Jasna łazienka. Jakie oświetlenie wybrać do łazienki?

red.

Relaksująca kąpiel, makijaż, poranna toaleta - do każdej z tych czynności potrzeba innego światła. Dlatego w łazience warto zadbać o kilka rodzajów oświetlenia.

Kinkiety i lampę sufitową możemy kupić w komplecie, ale równie ładnie będą się prezentować z różnych kolekcji, jednak w tym samym kolorze i stylu.
Kinkiety i lampę sufitową możemy kupić w komplecie, ale równie ładnie będą się prezentować te z różnych kolekcji, jednak w tym samym kolorze i stylu.
Fot. Monika Filipiuk-Obałek

Zaaranżuj jasną łazienkę

Światło ogólne powinno być na tyle mocne i tak rozmieszczone, aby umożliwić większość czynności wykonywanych w łazience. Przyjmuje się, że 6-metrowe wnętrze powinny oświetlać źródła światła o łącznej mocy 75 W. Montuje się je w suficie (pojedyncze w centralnym punkcie lub kilka równomiernie na nim rozmieszczonych) albo wokoło na ścianach. W łazience najlepiej sprawdzą się plafony, oczka i oprawy LED. Lampy wiszące wyglądają ładnie, ale w tym pomieszczeniu są często niepraktyczne (chyba że łazienka jest wysoka i nie będą przeszkadzały w korzystaniu z niej). Przełącznik światła ogólnego powinien znajdować się na zewnątrz przy drzwiach.

Dobrze się oświetl

Wykonywanie precyzyjnych czynności (robienie makijażu, golenie itp.) umożliwi światło funkcjonalne. Najważniejsze montuje się nad lustrem lub po obu jego bokach. Powinno mieć moc około 60 W i emitować rozproszone, nierażące w oczy światło. Ważne jest również, by nie zmieniało ono kolorów oświetlanych obiektów, dlatego najlepiej wybrać żarówkę o wskaźniku oddawania barw powyżej 80 (tę informację znajdziemy na opakowaniu). Światło funkcjonalne warto też zamontować nad wanną lub kabiną prysznicową. W tym przypadku bardzo ważna jest szczelność opraw (patrz ramka na dole strony).

Wprowadź miły nastrój

Coraz częściej łazienka służy nam jako miejsce relaksu. Delikatne, dekoracyjne oświetlenie pomoże wyciszyć się po całym dniu pracy. Można je zamontować pod wanną, we wnękach lub półkach. Umieszczone przy estetycznych elementach wyposażenia uwydatni ich urodę, a tym samym odwróci uwagę od ewentualnych wad wnętrza. Coraz częściej też wyposażenie łazienki można kupić z już wbudowanym oświetleniem ledowym, często kolorowym. Taki detal może stać się ciekawą dekoracją.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>

Skomentuj:

Jasna łazienka. Jakie oświetlenie wybrać do łazienki?