicia. Nowa tapicerka sprawi, że fotel czy krzesło będą wyglądały jak nowe. Zmiana tapicerki jest jednak już nieco trudniejszym zadaniem, ale wciąż możliwym do samodzielnego wykonania.
Materiały:
- tkanina obiciowa,
- taśma bawełniana,
- kombinerki,
- zszywacz tapicerski i zszywki,
- nożyk, śrubokręt i nożyczki.
Wykonanie:
Usuń starą tapicerkę. Przytnij tkaninę tak, aby dopasować ją do poszczególnych części fotela. Pozostaw sporą zakładkę materiału. Brzegi tkaniny podwijamy pod spód i mocujemy na obwodzie zszywkami. Odcinamy zbędne fragmenty tkaniny. Aby się nie strzępiła, na jej brzegach przytwierdzamy bawełnianą taśmę.
fot. dans-le-townhouse.blogspot.ca
Renowacja mebli drewnianych - regał pełen kolorów
Jeśli marzy się nam nowy regał, ale nie mamy na niego środków, można nadać nowe oblicze temu staremu. Sposób, który daje świetny efekt, to wyklejenie tylnych ścianek. Mebel ożyje kolorami, będzie wyglądał świeżo i oryginalnie.
Materiały:
- ozdobne, grube papiery,
- ołówek,
- taśma dwustronna.
Wykonanie:
Dokładnie wymierz tylną ściankę każdej półki regału (wymiary niektórych mogą się między sobą nieznacznie różnić). Wytnij prostokąt o dokładnie takich samych wymiarach. Z tyłu, jak najbliżej brzegów naklej taśmę dwustronną. Dodatkowo możesz ją nakleić także w środku. Oczyść ścianki półki. Usuń zabezpieczenie taśmy i ostrożnie zaklej ściankę.
fot. tesa
Renowacja mebli kuchennych - Okejanie mebli
Jeśli chcemy ukryć zniszczenia mebli, np. komody albo szafy, bądź zwyczajnie chcemy im nadać nowe oblicze, można łatwo to osiągnąć oklejając meble. Wybór kolorowych oklein jest bardzo duży, co daje wiele możliwości aranżacyjnych.
Materiały:
- okleina meblowa,
- płyn do mycia,
- gąbka,
- sucha ściereczka.
Wykonanie:
Komodę dokładnie myjemy wodą z detergentem. Z szuflad wykręcamy gałki. Odmierzamy i docinamy okleinę do wymiarów wybranego fragmentu, dodając kilkumilimetrowy zapas z każdej strony naklejki. Zdejmujemy z naklejki fragment papieru zabezpieczającego klej i przykładamy ją do szuflady. Dociskamy bawełnianą ściereczką, usuwając pęcherzyki powietrza. Powtarzamy tę czynność, stopniowo usuwając cały papier. Odklejamy odcięte resztki i montujemy gałki.
Krzesło w paski
Proste drewniane krzesła mogą zyskać nowe oblicze, jeśli pomalujemy je w kolorowe pasy. Siedzisko w niczym nie będzie już przypominać startego.
Materiały:
- masa szpachlowa,
- farby akrylowe do drewna,
- taśma malarska,
- szlifierka,
- wałek malarski,
- pędzle.
Wykonanie:
Drewno oczyść ze starego lakieru. Wgniecenia lub ubytki pokryj masa szpachlową. Pomaluj krzesło na neutralny kolor np. biały lub szary. Połóż dwie warstwy. Na siedzisko i część oparcia naklejamy wąską taśmę malarską, przyciskając mocno jej brzegi. Odstępy między paskami powinny być tej samej szerokości co taśma. Niezaklejone miejsca pokrywamy farbą. Czekamy, aż farba wyschnie. Zdejmujemy taśmę i naklejamy nową na już pomalowane paski. Odkryte miejsca malujemy na wybrane kolory; gdy farba wyschnie, zdejmujemy taśmę.Fot. Agnieszka Zelazko
Stolik w modny wzór
Podobnie jak krzesło, można pomalować stolik. Jednak tutaj zamiast kolorowych pasków proponujemy modny zygzak.
Materiały:
- farby akrylowe do drewna,
- taśma malarska,
- wałek malarski,
- pędzle.
Wykonanie:
Stolik oczyszczamy. Na blacie taśmą wyklejamy wzór zygzaka. Pamiętaj o zachowaniu równych odstępów. Niezaklejone miejsca oraz podstawę stołu pomaluj na biało. Pozostaw do wyschnięcia i usuń taśmę.
dans-le-townhouse.blogspot.com
Stara rama od lustra
Starą ramę do lustra można wykorzystać na wiele sposobów. Można na przykład przemienić ją w elegancką tablicę korkową.
Materiały:
- papier ścierny,
- tablica korkowa,
- czarna farba,
- gwoździe i młotek,
- wałek, pędzel.
Wykonanie:
Dokładnie oczyść ramę. Odrysuj kształt ramy na korku i wytnij o 2 milimetry mniejszy kształt. Ramę z tablicą możesz skleić bądź połączyć za pomocą małych gwoździ. Następnie dokładnie polujemy całość na ten sam kolor, najlepiej czarny.
dans-le-townhouse.blogspot.com
Półka z klejnotami
Kupione za grosik imitacje rubinów, szafirów czy pereł zamienią zwykłą drewnianą półkę w elegancki stylizowany mebelek.
Materiały:
- wybrane koraliki i ozdoby,
- nitka,
- klej do drewna lub typu kropelka,
- ołówek, nożyczki.
Wykonanie:
Nitkę z nawleczonymi koralikami naklejamy wzdłuż falistej linii (łodyżki) narysowanej na półce. Kwiatki i listki robimy z większych korali o płaskim spodzie. Koraliki mocujemy przy pomocy kleju. Po wyschnięciu przecinamy i usuwamy nitkę.
ROBIMY UCHWYT NA ZDJĘCIE.
Krok 3: na drut nanizujemy okrągłe koraliki różnej wielkości i w różnych kolorach - naprzemiennie małe i duże, jasne i ciemne (lub na przykład jeden duży co kilka małych).
- Więcej o:
Stare przedmioty w nowej roli. 20 kreatywnych przeróbek starych rzeczy
Zrób to sam: wiszący kwietnik
Robaki w domu. 13 insektów, z którymi mieszkasz. Jak się ich pozbyć?
Wnętrze wypełnione roślinami
Czy drzewko szczęścia rzeczywiście grozi nieszczęściem?
Likwidujemy szczelinę między kuchnią a blatem
Mieszkanie na 15 m kw. Mikroskopijna, ale wygodna kawalerka
Nietypowe tradycje Walentynkowe na świecie