Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak naprawić fugi w gresie?

odpowiada Monika Karda

Czasami fugi wystarczy wyczyścić. Jeśli jednak spoiny są bardzo zniszczone, należy dopilnować, żeby stare zostały usunięte, a szczeliny po nich dokładnie wyczyszczone. Dopiero wtedy można ułożyć nowe.

fugi, spoiny, naprawa fug
Jeśli spoiny są zniszczone należy usunąć stare fugi, a szczeliny dokładnie wyczyścić
Fot. Shutterstock/Csimagemakers
Po kilku miesiącach użytkowania posadzki z włoskiego gresu (60 x 60 cm) z perłową fugą w kolorze jaśminowym (o szerokości 2 mm) okazało się, że podłoga zarówno w kuchni, łazience, jak i przedpokoju jest w fatalnym stanie. Spoiny są brudne i wypłukują się pod wpływem mycia. Wprawdzie posadzka jest na gwarancji i po raz kolejny wykonawcy mają ją poprawić, ale tym razem sama chcę zdecydować, jaką fugę dobrać, i dopilnować jej naprawy. Na co powinnam zwrócić uwagę? Iwona S., Warszawa

Dlaczego fuga się wykrusza?

Żadna spoina, nawet najtańsza, nie ma prawa się kruszyć ani wypłukiwać. Więc albo sucha zaprawa do spoinowania (czyli proszek przed rozrobieniem z wodą) była źle przechowywana, albo została źle wymieszana z wodą. Być może została nieprawidłowo naniesiona (np. na nieoczyszczoną powierzchnię spoin) lub zbyt szybko od naniesienia spoin wyczyszczono powierzchnię płytek z nalotu zaprawy. Wtedy bowiem dochodzi do wymycia powierzchni spoiny, przez co staje się słabsza i po pewnym czasie faktycznie może się odbarwiać czy nawet delikatnie wykruszać. Do usunięcia spoin warto wykorzystać narzędzie wielofunkcyjne ze specjalną nasadką, która umożliwia usuwanie starych spoin bez ryzyka uszkodzenia płytek.

Farba do płytek - jaką wybrać? Malowanie płytek krok po krokuJaką fugę wybrać?

To, jaka będzie fuga, najlepiej widać na próbnikach - np. kawałku cementowej bryłki w sklepie lub próbnie wykonanej między płytkami przyklejonymi na płytę gipsowo-kartonową - a nie na papierze. Faktycznie, jasne fugi cementowe są bardziej piaszczyste (szorstkie), a te, które mają więcej pigmentu, są gładsze, a co za tym idzie - lepiej wyglądają i nie przyczepia się do nich brud. Można też się pokusić o popularne ostatnio nawet w indywidualnych inwestycjach dwuskładnikowe spoiny epoksydowe, ale tu trzeba zadbać o naprawdę doświadczonego wykonawcę.

Schody betonowe - czym je wykończyć? Rady, ceny i opinie użytkownikówCo poradzić na zabrudzenia?

Jasne fugi cementowe zawsze będą się łatwo brudzić i tak naprawdę żadne impregnaty czy utrwalacze spoin w tym nie pomogą, a jedynie nieco ten proces opóźnią. Do odświeżania fug można wykorzystać specjalnie do tego przeznaczony środek albo spróbować nanieść bezpośrednio na spoiny, w mało widocznym miejscu, np. preparat do usuwania kamienia i rdzy w łazience, i po chwili obficie zmyć wodą. Jeśli efekt będzie zadowalający, zabieg warto powtórzyć na całej podłodze.

Jak dobrać klej do płytek, pomieszczenia i powierzchni?    Więcej o:

Skomentuj:

Jak naprawić fugi w gresie?