Polski design

polski design

Design - produkty polskich projektantów i rzemieślników

Polski design to nasz powód do dumy. Przedstawiamy niezwykłe firmy rodzimego pochodzenia - powołane do życia z pasji i marzeń swoich właścicieli, często niewielkie, niszowe, ponad masową produkcję przedkładające dokładność i kunszt rzemieślnika. Polski design na przestrzeni dziesięcioleci rodził się pomimo niesprzyjających okoliczności - a dzisiaj, w zupełnie nowej rzeczywistości, jest definiowany na nowo.

Polskie wzornictwo...

...zachwyca swoim pięknem, funkcjonalnością, a nierzadko również prostotą wykonania. Urządzając swoje domy i mieszkania coraz częściej sięgamy po przedmioty użytkowe i dekoracyjne wykonane przez krajowych twórców, jednocześnie stymulując rozwój polskiego designu. Prezentujemy sylwetki polskich designerów oraz ich prace - zarówno znane i doceniane, również poza granicami kraju, a także te, które dopiero debiutują. Warto śledzić rozwój rodzimego wzornictwa, które jest coraz bardziej cenione również poza granicami naszego kraju.

Lubisz meble polskiej produkcji? Zobacz:

Polski design. Révolte: zapraszamy do świata fantazji Swallow's Tail: meble trwałe i piękne Z miłości do sklejki – OTOTO chodzi!

Polska firma: 4concepts Loft Decora - z drewna i staliStołek Banffy marki NOTILinevka Studio Projektowe: design dla zwierząt

Polski design - szkło i ceramika od polskich projektantów:

Figurki Ćmielów Uzależniony od porcelany - Andrzej Kareński-TschurlMozaiki ceramiczne od Raw DecorSzklane lampy XILO

 • Stół BAO projektu Studio Rygalik dla Miloni

  Stół BAO projektu Studio Rygalik dla Miloni

  Studio Rygalik i Miloni połączyła pasja do świadomego tworzenia i szacunek do natury. To już druga, po TUO kolekcja, którą zaprojektował dla polskiej manufaktury Tomek Rygalik ze swoim zespołem. Dopracowana forma stołu w tym wypadku nie wymagała wielu ozdobników. Zgrabna, organiczna forma BAO broni się sama, nie przecząc jego znaczącym wymiarom i stabilności, którą udało się osiągnąć między innymi dzięki niespotykanej geometrii nóg o przekroju elipsy, których zwieńczeniem jest blat z litego drewna dębowego.

 • Stone Age Greckie Wakacje

  Kolekcja porcelany inspirowana wakacjami

  Letnią porą pragniemy wprowadzić do wnętrz naszych domów prawdziwie wakacyjny klimat. Porządki możemy rozpocząć od kuchni, w której białą i dość monotonnie prezentującą się porcelanę warto zastąpić czymś bardziej oryginalnym. Trzy czołowe polskie marki porcelany przygotowały dla swoich klientów prawdziwie wakacyjną zastawę. Co to za nowości?

 • Kolekcja lamp szklanych XILO

  Kolekcja lamp szklanych XILO

  Rzemiosło z wykorzystaniem walorów szkła i designerską perfekcją zostało zauważone przez kapituły polskich i międzynarodowych konkursów. Nagrody: must have, German Design Award i Dobry Wzór to namacalne dowody sukcesu. Marka Labra, zapraszając do współpracy Macieja Karpiaka, postawiła na nietuzinkowy design oraz połączenie wymagającego materiału z zaawansowaną technologią LED. W efekcie powstała urzekająca formą kolekcja minimalistycznych lamp.

 • Lampy IKI - projekt Andrzeja Klisza dla AQForm

  Lampy IKI - projekt Andrzeja Klisza dla AQForm

  Co oznacza słowo "IKI"? To japońskie określenie na dążenie do wyjątkowości - a także unikanie przesady, umiłowanie piękna i elegancji. Taka jest też oprawa oświetleniowa IKI projektu Andrzeja Klisza, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, stworzona we współpracy z marką AQForm. Poznajmy drogę jej powstania.

 • Wnętrze zaprojektowane przez pracownię Bajer - Sokół Team

  Wywiad z Hanną Bajer z pracowni Bajer - Sokół Team

  Od wizualnego nadmiaru wolimy lekki niedosyt. Takie przestrzenie nas uspokajają. Nasze projekty są uporządkowane, bo my tacy jesteśmy. Projektujemy wnętrza, w których sami dobrze się czujemy - mówi Hanna Bajer, architektka wnętrz, która wraz z mężem prowadzi cenioną warszawską pracownię Bajer - Sokół Team.

 • Stołek Banffy marki NOTI - pracuj i ucz się w zdrowej pozycji

  Stołek Banffy marki NOTI - pracuj i ucz się w zdrowej pozycji

  Banffy to aktywny stołek, który wprowadza do wnętrz element zabawy formą. Ma jednocześnie poważny wkład w dialog dotyczący zmiany sposobu myślenia o tym, jak siedzieć. W jaki sposób ustrzec swoje ciało i umysł przed przeciążeniem?

 • Linevka: design dla zwierząt

  Linevka Studio Projektowe: design dla zwierząt

  Inspiracją do powstania pomysłu na tę oryginalną działalność projektową był pies, który pewnego dnia trafił pod dach pary architektów. Nowy podopieczny zmienił ich codzienne funkcjonowanie i przyzwyczajenia, przyczynił się też do reorganizacji domowej przestrzeni. Okazało się jednak, że dostępne w sklepach legowiska dla zwierząt nie pasowały do idealnie zaprojektowanych wnętrz - stąd wynikła potrzeba stworzenia takiego, które wpisze się w wystrój.

 • Prosto z natury - marka Say-OO

  Prosto z natury - marka Say-OO

  Agnieszka i Sebastian zostali parą w 2015 roku - a niewiele później zrodził się pomysł na założenie marki Say-OO.

 • Loft Decora - z drewna i stali

  Loft Decora - z drewna i stali

  Kiedy Dziadek Florek na początku XX wieku rozpoczynał swoją działalność stolarską, nie miał lekko – na 20 m2 swojego warsztatu w Swarzędzu (meblowym sercu Polski), tworzył drewniane meble, które pasowały – na wymiar. Zawsze dbał o to, żeby drewno było czyste, suche, dobrze wybarwione.

 • Polska firma: 4concepts

  Polska firma: 4concepts

  Lampy dekoracyjne 4concepts to efekt dojrzałego procesu projektowania, wieloletniego doświadczenia w hutnictwie i miłości do szkła, jego struktury oraz głębi. Każdego dnia wyspecjalizowani rzemieślnicy pomagają przybrać realną formę projektom głównego projektanta i współwłaściciela marki – Jarosława Stępniaka.

 • Aranżacja wnętrza

  MADAMA – manifest architekta i życie z pasją

  „Praca to przedłużenie osobowości. To osiągnięcia. To jeden ze sposobów na zdefiniowanie siebie samego oraz określenie swojej wartości i poziomu człowieczeństwa” twierdził Peter Drucker. Nie sposób się z tym nie zgodzić, a patrząc na Agatę Frątczak, właścicielkę pracowni architektonicznej MADAMA, należałoby dodać jeszcze „i pasja”. Tak, tę ostatnią czuć po pierwszym spojrzeniu na projekty architektki i po sposobie, w jaki sama o nich opowiada.

 • Z miłości do sklejki – OTOTO chodzi!

  Z miłości do sklejki – OTOTO chodzi!

  Przemo i Łukasz Metko swoją miłość do drewna odkrywali z pokolenia na pokolenie. Bracia od najmłodszych lat podpatrywali ojca i dziadka, którzy od zawsze byli stolarzami, z jak wielką precyzją i dokładnością tworzą niepowtarzalne, drewniane kompozycje. Zainspirowało ich to do stworzenia swojej pierwszej, autorskiej kolekcji mebli OTOTO, w której połączyli swoją pasję do minimalistycznych i nowoczesnych form z tradycyjnym spojrzeniem na drewno.

 • Projektujemy procesy, z których wynika forma – wywiad z Tomkiem Rygalikiem

  Projektujemy procesy, z których wynika forma – wywiad z Tomkiem Rygalikiem

  Tomek Rygalik, projektant, założyciel Studio Rygalik, wykładowca akademicki, opowiada o przebiegu unikalnej inicjatywy „Przyszłość sofy tapicerowanej”, która jest wynikiem współpracy polskiej marki Nobonobo z Wydziałem Wzornictwa Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

 • PIKLE - dopasuj meble do wnętrza, zanim je kupisz!

  PIKLE - dopasuj meble do wnętrza, zanim je kupisz!

  PIKLE to serwis internetowy, który umożliwia wirtualne "przymierzenie" mebla w dowolnym wnętrzu swojego mieszkania lub domu. Aby sprawdzić, jak wybrany model będzie się prezentował w salonie czy sypialni, wystarczy smartfon lub tablet - dzięki jednemu z tych urządzeń skorzystamy z technologii tzw. rzeczywistości rozszerzonej. W ten sposób unikniemy nietrafionego zakupu i niepotrzebnego stresu. To proste i intuicyjne rozwiązanie, które przy okazji wspiera polskie rzemiosło, pochodzące z niewielkich, lokalnych manufaktur.

 • Arbre: z miłości do drewna

  Arbre: z miłości do drewna

  Marka Arbre działa na rynku od dziesięciu lat. W portfolio firmy znajdują się – oprócz ogólnie pojętych zabudów stolarskich – również meble tapicerowane, schody, antresole, mała architektura i inne.

 • Swallow's Tail: meble trwałe i piękne

  Swallow's Tail: meble trwałe i piękne

  Nazwa marki Swallow's Tail pochodzi od klasycznego połączenia stolarskiego „jaskółczy ogon”, a wzornictwo jest mocno zakorzenione w tradycji rzemiosła artystycznego.

 • Polski design. Révolte: zapraszamy do świta fantazji

  Polski design. Révolte: zapraszamy do świata fantazji

  Marka Révolte zrodziła się z buntu przeciw nudzie, masowości i odejściu od tradycji rzemiosła oraz z pasji do wyjątkowych przedmiotów i rodzinnych tradycji ich ręcznej produkcji. Jej historia sięga jeszcze lat 70., gdy w krakowskiej pracowni zaczęto tworzyć lampy (do dziś można je znaleźć w różnych punktach Polski).

 • Figurki Ćmielów

  Figurki Ćmielów: piękna i elegancka dekoracja wnętrza

  Figurki Ćmielów wróciły do łask - i znów cieszą się popularnością. Trendy mają to do siebie, że powracają i to nie tylko w modzie, a również w aspekcie aranżacji wnętrz. Aby się o tym przekonać, wystarczy zerknąć na współczesne kolekcje dodatków, porcelany czy mebli, których twórcy często sięgają po inspiracje i wzorce prosto z czasów PRL-u - i wcześniejszych. Czym charakteryzują się figurki Ćmielów, które w powracające trendy wpisują się wręcz podręcznikowo? I dlaczego zyskują tak dużą popularność? Pochodzenie ma znaczenie, ponieważ te wyroby powstają w najstarszej polskiej fabryce - marka Ćmielów produkuje nieprzerwanie od ponad 230 lat!

 • Twórcze połączenie sił. Wywiad z właścicielami marki Nobonobo – Tomaszem Matejczykiem i Moniką Struską

  Twórcze połączenie sił. Wywiad z właścicielami marki Nobonobo – Tomaszem Matejczykiem i Moniką Struską

  Właściciele marki Nobonobo opowiadają o ekscytujących kulisach współpracy z designerami, filozofii marki i nowych perspektywach rozwoju firmy.

 • Ćmielów Design Studio

  Nowe spojrzenie na porcelanę, czyli fenomen studia Marka Cecuły – Ćmielów Design Studio

  Ćmielów Design Studio to pracownia wzornicza funkcjonująca od 2013 roku, w której dyrektorem artystycznym jest Marek Cecuła – ceniony na świecie artysta ceramik i projektant.

 • Komoda wysoka High z kolekcji Koobik

  Kolekcja Koobik - komody i szafki marki Talukko

  Komody i szafki z serii Koobik mogą być dowodem na to, że również do przechowywania można podejść kreatywnie. Z pozoru prostą funkcjonalność marka Talukko ubrała w niebanalną, nowoczesną formę i modną kolorystykę.

 • Stół ELM, drewno dębowe, na zamówienie

  Polska marka: Iwona Kosicka

  Jej znaki rozpoznawcze - drewno oraz rzemieślnicza precyzja. Robi piękne intarsje, wycina ażury, rzeźbi, wygina sklejkę. Zadaliśmy Iwonie Kosickiej, projektantce, parę pytań dotyczących jej pracy.

 • OLYMPUS DIGITAL CAMERA

  Pasja: fabryka mebli

  Mam słabość do rzetelnego rzemiosła, dlatego zacząłem projektować meble - mówi o sobie Wojciech Łazarowicz, założyciel firmy Saska Fabrik. Odwiedzamy go w jego mieszkaniu na Saskiej Kępie w Warszawie. Urządził je zgodnie z zasadą "mniej znaczy więcej", którą kieruje się także podczas projektowania stołów, biurek i szafek.

 • Stołek Plopp

  10 ikon polskiego designu, które powinien znać każdy wielbiciel wzornictwa

  Polski design ma się dobrze, zarówno ten z ubiegłego wieku jak i obecny, reprezentowany przez młodych twórców. Wiele przedmiotów zaprojektowanych w kraju nad Wisłą docenionych zostało na świecie. Zobaczcie, które z nich warto znać.

 • Polski projekt: ręcznie malowane meble od Art PoPo

  Ręcznie malowane meble od Art PoPo

  Stare meble pokrywają niezwykłymi malunkami. Powiedzieć, że nadają im nowe życie, to za mało. Dzięki nim zyskują duszę. Poznajcie polską markę Art PoPo i jej magiczne meble.

 • Lampy od polskich projektantów. Najciekawsze oświetlenie

  Lampy od polskich projektantów

  Gdy szukamy ciekawych lamp do domu, najczęściej sięgamy do oferty zagranicznych sieci handlowych. Tymczasem polscy projektanci i rodzime marki proponują bardzo ciekawe oświetlenie. Wybraliśmy najbardziej interesujące lampy.

 • Postaw na rzeźbę

  Postaw na rzeźbę - dzieła znanych artystów

  Właściciele galerii i marszandzi polecają obiekty z różnych materiałów (marmuru, drewna, metalu) i w różnej skali - do dużych i mniejszych wnętrz. Awangardowe i nawiązujące do tradycji. Wszystkie są dziełami uznanych artystów.

 • polski stół, polski design, porcelana, ceramika

  Święciły triumfy w PRL-u. Legendarne polskie marki znów podbijają rynek

  Te firmy znamy wszyscy. Figurki z Ćmielowa czy ceramikę z Bolesławca kiedyś miał w sowim domu niemal każdy. Legendarnych polskich marek wnętrzarskich działających od dziesięcioleci jest znacznie więcej. Święciły triumfy w PRL-u, na chwilę odeszły w zapomnienie. Teraz znów jest o nich naprawdę głośno.

 • MIKO+

  Polskie projektantki stworzyły biżuterię, która łagodzi ból

  Coraz więcej kobiet skarży się na dolegliwości wywołane pracą manualną. Remedium na ich problemy może stać się MIKO+ - biżuteria z funkcją terapeutyczną, która uśmierza ból dłoni i nadgarstka.

 • ...kiedy część wyprodukowanej porcelany wysyłano do Delft, miasta znanego z kunsztu holenderskich malarzy zdobiących słynny fajans. Na denku są więc sygnatury obydwu manufaktur.

  Uzależniony od porcelany - Andrzej Kareński-Tschurl

  Andrzej Kareński-Tschurl ma w sobie imperatyw podążania za pasją. A także potrzebę piękna i ładu w życiu. Z jego ucieczek od rzeczywistości w świat sztuki, historii, kunsztu i wrażliwości artystycznej powstała niezwykła domowa kolekcja filiżanek do mokki. Chyba jedyna w Polsce.