Łazienka z wanną - propozycje aranżacji. Łazienka z wanną i prysznicem
Kąpiel w wannie to synonim komfortu i doskonałego odprężenia. Dziś prawie każdy może sobie na nią pozwolić. W przestronnej łazience uczyńmy z niej centralny punkt aranżacji, w mniejszej – ustawmy wygodnie przy ścianie. Możemy też dobrać model, który spełni nietypowe oczekiwania.
Wanna jest jednym z wielu elementów wyposażenia łazienki. Wraz z umywalką i pozostałym sprzętami w tym wnętrzu powinna tworzyć spójną aranżację. Wanna wolno stojąca sprawdzi się w dużej łazience, a narożna w średniej wielkości pomieszczeniu. Z kolei ta prostokątna jest najbardziej uniwersalna. Pamiętaj, że liczą się nie tylko wymiary wanny, ale też przestrzeni wokół niej. Instalacja większej wanny nie powinna się odbywać kosztem komfortowego poruszania się po łazience. Dlatego po wyjściu z kąpieli musisz mieć do dyspozycji minimum 55 cm wolnej przestrzeni. Jeśli masz taką możliwość, zapewnij sobie podobne pole manewru z każdej strony wanny.
Łazienka z wanną w roli głównej
W przestronnej łazience luksusowo będzie wyglądać wanna wolno stojąca. Zaletą takiego modelu jest możliwość dopasowania go do każdej aranżacji wnętrza. Wystarczy dobrać odpowiednie dodatki, na przykład w postaci nóżek, które podkreślą styl pomieszczenia. Taka wanna daje również szansę na zaprezentowanie ciekawej baterii, która swoim odcieniem bądź designem uzupełni wystrój. W mniejszym wnętrzu sprawdzi się wanna wolno stojąca przyścienna – jest komfortowa, a przy tym nie utrudnia poruszania się po łazience. Wanna wolno stojąca największe wrażenie robi, gdy znajdzie się w samym centrum wnętrza. Aby jeszcze bardziej ją wyeksponować, możemy ją efektownie podświetlić lub zaprojektować dla niej specjalne podwyższenie.
Wanna do zabudowy - idealna do aranżacji małej łazienki
Takie właśnie są wanny do zabudowy – umieszczone zazwyczaj przy ścianie lub w rogu pomieszczenia nie zabierają tak wiele przestrzeni, jak ustawione na środku łazienki wanny wolno stojące. Dodatkowo można zadbać o efektowne wykończenie wanny – obłożyć kafelkami, luksferami, drewnem. Obudowa może współgrać z pozostałymi elementami wystroju łazienki, jeśli zdecydujemy się na glazurę występującą na przykład również na ścianach, lub stanowić element kontrastujący. Oczywiście możliwe jest też łatwiejsze i szybsze zabudowanie wanny gotowymi panelami. Wzrok przyciągać może również niestandardowy kształt wanny – oryginalną ozdobą będzie model o wyjątkowym okrągłym kształcie. Przyścienna konstrukcja pozwala stworzyć w wannie strefę prysznicową, np. poprzez postawienie szklanej ścianki w roli parawanu. Ciekawe są też modele przyścienne, sprawiające wrażenie wanien wolno stojących.
Nietypowe wanny w łazience
W małej łazience czasem trzeba zdecydować się na wannę nietypową. Wymiary wanien rozpoczynają się już od 1 m długości przy 65 cm szerokości. Prostokątne modele można również zastąpić asymetrycznymi, których jedna ze stron zwęża się, ustępując miejsca innym elementom wyposażenia. Dobrym rozwiązaniem będzie również wanna narożna, która wykorzysta róg pomieszczenia. Asymetria pozwala również na dopasowanie kształtu wanny do wymagań danego pomieszczenia. Dobrym wyborem będą w tym przypadku także wanny wykonane na zamówienie. Ciekawe są też modele okrągłe o nietypowych wymiarach, które wyróżniają luksusowym wyglądem – doskonale komponują się one z łazienkami w stylu glamour. Wanna od zawsze kojarzy się nam z bielą. Jednak w nurcie zmian w aranżowania wnętrz znajdują się również modele w odważnych, intensywnych kolorach.
Baterie dopasowane do wanny
O harmonii stylu decydują też baterie, które dobierzemy do wanny. Ich atutem może być uniwersalny wygląd lub przeciwnie – interesujący styl, który dopasujemy tylko do niektórych aranżacji łazienki. Wybierając konkretny model, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na estetykę wykonania, lecz przede wszystkim funkcjonalność. Jeżeli w łazience nie ma osobnego brodzika zdecydujmy się na baterię zawierającą dodatkową głowicę prysznicową na elastycznej przedłużce. Dzięki takiemu rozwiązaniu w każdej chwili można wziąć szybki prysznic zamiast długiej kąpieli.
Do wanien, które nie muszą pełnić funkcji prysznica, wybierzmy baterie z pojedynczą dolną wylewką. Ich tradycyjna funkcja jest wystarczająca do stworzenia idealnych warunków do kąpieli. Jeżeli jednak po relaksie w domowym SPA chcemy opłukać ciało z piany, warto rozważyć zamontowanie modelu z dodatkowym natryskiem. Do wyboru mamy baterie wannowe klasyczne, z mieszaczem lub termostatyczne. Tradycyjne modele wyróżniają się obecnością dwóch pokręteł do regulacji strumienia ciepłej i zimnej wody (bateria dwuuchwytowa).
Bateria wannowa z mieszaczem wyróżnia się pojedynczym pokrętłem lub przyciskiem, dlatego bywa nazywana jednouchwytową. Dzięki takiej konstrukcji jednym ruchem ustawimy takie natężenie strumienie, jakie nam odpowiada, i skontrolujemy jego temperaturę. Z kolei model wyposażony w termostat uchroni nas przed zbyt wysoką temperaturą wody. Wyjątkowym rozwiązaniem jest bateria wolno stojąca, montowana bezpośrednio do podłogi. Dodaje wnętrzu luksusowego i niecodziennego charakteru.
Łazienka z wanną - zobacz inne inspiracje
- Łazienka biało-szara: aranżacja z efektem glamour
- Parawan nawannowy - alternatywa dla kabiny prysznicowej
- Łazienka w stylu boho: jak ją urządzić?
- Biała łazienka z drewnem - czy to dobre rozwiązanie?
- Łazienka marmurowa: przykłady aranżacji. Z czym łączyć marmur w łazience?
- Baterie do łazienki. Funkcjonalne i stylowe baterie łazienkowe
- Wanna w łazience - komfortowa strefa kąpielowa
- Więcej o:
Modna łazienka 2025
Bestsellery łazienkowe 2024 – eksperci polecają
150 lat Geberit: historia ukrytej technologii
Różne rodzaje wykończenia armatury łazienkowej
Granitowe umywalki – trwałość i design w nowoczesnej łazience
Łazienka na poddaszu w kobiecym stylu
Łazienka - aranżacje, inspiracje, pomysły
„Badaj się pod prysznicem” - Radaway i Federacja Stowarzyszeń “Amazonki” zachęcają do samobadania