Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Salon w stylu skandynawskim - jak go urządzić?

Joanna Kornecka/MŚ

Salon w stylu skandynawskim jest jasny i przestronny. Dużo w nim naturalnych materiałów i kolorów oraz ciekawego wzornictwa. To styl, który składa hołd ekologii, inspirując do aranżowania komfortowych wnętrz. O czym należy pamiętać urządzając salon w skandynawskim stylu?

salon w stylu skandynawskim, aranżacja wnętrz, salon, scandi
Styl skandynawski
Fot. Westwing

Salon: styl skandynawski. Skandynawska prostota

Salon w stylu skandynawskim często kojarzy się nam z latem i wakacjami. Tymczasem ten popularny styl zrodził się w odpowiedzi na pogodę niesprzyjającą dobremu samopoczuciu - długie, mroźne zimy i krótkie dni z małą ilością dziennego światła skłoniły mieszkańców Północy do poszukiwań antidotum na depresyjną aurę. Stały się nim przytulne mieszkania w jasnych barwach, dobrze oświetlone, urządzone prosto, ale gustownie.

Styl wykreowali projektanci z Danii i Finlandii w latach trzydziestych XX w. Inspirując się tradycyjnym rzemiosłem, w którym forma przedmiotu była związana z jego funkcją (a nawet z niej wynikała), poszukiwali nowych technik i eksperymentowali z materiałami nieużywanymi przedtem w meblarstwie, np. z giętą sklejką. Nie zaniedbywali jednak atrakcyjnego wyglądu przedmiotów. Projekty m.in. Fina Alvara Aalto czy Duńczyka Arne Jacobsena do dziś są wzorem do naśladowania. Ich idee do perfekcji doprowadzili Szwedzi.

Salon w stylu skandynawskim
Salon w stylu skandynawskim
Fot. HK Living

Salon skandynawski - jak zaprojektować aranżację salonu?

Co jednak dziś przesądza o popularności wnętrz w stylu skandynawskim? Przede wszystkim lekkość, z jaką łączy urodę przedmiotów z wygodą i praktycznością. Jasne kolory, oszczędnie urządzone wnętrza, z prostymi, estetycznie wykonanymi meblami i dodatkami nie epatują luksusem i nie podążają uparcie za modą, a jednak chce się w nich być. Przyjazne, pozbawione zadęcia, mają ludzką skalę. Urzekają prostą linią mebli, fakturą surowego drewna i fokusem na naturalne materiały. Tkaniny o grubym splocie, jutowe dywany w charakterystyczne paski, futrzane poduszki i lampy rozstawione po całym domu kiedyś były sposobem na ocieplenie i rozświetlenie pozbawionego dziennego światła domu. Dziś współgrają z nowoczesnym designem i wzbogacają każde, nawet z pozoru zwykłe wnętrze.

Meble do salonu w stylu skandynawskim

Salon w stylu skandynawskim to pochwała bezpretensjonalności. Meble - tylko te najpotrzebniejsze. Koniecznie proste lub o organicznych kształtach nawiązujących do natury. We wnętrzach nie może zabraknąć dodatków - mają nadawać przestrzeni indywidualnego charakteru. Dekoracją w aranżacjach może być wszystko: zegar z poprzedniej epoki, industrialna lampa, misa z drewna lub stos niedbale ułożonych książek.

Salon w stylu skandynawskim
Salon w stylu skandynawskim
Fot. fot. whitingarchitects.com

Salon w stylu skandynawskim - pokój dzienny w prostych formach

Oszczędność formy pojawia się na każdym kroku w salonie w stylu skandynawskim. Piękno dla wszystkich za rozsądną cenę to dewiza, którą kierują się projektanci propagujący styl skandynawski. Minimalizm objawia się w szwedzkim wzornictwie opartym na produktach niedrogich, ale estetycznych i wysokiej jakości. Mniej znaczy więcej!

Dobrym pomysłem będzie współistnienie tradycyjnego rzemiosła z nowoczesnym designem oraz funkcjonalnych, często surowych mebli z miękkimi tkaninami. Oto, co wyróżnia wnętrza w stylu skandynawskim, które równie mocno zachwyca bazującą na prostocie urodą, jak i rozwiązaniami zapewniającymi wygodę i przytulność codziennego życia.

Salon w stylu skandynawskim
Salon w stylu skandynawskim
Fot. Le Pukka
Salon w stylu skandynawskim
Salon w stylu skandynawskim
fot. Alvhem Mäkleri & Interör/ Fredrik Karlsson

Salon w stylu skandynawskim. Aranżacja salonu: zrób to sam

Świetne rozwiązanie do salonu w stylu skandynawskim to drewniana podłoga, najczęściej z dużej klepki albo szerokich desek, ale zawsze pokrytych olejem lub białą, kryjącą farbą. Stawiamy na rodzime gatunki: dąb, jesion, brzozę lub świerk. Ważne jest umiejętne łączenie walorów użytkowych z estetycznymi. Jak w przypadku bibliotecznego regału Stacked skandynawskiej marki Muuto, skomponowanego z prostych modułów. Nad stołem lampa Under wykonana z surowców wtórnych oraz dębowe krzesła Nerd.

Podobny regał do salonu w stylu skandynawskim możemy wykonać samodzielnie z wykorzystaniem drewnianych skrzynek po owocach (lub kupionych w markecie budowlanym). Skrzynki należy oszlifować, a następnie zabezpieczyć ich powierzchnię bejcą lub farbą w białym kolorze, a następnie ustawić w sposób najbardziej nam odpowiadający (jako wąski i wysoki regał lub też szeroki i niski) i skręcić ze sobą poszczególne elementy, by stworzyły jedną całość. Samodzielnie wykonane meble do salonu w stylu skandynawskim można też umieścić na drewnianych nóżkach.

Salon w stylu skandynawskim
Salon w stylu skandynawskim
Fot. Fabryka Materacy Janpol
Salon w stylu skandynawskim
Salon w stylu skandynawskim
Fot. MUUTO

Salon w stylu skandynawskim - ciepło i przytulnie

Salon w stylu skandynawskim często ma piec kaflowy lub kominek oraz dużo poduch i wełnianych pledów nadających aranżacji przytulności. Jako, że styl skandynawski nierozerwalnie związany jest z naturą, ważną rolę odgrywają również rośliny, które często umieszcza się w przeźroczystych, szklanych naczyniach lub prostych ceramicznych wazonach.

Salon w stylu skandynawskim
Salon w stylu skandynawskim
Fot. Birgitta Wolfgang Drejer/Sisters Agency
Salon w stylu skandynawskim
Salon w stylu skandynawskim
Fot. Cerrad

Wszechobecna biel w skandynawskim salonie

Jasna, stonowana kolorystyka - razem z naturalnymi materiałami - pomaga stworzyć przytulne aranżacje - dodaje też lekkości, szczególnie na niewielkim metrażu w stylu skandynawskim. Dominująca biel sprawia, że nawet niewielkie pomieszczenie optycznie wydaje się większe i wypełnione światłem. Bieli towarzyszą zazwyczaj ulubione przez Skandynawów chłodne błękity i odcienie szarości, a z cieplejszej palety kolorów écru, beże i pastelowy róż. Mogą się pojawić nawet żółte poduszki - w ramach bardziej wyrazistego akcentu dekoracyjnego.

Salon w stylu skandynawskim
Salon w stylu skandynawskim
Fot. Kratki

Podsumowanie - cechy charakterystyczne w stylu skandynawskim

  • Jasne ściany, meble i dekoracje z jasnego drewna,
  • Skandynawski salon "lubi" naturalne drewno w jasnych odcieniach - w postaci mebli i mniejszych elementów wyposażenia wnętrza.
  • Rozkładany stół, który będzie estetycznie łączył kuchnię z jadalnią.
  • Przestrzeń i dużo światła, również pod postacią lampek cotton balls.
  • Powiew świeżości w postaci łączenia stylu skandynawskiego z innymi stylami aranżacji wnętrz - przykładem mogą być aranżacje w stylu scandi boho.
  • Styl scandi charakteryzuje przytulny klimat, miękkie dodatki, szarości, jasny salon.
  • Skandynawski styl może oznaczać również inspiracje czerpane z minimalizmu, szczególnie kiedy urządzamy mały salon.
  • Skandynawskie meble powinny być proste i drewniane - mogą nosić ślady użytkowania oraz dekoracyjne przetarcia.
Salon w stylu skandynawskim
Salon w stylu skandynawskim
Fot. Westwing
Salon w stylu skandynawskim
Salon w stylu skandynawskim
Fot. Patrycja Stef/ www.odwzorowanie.pl
    Więcej o:

Skomentuj:

Salon w stylu skandynawskim - jak go urządzić?