W mieście żyje mnóstwo ptaków. Czym je karmić , by im nie zaszkodzić?
Miasto jest naturalnym miejscem występowania wielu gatunków ptaków. Każdy z nich wymaga indywidualnego traktowania. Podpowiadamy co powinna zawierać idealna dieta dla każdego z nich.
Najbezpieczniejszy pokarm dla ptaków
Według portalu jestemnaptak.pl najlepsze i najbezpieczniejsze dla ptaków są ziarna słonecznika. Najlepiej, żeby był to słonecznik łuskany, bo wtedy poradzi sobie z nim większość ptaków.
Bogatka zwyczajna
Bogatki uwielbiają jabłka, gruszki, śliwki lub winogrona. Większe owoce powinny być oczywiście pokrojone. Ptaki te chętnie zjedzą nawet rodzynki. Ale tylko wtedy, gdy wcześniej nieco rozmiękną w wodzie.
Dzięcioł
Podobnie jak bogatka jest fanem świeżych owoców takich jak śliwki, winogrona czy suszonych jagód. Nie pogardzi również kawałeczkami jabłka czy winogronami. Lubi również biały ser!
Kaczki, łyski
Buraki, marchew, pietruszka lub ziemniaki. Mogą być w wersji gotowanej. Mogą być również surowe. Ważne, by jedzenie nie było spleśniałe. Musi być również pokrojone na drobne kawałki.
Poza ziarnami zbóż, chętnie sięgnie po biały ser, ale też gotowany ryż. Jest też miłośnikiem orzechów włoskich - musimy je jednak dobrze rozbić, bo zbyt duże kawałki nie będą cieszyły się zainteresowaniem kosa.
Nie można mu jednak - podobnie jak innym ptakom - podawać mleka. To dla nich niebezpieczna, a nawet śmiertelna trucizna.
Jego przysmakiem jest siemię lniane. Tak jak inne ptaki dzwoniec może skusić się na okruchy chleba, ale jest to pokarm, który ptakom może zaszkodzić.
Czyż
Mniejszy od wróbla i czasem z nim mylony. Podobnie jak dzwoniec uwielbia siemię lniane. I podobnie jak żółtemu koledze, chleb może mu zaszkodzić.
To jeden z wielu ptasich mięsożerców. Bardzo ucieszy go wiszący za naszym oknem kawałek tłustego boczku lub słoniny.
Czym nie można karmić ptaków!
Chleb nie jest dla ptaków - szczególnie chleb stary, spleśniały, suchy! Nawet ten świeży się nie nadaje, bo zawiera substancje, które choć nam nie szkodzą, to ptakom mogą zaszkodzić.
Ptakom nie można również dawać innego spleśniałego, starego i zepsutego jedzenia, bo to grozi nie tylko ich zdrowiu , ale również życiu.
- Więcej o:
Padalec a zaskroniec — co różni te dwa gatunki?
Ptaki w ogrodzie. Jakie rośliny zwabią ptaki do ogrodu?
Klecanka rdzaworożna podobna do osy
Odkryj urodę kowalika zwyczajnego (Sitta europaea)
Kuna - gatunki i występowanie
Chomik - jak wygląda, co je, ile żyje? Najważniejsze informacje
Szczur — najważniejsze informacje na temat tych gryzoni
Rośliny trujące dla kota - 12 niebezpiecznych kwiatów