Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czym charakteryzuje się styl loftowy we wnętrzach?

Redakcja

Styl loftowy przybył do naszego kraju wiele lat temu i, choć nie od razu zdobył wierną rzeszę odbiorców, z czasem zyskał popularność. Z roku na rok coraz więcej osób sięgało po meble i dodatki utrzymane w stylu loft, a w sklepach pojawiały się elementy wyposażenia charakterystyczne dla industrialnych aranżacji. Przestrzeń loftu to nie tylko wielkopowierzchniowe wnętrza urządzane w budynkach pofabrycznych - sprawdza się również w niewielkich mieszkaniach w bloku. Po które meble i dodatki warto sięgnąć, aby stworzyć styl loft w swoim domu?

Styl loftowy - aranżacja wnętrza
Styl loftowy - aranżacja wnętrza
Shutterstock

Mieszkanie w stylu loft

Pierwsze lofty powstały w latach 50. XX wieku w nowojorskiej dzielnicy Soho. Dawne budynki przemysłowe kryły w sobie tanie i przestronne mieszkania z dużymi oknami, które chętnie zajmowali młodzi artyści poszukujący nie tylko miejsca do życia, ale i pracowni. Otwarte przestrzenie początkowo utożsamianie z artystyczną bohemą z czasem stały się synonimem luksusu. Powstające w nich apartamenty stawały się bardzo modne, a ich oryginalny, choć surowy klimat rozpowszechnił się na całym świecie. Moda ta dotarła także do Polski i bardzo dobrze się u nas przyjęła. Czym charakteryzuje się styl loft?

Cechy stylu loftowego

We wnętrzu loftowym panuje surowy wystrój. Ich nieodłącznymi elementami są widoczne, współgrające z otwartą przestrzenią, materiały konstrukcyjne: cegła, beton czy drewno. Instalacje i grzejniki pozostają nieosłonięte, mamy też widoczne rury, często pojawiają się belki na suficie, stal, beton i postarzane drewno. Meble mają raczej proste formy (choć pojedyncze modele mogą być stylizowane), głównie wykonane są z metalu lub drewna. Ich rozmieszczenie we wnętrzu jest dość swobodne, styl loftowy nie narzuca symetrii w ich ustawianiu.

Ważną rolę odgrywa oświetlenie. Obowiązkowe są długie, wiszące lampy o prostych obudowach, a także żarówki Edisona, z którymi świetnie korespondują surowe ściany. Duże okna (lub wąskie, ale wysokie okna) zapewniają dopływ naturalnego światła. Ponadto należy ograniczyć liczbę ozdób. Ścianki działowe, jeśli już się pojawiają, to często pod postacią regałów. Nieszablonowe rozwiązania architektoniczne pozwalają urządzić mieszkanie wyjątkowe i piękne jednocześnie.

Zobacz także: Wnętrza: loft w dawnej włoskiej fabryce >>

Zobacz także: Apartament 120 m2 z pięknym widokiem. Aranżacja mieszkania w stylu loftowym >>

Aranżacja w stylu loft

Jak osiągnąć styl loftowy we wnętrzu? Przede wszystkim warto jedną ze ścian pozostawić w stanie surowym - bez względu na to, czy mamy ceglane ściany, zbudowane z pustaków czy z żelbetowych elementów fabrykowanych. Łatwo o taki efekt, jeśli zdecydujemy się na niego jeszcze na etapie budowy domu - wtedy wystarczy nie pokrywać ściany tynkiem. A kiedy planujemy wprowadzić styl loftowy do przestrzeni w bloku lub domu z rynku wtórnego, będziemy zmuszeni zdjąć warstwę tynku, która znajduje się na ścianie. Jeśli nie wiemy, jaki materiał znajduje się pod spodem, odkrycie będzie wielką niespodzianką.

Zobacz także: Cegła we wnętrzach >>

Najbardziej charakterystycznym elementem apartamentów w tej stylistyce jest ściana z czerwonych cegieł - jeśli mamy szczęście posiadać taką w swoim domu, powinniśmy zadbać o jej odpowiednie wyeksponowanie. Dobrze będzie oczyścić i zaimpregnować cegły, aby cieszyły jeszcze lepszym wyglądem, a także umieścić (przykładowo na suficie) punktowe oświetlenie, które pomoże wydobyć ich niezwykłą urodę. Wnętrza industrialne to również widoczne instalacje - elektryczna i grzewcza. Nietrudno o taką ekspozycję w lofcie starej daty, nowe lokale charakteryzują się elementami instalacyjnymi ukrytymi w ścianach. Jest sposób na tak zaprojektowane wnętrze - wystarczy poprowadzić w wybranych miejscach kable w czarnym kolorze, które będą atrapą właściwej instalacji.

Industrialny klimat można bardzo dobrze podkreślić za pomocą widocznych grzejników - warto pamiętać o tym przy aranżowaniu wnętrz, wtedy można wymienić posiadane urządzenia grzewcze na takie, które wyglądają, jakby zostały przywiezione prosto z pomieszczeń fabrycznych. Co jeszcze możemy zrobić? Styl loftowy salon to również stonowana kolorystyka oparta na szarościach i brązach, a także postarzane drewno i metal. Dobrze będzie zatem dodać meble i dodatki wykonane z tych materiałów.

Zobacz także: Loft w fabryce kapeluszy >>

Zobacz także: Wnętrza w stylu loftowym >>

Loftowe wnętrza

Aby planowana aranżacja wnętrz okazała się udana, należy wykazać się konsekwencją w urządzaniu poszczególnych pomieszczeń. Zarówno hard lofty, jak i soft lofty będą spójne, jeśli zastosujemy w nich podobną kolorystykę (niekoniecznie musi to być chłodna paleta barw) oraz materiały wykończeniowe. Dotyczy to nie tylko salonu czy sypialni, ale również łazienki. Sprawdzą się detale w czarnym kolorze, a także podłoga wyłożona płytkami imitującymi drewno.

Na ścianach w strefach roboczych i "mokrych" mogą się znaleźć kafelki przypominające cegiełki. Lustro na ścianie powiesimy na skórzanym pasku, a do przechowywania wykorzystamy druciane kosze. Zamiast klasycznej lampy czy plafonu wybierzmy oprawy oświetleniowe, które przypominają fabryczne reflektorki (mniejsze, aby nie przytłoczyły niedużego pomieszczenia). Loftowe wnętrza to również przeszklenia - na przykład w postaci szklanej tafli podzielonej czarnymi szprosami.

Zobacz także: W miejskiej dżungli - mieszkanie pełne roślin >>

Oswojony styl loftowy

Styl loftowy najlepiej oddaje fabryczne pochodzenie w sprzętach AGD. Ponadto świetnie sprawdzą się wszelkie metalowe półeczki, uchwyty czy akcesoria zawieszone na ścianie, a także mniejsze urządzenia domowe stojące w widocznych miejscach. Najlepszym połączeniem kolorów będzie kompozycja szarości, bieli i czerni, można też dodać drewniane elementy, które nieco ocieplą aranżację. Styl loftowy w kuchni czy łazience nie musi oznaczać rezygnacji z ceglanej ściany z obawy przed jej zabrudzeniem - szczególnie w przypadku miejsca nad blatem roboczym. Wystarczy bardzo dokładnie zaimpregnować cegły.

Ciekawym elementem będzie lodówka w stylu retro, najlepiej w czarnym lub czerwonym kolorze. Przydadzą się też metalowe tabliczki w ramach dekoracji na ścianach. Jedną ze ścian można w całości pokryć farbą tablicową i zapisywać na niej przepisy kulinarne lub listę zakupów. Styl loftowy to również metalowe krzesła lub taborety, o których warto pamiętać, jeśli mamy możliwość zorganizowania w kuchni miejsca do spożywania posiłków.

Zobacz także: Loft w dawnej fabryce wełny >>

Styl loftowy - przestrzeń w bloku

Wbrew pozorom, styl loftowy można wprowadzić także do wnętrza, które nie jest dawną szwalnią, lecz typowym mieszkaniem. Jednak musimy pamiętać, że najważniejszym słowem określającym styl industrialny jest "przestrzeń". Wnętrze musi sprawiać wrażenie przestronnego i wywoływać w nas poczucie wolności. Dlatego powinniśmy unikać przesady zarówno jeśli chodzi o barwy, jak i elementy wyposażenia. Aranżację najlepiej rozpocząć od określenia dominującej kolorystyki. W stylu loftowym w bloku najlepiej sprawdza się paleta czystych bieli i szarości (od antracytu aż po bardzo jasne, piaskowe odcienie), które skutecznie modelują pomieszczenie, czyniąc je większym optycznie. Jednocześnie wprowadzają do niego industrialny chłód oraz wrażenie neutralności. Jeśli jednak chcemy nieco ocieplić pokój, wykorzystajmy również tzw. "przybrudzone" barwy (np. wypaloną cegłę lub ciemną żółć) i wprowadźmy je jako delikatne akcenty.

Aby zyskać dodatkową przestrzeń - charakterystyczną dla stylu loftowego - możemy zastosować różnorodne triki wizualne. Jednym z nich jest tzw. układ warstwowy w postaci ciemnej podłogi, jaśniejszych ścian oraz białego sufitu - zabieg ten sprawia, że pomieszczenie wydaje się wyższe niż jest w rzeczywistości. Inny ciekawym rozwiązaniem jest wprowadzenie pasów pionowych (podwyższają optycznie wnętrze) lub poziomych (poszerzają optycznie pomieszczanie).

Komponując wnętrze w stylu loftowym w bloku, warto kreatywnie wykorzystywać także fakturę ścian oraz materiałów budowlanych. Nie bójmy się więc zostawić w pomieszczeniu np. jednej ściany z odsłoniętym surowym betonem. Podobnie zamiast ukrywać, wręcz podkreślmy elementy konstrukcyjne takie jak np. rury metalowe, łączenia czy drewniane wspornik. Dzięki temu wnętrze zyska bardzo odważny, ascetyczny charakter: Jeśli jednak nie jest to możliwe, możemy także zastosować techniki dekoracyjne, bazujące na farbach strukturalnych i emulsyjnych. W niedużych pomieszczeniach w bloku wszelkie rozwiązania, które zapożyczamy z klasycznych loftów, powinny być odpowiednio zmniejszone, aby zostały zachowane prawidłowe proporcje pomiędzy przestrzenią a elementami wyposażenia.

Zobacz także: Soft loft w Wilanowie >>

Zobacz także: Styl loftowy w nowoczesnych wnętrzach apartamentu 88 m2 >>

Loftowe dodatki

Wybierając loftowe dodatki, najlepiej trzymać się prostej reguły: im mniej, tym lepiej. Zamiast więc zagracać pokój niezliczonymi dekoracjami, zdecydujmy się na kilka wyrazistych elementów - np. proste meble o solidnej konstrukcji, geometryczne wazony i czarno-białe fotografie. Charakter wnętrza podkreślą poduszki w poszewkach z widocznymi przetarciami, trójwymiarowa typografia na półce czy lampa wisząca składająca się z kilku żarówek na splecionych ze sobą kablach. Loftowe dodatki nie muszą pochodzić z drogich sklepów, wystarczy wybrać się na pchli targ lub poszukać skarbów w piwnicy lub na strychu u babci. Ewentualnie sprawdzić dostępność przedmiotów utrzymanych w tym stylu na internetowych serwisach aukcyjnych.

Nie zapominajmy również o pomysłowej grze światłem - jego duża ilość to jeden ze znaków rozpoznawczych wnętrz industrialnych. Loftowe dodatki to również grube zasłony na pustych oknach, których nie musimy zasłaniać, jeśli nie mamy naprzeciwko okien sąsiadów. Przydadzą się duże lustra, najlepiej o nieco postarzonej powierzchni (lub zwyczajnie stare), które dodatkowo sprawią, że otwarta przestrzeń będzie się wydawała jeszcze większa niż jest w rzeczywistości. Lustrzane powierzchnie dodadzą też pomieszczeniom głębi, a odbicie światła pomoże je doświetlić.

Zobacz także: Mini loft >>

Zobacz także: Wnętrze loftowe. Jan Sikora i międzynarodowa nagroda A’Design Award 2021 >>

Dywany loftowe

Na styl loftowy składa się wiele elementów - niektóre bardzo charakterystyczne, jak czerwone cegły czy widoczne instalacje, a także te mniej typowe, które z powodzeniem mogłyby się pojawić również we wnętrzach utrzymanych w innych stylach. Przykładem mogą być dywany loftowe, szczególnie produkowane "postarzanej" stylistyce - kolorystyce imitującej przetarcia. Świetnie wzbogacą otwarte przestrzenie również sztuczne skóry bydlęce w kolorze brązowym czy wręcz łaciate.

Mniejsze łatki z eko skóry są wykorzystywane do produkcji dywanów patchworkowych, które też będą odpowiednie. Styl loftowy zakłada użycie mebli z surowego drewna i dodatków noszących wyraźne ślady użytkowania - dotyczy to również dywanów, dlatego nie musimy się pozbywać starych, wytartych egzemplarzy - wystarczy je wyczyścić i można z powodzeniem zastosować ponownie. Nawet dziurawe dywany będą pasowały do wnętrz utrzymanych w stylu industrialnym.

Zobacz także: Drewniany dywan >>

Zobacz także: Najbardziej kreatywne dywany świata >>

    Więcej o:

Skomentuj:

Czym charakteryzuje się styl loftowy we wnętrzach?