Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Łazienka: styl loftowy. Mała łazienka w stylu

Redakcja/C

Loft to styl z własną filozofią. I ze swoim romantyzmem. To połączenie surowych i drogich materiałów, industrialnej estetyki z elementami sztuki współczesnej. W takim wnętrzu łatwo poczuć wewnętrzną wolność. Ale co, jeśli idee trzeba dostosować do ograniczonej powierzchni? Na przykład, jeśli chodzi o projekt łazienki, w której ma być wygodnie, przestronnie i komfortowo? Jak wprowadzić styl industrialny do łazienki?

Łazienka - styl loftowy
Łazienka - styl loftowy
Dariusz Jarzabek-Shutterstock

Łazienka loft: kluczowe elementy projektu

W najbardziej klasycznej wersji loftu nie ma łazienki. Historycznie bohema osiedlała się w pustych pomieszczeniach przemysłowych, nie zawracając sobie głowy budowaniem ścianek działowych. Kuchnia, salon, sypialnia - wszystko było zlokalizowane w jednym ogromnym pomieszczeniu. Powierzchnia łazienkowa co najwyżej była oddzielona od przestrzeni wspólnej zasłoną lub parawanem.

Współcześnie najważniejsze punkty to wentylacja i hydroizolacja łazienki. Rury można pozostawić na widoku, ale pamiętaj, że będzie słychać szum wody. Wybierając materiały wykończeniowe, zastanów się, jak zareagują na temperaturę i wilgotność. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem są płytki ceramiczne lub gres porcelanowy. Materiały te są cenione za trwałość, odporność na wilgoć i łatwość konserwacji. Bardzo ważne jest, aby powierzchnia podłogi nie była śliska, zwłaszcza w pobliżu wanny lub prysznica. Płytki ceramiczne imitujące naturalne materiały zwykle mają relief i szorstkość, co nadaje im właściwości antypoślizgowych.

Łazienka - styl loftowy
Łazienka - styl loftowy
WindAwake-Shutterstock

Aranżacja łazienki w stylu loft: skoncentruj się na teksturach

Nie ma tu miejsca na typowo industrialny wystrój loftu. A już na pewno nie na sztuczki w postaci odrapanych mebli i zardzewiałych znaków zamiast obrazów: przestrzeń łazienki należy wykorzystać do ostatniego centymetra, świadomie wybierając każdy element, a nie tworząc ją z improwizowanych materiałów. Przestrzeń będzie dobrze wyglądać, zwłaszcza jeśli podkreślimy ją oświetleniem lub postawimy na kontrast: na przykład błyszczące płytki i szorstka cegła. Neutralne tło i nietuzinkowe detale to także znaki rozpoznawcze loftu. Na przykład umywalka w kształcie beczki i drewniane belki na suficie.

Najlepszym kolorem tła jest szary. Ma wiele niuansów, ale nie ma jasności, co oznacza, że wszystkie inne odcienie sąsiadujące nabierają szczególnej głębi i wyrazistości. Jeśli chcesz dodać ekstrawaganckie detale w małej łazience, nie powinieneś dodawać cegieł ani metalu, lepiej wybrać coś neutralnego: na przykład cement lub beton. Dobrym wyborem są też imitacje zużytych płytek cementowych. Płytka bazowa jest produkowana na stemplu, który powtarza celowo szorstkie nierówności zalewu cementu i zawiera trzy kolory - ciemnoszary, beżowy i szaro-biały. Płytki idealnie nadają się do łazienek i kuchni, ponieważ mają lekko chropowatą powierzchnię, która nie staje się śliska pod wpływem wody.

Łazienka - styl loftowy
Łazienka - styl loftowy
Luxrad

Dostosuj styl aranżacji łazienki do swoich potrzeb

Styl dostosowuje się do miejsca, czasu i warunków. Loft w swojej pierwotnej formie zniknął wraz z tanimi mieszkaniami dla artystów na terenie magazynów przemysłowych. Teraz są to mieszkania gwiazd filmowych i miliarderów, co oznacza, że stosowane są już inne techniki projektowania. W warunkach małych standardowych mieszkań nastrój loftu podtrzymują klasyczne rozwiązania, ale w mniejszej skali i bardziej powściągliwym wyrazie. Zamiast 4 ceglanych ścian jedna, zamiast łóżek na paletach ergonomiczne materace, a zamiast meble zmontowane ze złomu, praktyczny design i materiały przyjazne dla środowiska.

Łazienka - styl loftowy
Łazienka - styl loftowy
Opoczno

Łazienka w stylu loftowym: ekologiczne materiały

Materiały nawiązujące do natury, neutralne i naturalne kolory, praktyczne rozwiązania i zwięzłe wykończenia. Kluczowe jest tutaj dbałość o siebie i świadomość w projektowaniu. Od stylu industrialnego pochodzą materiały i połączenia drewna z betonem i metalem. To też motywy geometryczne, żywe rośliny. Dopuszczalne są również inne „miękkie” elementy: tekstylia, świece i obrazy, pastelowe odcienie.

Łazienka - styl loftowy
Łazienka - styl loftowy
Photographee.eu-Shutterstock

Modne elementy stylu loft

Aktualne pomysły i mikro trendy w projektowaniu łazienek doskonale łączą się ze stylem loftowym. Zamiast pryszniców można zamontować ścianki działowe w ciemnych metalowych ramach. Jest to nawiązanie do okien w loftach oraz do faktury żeliwa i innych metali. Kolejnym trendem są ciemne kolory. Na stosunkowo niewielkiej przestrzeni stwarza to poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Pamiętaj, że teraz pojęcie loftu jest znacznie szersze. Jest to unikalny, nowoczesny styl z własnymi atrybutami i funkcjami:

 • Pomieszczenia są w przeważającej części otwarte. Nie ma ścian ani ścianek działowych. Wszystko podzielone jest na strefy za pomocą szkła, plastiku, metalu. Również nacisk kładziony jest na różne kolory, które podkreślają pomieszczenia.
 • Są elementy industrialne: w pomieszczeniu dominuje cegła, ściany są z grubsza otynkowane, rury nie są ukryte, ale celowo wyeksponowane.
 • We wnętrzu mieszają się stare i nowe przedmioty: Chromowane powierzchnie i płytki w kolorze stali są używane do dekoracji podłogi i ścian.
 • Loft łazienkowy obejmuje płytki betonowe i metalowe i ogólnie nawiązuje do wzornictwa przemysłowego.
 • Alternatywnie możesz użyć blachy ocynkowanej do dekoracji ściany lub zainstalować stalowy zlew. Lustrzana szarość odbija światło i optycznie powiększa pomieszczenie.
Łazienka - styl loftowy
Łazienka - styl loftowy
Shutterstock

W loftowej łazience zastosuj...

 • beton architektoniczny,
 • stonowane kolory, odcienie szarości na ścianach, czerń w dodatkach (i w postaci stalowych rur),
 • w stylu industrialnym sprawdzą się płytki metro,
 • naturalne surowce,
 • metalowe wieszaki,
 • otwarta przestrzeń w stylu loftowym "lubi" minimalizm i proste formy,
 • oświetlenie w metalowych oprawach,
 • industrialna łazienka może zawierać widoczne elementy instalacji, ale muszą one być zabezpieczone przed kontaktem z wodą.
Łazienka - styl loftowy
Łazienka - styl loftowy
Shutterstock
  Więcej o:

Skomentuj:

Łazienka: styl loftowy. Mała łazienka w stylu