Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Styl nowoczesny we wnętrzach - prostota i elegancja

Redakcja

Styl nowoczesny cieszy się nieprzemijającą popularnością ze względu na swoją uniwersalność. Zapewnia relaksującą atmosferę i harmonię, oferuje doskonałe warunki do wyciszenia się oraz regenerującego odpoczynku po pracowitym dniu. Nowoczesny styl wnętrz nie jest trudny do wprowadzenia - opiera się bowiem głównie na prostocie i funkcjonalności. Stawia na minimalizm i potęgowanie wrażenia przestronności – nawet, gdy mamy do dyspozycji skromny metraż. Co jeszcze warto wiedzieć o stylu nowoczesnym?

styl nowoczesny
Styl nowoczesny w salonie
JRP Studio/Shutterstock

Styl nowoczesny - podstawowe informacje 

Nowoczesny styl mieszkania to doskonały sposób na uporządkowanie przestrzeni. Żaden przedmiot nie znalazł się tu przypadkowo, wyraźnie widać też konsekwencję w doborze materiałów wykończeniowych i palety kolorów. Wnętrza urządzone w stylu nowoczesnym są spójne pod względem estetyki - w różnych miejscach pojawiają się powtórzenia barw i faktur. Nie oznacza to jednak, że możemy sobie pozwolić na pełną dowolność pod względem ilościowym - najlepiej ograniczyć się do 3-4 kolorów i kilku rodzajów materiałów. Takie założenie pomoże zaaranżować piękne mieszkanie. Styl nowoczesny mocno nawiązuje do minimalizmu, ale nie oznacza ascezy. Nie musimy rezygnować z błyszczących powierzchni czy zdobień, jeśli w takich gustujemy - grunt, aby stosować je z umiarem. Takie podejście zagwarantuje przy okazji wnętrzom wyrafinowaną elegancję.

Styl nowoczesny - cechy:

  • wąska paleta barw i materiałów wykończeniowych,
  • proste formy mebli i dekoracji - oparte na geometrii,
  • przestrzeń ponad wszystko - stosujemy triki mające na celu optyczne powiększenie wnętrza - jasne kolory, lustra, duże okna, itp.
  • konsekwencja - powtarzanie tych samych motywów estetycznych w różnych pomieszczeniach,
  • wszechobecny ład - nie ma tu miejsca na bałagan, przypadkowo ustawione akcesoria,
  • zachowanie proporcji - poszczególne elementy muszą tworzyć kompozycję, a nie "walczyć" między sobą o uwagę,
  • ograniczona liczba elementów ozdobnych - styl nowoczesny "nie lubi" przepychu.
Styl nowoczesny
Styl nowoczesny w sypialni
Teeraphan Pensupha/Shutterstock

Jak urządzić mieszkanie w stylu nowoczesnym? 

Powszechnie wiadomo, że naturalne drewno - jak również materiały mające je imitować - sprawiają, że wnętrza stają się bardziej przytulne. Ma to zastosowanie w każdym stylu aranżacyjnym. Chcesz wprowadzić do swojego domu styl nowoczesny z drewnem? Nic nie stoi na przeszkodzie! Warto zacząć od dokonania wyboru podłogi - najlepszy będzie dąb, ponieważ to materiał dobrej jakości, a jednocześnie ma naturalnie ciepły kolor. W zależności od upodobań można wybrać wersję bieloną - wtedy będzie jaśniejsza, lub przyciemnianą, która sprawi, że wnętrze nabierze wyrazistości. Meble i inne elementy wykonane z drewna dobieramy w taki sposób, aby kolorem były zbliżone do podłogi. Odcienie nie muszą być takie same, ale warto trzymać się jednego gatunku drewna.

Podłoga i pasujące meble to nie wszystko, co składa się na wystrój wnętrz. Styl nowoczesny to przede wszystkim funkcjonalność, dlatego nie możemy wybierać mebli tylko ze względu na ich atrakcyjny wygląd. W mieszkaniu najlepiej postawić na kanapę z funkcją spania, która przyda się, kiedy na przykład rodzina przyjedzie na święta. Tapicerka powinna być łatwa w czyszczeniu, a oparcia zapewniać wygodę przy siedzeniu i jednocześnie stabilną podporę kręgosłupa. Ciekawym rozwiązaniem będzie model z wyciąganym podnóżkiem, który zamieni prosty mebel w narożnik. Styl nowoczesny to również uporządkowane przechowywanie, a co za tym idzie - duża liczna schowków. Możemy je zaplanować w wielu różnych miejscach - tradycyjnych, jak szafy, szafki, witryny i regały, a także bardziej oryginalnych, jak ukryte schowki w siedziskach w jadalni, podest w salonie skrywający rzadko używane rzeczy, detergenty schowane w szafkach pod wanną czy książki na wysuwanych półkach zamaskowanych zagłówkiem łóżka. Nawet telewizor w salonie można ukryć w modułowej zabudowie, której części mogą się przesuwać.

styl nowoczesny
Styl nowoczesny w salonie
KUPRYNENKO ANDRII/Shutterstock

Komu spodobają się wnętrza w nowoczesnym stylu? 

Nowoczesny styl wnętrz ma wielu zwolenników. Komu warto polecić ten rodzaj aranżacyjnej estetyki? Z pewnością wszystkim tym, którzy cenią porządek i umiarkowaną liczbę dekoracji. Docenią ją również alergicy, bo "podpowiada", jak stworzyć atrakcyjną wizualnie przestrzeń bez nadmiaru drobiazgów zbierających kurz. Styl nowoczesny to wygodny kierunek, kiedy mamy do zaprojektowania wspólną strefę dzienną, z salonem, otwartą kuchnią i jadalnią. Całość będzie spójna, jeśli użyjemy wszędzie takich samych kolorów i podobnych materiałów.

Styl nowoczesny może też stanowić inspirację dla kolekcjonerów - pod warunkiem umieszczenia cennych zdobyczy w witrynach (stojących lub podwieszanych na ścianach). W mniejszych wnętrzach można go realizować poprzez wprowadzenie mebli i rozwiązań wielofunkcyjnych, które przypadną do gustu wielbicielom "nowinek": ruchomych ścianek działowych, łóżka chowanego w szafie, gniazdek elektrycznych ukrytych w blatach roboczych czy lustrom z opcją telewizora i radia.

Zwolennikom niewymuszonej elegancji styl nowoczesny ma z kolei do zaoferowania subtelnie połyskujące podstawy lamp, kamienne blaty stolików kawowych, mięsiste tapicerki o głębokich kolorach oraz szklane fronty szafek i witryn. Nawiązujemy do nich chromowanymi klamkami drzwi i geometrycznymi uchwytami meblowymi - ale ponad wszystko liczą się materiały wykończeniowe wysokiej jakości.

    Więcej o:

Skomentuj:

Styl nowoczesny we wnętrzach - prostota i elegancja