Styl boho we wnętrzach - charakterystyka, porady i inspiracje
Wnętrza w stylu boho odzwierciedlają tęsknotę za egzotyką, miłość do natury i niechęć do przedmiotów produkowanych masowo. Te czynniki ukształtowały tak modną obecnie estetykę w aranżowaniu wnętrz - i spowodowały, że zadomowił się w naszych domach na długo. Po jakie meble i dodatki warto sięgnąć, aby stworzyć wystrój boho?
Styl boho w aranżacji wnętrz - co warto wiedzieć?
Zanim nastała moda na wnętrza w stylu boho, pewne elementy, które się obecnie ne niego składają, były kojarzone z bohemą - i w niej można doszukiwać się początków powstania tej estetyki. Bohema to artystyczna cyganeria z XIX wieku. Jej przedstawiciele odrzucili dotychczasowy styl życia, konwenanse i utarte zasady, na rzecz swobody i wolności (między innymi w ubiorze i wyposażeniu zazwyczaj tymczasowych domostw). Ich styl życia w XX wieku przejęli hippisi, którzy do buntu swoich poprzedników dołączyli również sprzeciw przeciwko produkcji masowej.
Wnętrza w stylu boho - cechy charakterystyczne
Jeśli będziemy się kierować tylko nazwą, można by przyjąć, że to właściwy kierunek poszukiwania początków tego trendu, jednakże warto zwrócić uwagę na to, że ma on w sobie wiele elementów dawnego stylu etno. Etniczne elementy w tym przypadku nie odnosiły się do rodzimej kultury ludowej, tylko do odległych zakątków świata, głównie Afryki i Ameryki. To stamtąd pochodziło rękodzieło, które zdobiło wnętrza domu. A jak prezentuje się współczesny wystrój wnętrz w stylu boho?
Naturalne kolory we wnętrzach boho
Początkowo, czerpiąc zarówno z bohemy i stylu etno, styl boho był bardzo kolorowy i bogaty w rozmaite wzory. Jednakże, gdy zdobywał popularność, przyzwyczajeni byliśmy do stonowanych barw skandynawskich wnętrz. Kolorystyka ta przeniknęła do obecnej formy wnętrz w stylu boho (często określanymi „new boho”) czyniąc je spokojniejszymi. Chociaż nadal możemy spotkać barwne akcenty, zazwyczaj królują w nich biel i beże, czasem brązy oraz czerń, czyli kolorystyka nawiązująca do barw ziemi.
Jak urządzić mieszkanie w stylu boho?
Styl boho nie zrezygnował natomiast ze swobodnego podejścia do kwestii łączenia przeciwieństw (np. starego z nowym czy prostoty z bogatym wzornictwem). Dzięki temu wnętrza w stylu boho mają charakter eklektyczny i są bardzo oryginalne.
Ściany we wnętrzu w stylu boho mogą być wykończone tynkami gipsowymi, ale mile widziane są też masy dekoracyjne. Wnętrze ociepli optycznie tapeta ścienna z fakturą inspirowaną tkaniną. Do swoich czterech ścian warto wprowadzić dużo światła, więc nie tylko odsłonić okna i użyć wieku luster, które będą je odbijać, ale również zastosować jasne kolory.
Meble we wnętrzach boho
Jakie meble uzupełnią aranżacje w stylu boho? Warto postawić na drewniane szafki, w których schowamy ulubione książki. Fronty mebli mogą mieć wstawki z plecionki rattanowej, podobnie jak fotel bujany, w którym będziemy się oddawać lekturze. Sprawdzi się podwieszany fotel, który przy odrobinie chęci możemy wykonać samodzielnie metodą wyplatania na wzór makramy. W aranżacjach mogą się też pojawić bambus i wiklina. Najważniejsza jest naturalność.
Naturalne materiały, czyli dekoracje w stylu boho
Odpowiednie dodatki są jak kropka nad i aranżacji wnętrz - nie tylko w stylu boho. Możesz postawić w wystroju wnętrz na rattan, elementy z trawy morskiej, bawełny, lnu, skóry, piór, juty, liści bananowca, itp. Obcowanie z materiałami naturalnego pochodzenia z pewnością wprawi w dobry nastrój, co jest jeszcze ważniejsze niż skłanianie się ku modzie.
Całą aranżację uzupełnią ozdoby wykonane przez rękodzielników z odległych miejsc lub wzorujące się na przedmiotach wykonanych w dalekich krajach; bardzo charakterystyczne są makramy, łapacze snów, plecione klosze lamp, meble i kosze, dywany z juty lub kilimy.
Dywan boho
Jeśli chodzi o dywany, styl boho można porównać ze stylem skandynawskim. Znajdziemy tu plecioną strukturę oraz ludowe wzory, ale i podobną paletę kolorystyczną. Wnętrza boho muszą być przytulne, więc wszelkie dywany i chodniki są niezwykle ważne. Salon boho to miejsce, w którym możesz pozwolić sobie na więcej fantazji - w tym przypadku oznacza to ułożenie obok siebie kilku dywanów noszących etniczne wzory.
Lustro boho
Boho wnętrza powinny być jasne i przytulne, a ten efekt zapewnią między innymi lustra, odbijające w swojej tafli światło i przestrzeń. Styl boho "lubi" lustra w drewnianych ramach, ale i takie, które są ozdobione piórami, plecionką lub patyczkami rozchodzącymi się dookoła na wzór promieni słonecznych. We wnętrzu warto zastosować na ścianie kompozycję ze wielu luster w różnych ramach i o różnych rozmiarach - to świetna opcja, kiedy brakuje pomysłu na wykończenie ściany.
Zasłony i poduszki w stylu boho
Wnętrze w stylu boho to również tekstylia, które zdobią przejmując motywy z różnych kultur. Sprawdzą się tkaniny z etnicznymi wzorami, charakterystyczne dla wzornictwa meksykańskiego, afrykańskiego, a nawet arabskiego. Pamiętajmy, że bogactwo wzorów nie oznacza takiej samej mnogości kolorów, a tym samym pstrokacizny w salonie czy innym pomieszczeniu. Aby urządzić mieszkanie w stylu boho można zastosować materiały w wąskiej palecie barw, ale szerokiej, jeśli chodzi o motywy dekoracyjne. Oprócz zasłon i wielu poduszek, które zdobią salon i inne wnętrza boho, można użyć kotar zamiast drzwi pomiędzy pomieszczeniami.
Plakaty i obrazy
Styl boho w domu można wyrazić poprzez dekoracje ścienne, na przykład dekoracje plakaty przedstawiające odległe krajobrazy, wizerunki egzotycznych zwierząt, portrety ludzi w tradycyjnych strojach ludowych, ale również poroża (oczywiście sztuczne).
Oświetlenie w aranżacji wnętrz - lampy i żyrandole
Jak zbudować klimatyczne oświetlenie wnętrz i mieszkania w stylu boho? Świetnie sprawdzą się plecione klosze lamp, oprawy ozdobione piórami oraz bawełna. Stylowe aranżacje mogą zawierać drewniane modele lamp zaczerpnięte z vintage, a jeśli sięgamy po nowe wyposażenie, zwróćmy uwagę na modele ozdobione drewnianymi koralikami. Lampy wiszące we wnętrzu boho mogą być też zbudowane ze sklejki lub zawierać "gołe" żarówki zawieszone na sznurze konopnym. Tworząc oświetlenie wnętrz boho, najlepiej postawić na wiele mniejszych punktów oświetleniowych niż 1-2 główne. W ten sposób, dzięki połączeniu kinkietów, lamp stojących i stołowych z kilkoma wiszącymi oprawami, uda się zadbać o odpowiedni nastrój w salonie - i nie tylko.
Mieszkanie w stylu boho - inspiracje
Szukając inspiracji do zastosowania w aranżacjach wnętrz boho, nie zapominajmy o naturalnej zieleni. Styl boho kocha rośliny - najlepiej, by były jak najbardziej egzotyczne – palmy, juki, monstery. Już na pierwszy rzut oka wnętrza urządzone w stylu boho powinny zapraszać przytulnością i obietnicą maksymalnego komfortu. Ich zadaniem jest kojenie zmysłów, równie ważne, co cieszenie oka.
Dom boho - czyli jaki?
Od mebli, poprzez dodatki, kolory (m.in. beże) i odpowiednie materiały, klasyczny styl boho - lub jego odmiana - może szybko pojawić się w twoim domu i sprawić, że stanie się on prawdziwą oazą spokoju i wypoczynku. Ciepłe, klimatyczne wnętrze będzie sprawiało przyjemność nie tylko domownikom, ale i gościom w trakcie okazjonalnych wizyt. Pamiętaj, że niektóre dodatki do domu lub mieszkania w stylu boho możesz wykonać samodzielnie. To świetny sposób na zaangażowanie rodziny do wspólnego spędzania czasu oraz perspektywa posiadania oryginalnych elementów wyposażenia wnętrz.
- Więcej o:
Projektowanie wnętrz, które wpływają na zdrowie
Dekoracje na Halloween - inspiracje, aranżacje
Praktyczny przewodnik po rodzajach dywanów
Podłoga w różnych pomieszczeniach
Jak zaaranżować mieszkanie na wynajem?
Jesienny nastrój we wnętrzach
Jak dobrać kolor drewnianej podłogi do stylu wnętrza?
Powrót do estetyki PRL-u