Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Łatwe czyszczenie kabiny prysznicowej

Tekst: Aneta Demianowicz

Żeby szklane ścianki kabiny prysznicowej lśniły czystością, wcale nie trzeba ich ciągle czyścić. Można ułatwić sobie życie i kupić kabinę ze specjalną powłoką, na której spływająca woda nie zostawia śladów.

Dolne suwaki w drzwiach kabiny mogą być odpinane, co pozwala na odchylenie drzwi i łatwiejsze dotarcie do każdego zakątka podczas czyszczenia
Dolne suwaki w drzwiach kabiny mogą być odpinane, co pozwala na odchylenie drzwi i łatwiejsze dotarcie do każdego zakątka podczas czyszczenia
Fot. SANPLAST
Powierzchnia szkła jest gładka tylko z pozoru. Tak naprawdę pozostaje na tyle nierówna i chropowata, że zatrzymują się na niej spływające krople wody. W efekcie powstają zacieki i osadza się kamień. Do tego woda, z której korzystamy w domu, zawiera wiele związków chemicznych wchodzących w reakcję ze szkłem, powodując między innymi matowienie jego powierzchni.

Aby utrzymać kabinę prysznicową w czystości, najprościej byłoby po każdej kąpieli ją spłukiwać i gumową ściągaczką do szyb usuwać wodę. Jednak to, co wydaje się najbardziej oczywiste, często jest trudne do wykonania.

Dlatego wielu producentów nakłada na szklane powierzchnie kabin specjalne powłoki, które ułatwiają utrzymanie ich w czystości.

Środki do pielęgnacji kabin

Szkło ze specjalną powłoką

Powłoka tworzy ze szkłem warstwę, która wygładza jej powierzchnię i przyciąga. Ta, zamiast formować się w krople, tworzy większe strumienie, które spływając, nie zostawiają po sobie zacieków. Zbierają jednocześnie część zanieczyszczeń osadzających się na szkle.

Taka powłoka dodatkowo chroni na kilka miesięcy przed nadmiernym odkładaniem się osadów z mydła i wapnia (kamień). Sprawia także, że kabinę łatwiej i szybciej się czyści.

W wersji standardowej powłoki w kabinach prysznicowych są rzadko dostępne. Zwykle trzeba za nie dopłacić kilkaset złotych. Warto jednak zdecydować się na takie ulepszenie.

Właściwości samoczyszczące podobne do tych, jakie mają kabiny prysznicowe dzięki nanoszonym na nie specjalnym powłokom, wykazuje wiele roślin. Przykładem może być kwiat lotosu, uznawany w kulturze wschodniej za symbol czystości. Mimo że rośnie w zamulonej wodzie, jego liście i kwiaty zawsze są czyste. Krople wody toczą się po powierzchni liścia, podobnie jak płynna rtęć, zbierając po drodze znajdujące się tam zanieczyszczenia.

Ta sama powłoka - różne nazwy

Większość firm produkujących kabiny prysznicowe inaczej nazywa powłoki zabezpieczające szkło. Spotkać można nazwy: Clean, Glass Protect, Anti-Plaque, Anticalc, DP Active, Refleks, Vibo Clear.

Jak dbać o takie kabiny?

Aby doprowadzić po kąpieli szkło do połysku, wystarczy spłukać je wodą, która usunie pozostałości mydła lub innych substancji myjących; a potem przetrzeć je miękką szmatką. Dzięki takiemu zabiegowi zapobiegniemy odłożeniu się grubego osadu na szkle.

Trwałość powłoki zależy również od twardości wody. Jej działanie powoduje ubytki w powłoce, dlatego mniej więcej co 3-6 miesięcy należy odświeżać ją specjalnym preparatem (odżywką). Przed jego nałożeniem szkło trzeba dokładnie wyczyścić i wytrzeć do sucha.

Środki do pielęgnacji kabin

Szkło w kabinie prysznicowej, zarówno to z powłoką, jak i bez niej, nie powinno być czyszczone preparatami szorującymi (np. mleczkiem, pastą bądź proszkiem do prania). Nie powinno się też używać środków zawierających kwasy, aceton lub benzynę. Takimi zabiegami pielęgnacyjnymi można zrobić więcej szkody i zamiast lśniących szyb będziemy je mieli porysowane.

Bieżące czyszczenie. Do codziennej pielęgnacji warto wykorzystać środki przeznaczone do czyszczenia kabin i łazienek. Można ich używać również do utrzymywania w czystości brodzików akrylowych, glazury i fugi. Niektóre zawierają naturalne kwasy owocowe, na przykład winogronowy, który znany jest z właściwości oczyszczających i rozjaśniających.

Do mycia szklanych powierzchni kabiny na zewnątrz można wykorzystać płyn do szyb i luster.

Usuwanie osadów wapiennych i rdzy. Mniejsze zanieczyszczenia łatwo usunąć, używając delikatniejszych płynów lub pianek. Aby pozbyć się trudniejszych zabrudzeń (żółte zacieki lub rdza), trzeba użyć mocniejszych koncentratów lub odkamieniacza. Ten ostatni rozpuści najbardziej oporne zanieczyszczenia i jednocześnie zdezynfekuje powierzchnię. Preparaty te można wykorzystać także do okresowego czyszczenia kabin prysznicowych.

Impregnowanie szkła i odświeżanie powłok ochronnych. Jeśli na szklane elementy kabiny prysznicowej producent nie nałożył specjalnej powłoki, można zrobić to samemu, zabezpieczając je impregnatem lub odżywką do szkła. Impregnaty spełniają takie same funkcje jak powłoki - chronią przed nadmiernym odkładaniem się zabrudzeń.

Produkt rozpyla się na umyte wcześniej i wytarte do sucha szkło, po czym je poleruje do uzyskania suchej i połyskującej powierzchni. Powtarza się to dwukrotnie. Raz na kilka miesięcy zabieg należy wykonać ponownie, aby powłokę odświeżyć.

Impregnaty te można wykorzystać również do zabezpieczania umywalek, wanien i brodzików emaliowanych, armatury i płytek ceramicznych w kabinie prysznicowej.

* * *

Przed widocznymi smugami, zaciekami i osadami można też się zabezpieczyć inaczej - kupując kabinę ze ściankami z nadrukiem lub tłoczeniami. Nie znaczy to jednak, że nie trzeba będzie już wówczas wcale o nią dbać...
    Więcej o:

Skomentuj:

Łatwe czyszczenie kabiny prysznicowej