Salon boho - jak go urządzić? Pomysły i inspiracje
Salon boho pozwala na ukojenie zmysłów i odpoczynek w wyjątkowo przyjemnej dla oka aranżacji wnętrz. Stonowane odcienie, drewniane meble, rośliny doniczkowe i wakacyjny klimat to cechy, które wyjaśniają popularność tej estetyki. Mile widziane pamiątki z całego świata pozwalają dodatkowo dopasować aranżację wnętrz do własnych upodobań. Jak urządzić salon boho?
Dlaczego wnętrza w stylu boho stały się jednymi z najmodniejszych w ostatnim czasie?
Styl boho to dziedzictwo hippisowskiego buntu wobec kultury mieszczańskiej, wraz ze stworzonym przez nią systemem wartości i sztywnymi zasadami, które regulowały wszystkie dziedziny życia - od ekonomii po obyczaje. Młodzież z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku wyrażała swój sprzeciw m.in. sposobem ubierania się (cygańskie sukienki, stroje z dawnych epok, etniczne ozdoby) oraz wystrojem mieszkań, inspirowanym azjatycką i północnoafrykańską estetyką.
Malowniczy styl boho szybko przeniknął do mody, a cztery dekady później również do wzornictwa. Dziś jest bardzo popularny, nie tylko ze względu na swoją oryginalność, ale przede wszystkim z powodu swobody, na jaką pozwala w aranżacji wnętrz. Obecnie styl boho różni się jednak od pierwowzoru. Przeszedł metamorfozę po względem kolorystyki i dziś w salonie boho - i nie tylko - w towarzystwie naturalnych materiałów znajdziemy stonowane barwy. W takich aranżacjach nie może też zabraknąć roślin.
Jak urządzić salon boho?
W każdym mieszkaniu i domu to właśnie salon najczęściej jest tym miejscem, do aranżacji którego przykładamy największą wagę. Tutaj spędzamy czas z rodziną, przyjmujemy gości i organizujemy świętowanie różnych okazji. A jak powinien wyglądać salon w stylu boho? Co musi się znaleźć w salonie urządzonym w tej estetyce? Najważniejsze elementy to:
- naturalne materiały,
- etniczne wzory,
- puchaty dywan (lub pleciony),
- barwy ziemi,
- wyposażenie znalezione na targach staroci,
- łapacze snów, dekoracje z frędzlami i zwierzęcymi motywami.
Meble boho w salonie
Największe wrażenie w salonie boho zrobi duża, miękka i bardzo wygodna sofa, na której ułożymy poduszki w pastelowych kolorach i wzorzyste pledy. Zamiast fotela, który najczęściej towarzyszy kanapie, umieszczamy wiszące siedzisko - salon w stylu boho powinien zawierać jak najwięcej elementów nawiązujących do wypoczynku na świeżym powietrzu. Sprawdzą się lekkie fotele bambusowe, szczególnie te z bogato zdobionym, podwyższonym oparciem. Przyda się też dużo niskich, miękkich siedzisk - pufy i specjalne poduchy, wykonane z wytrzymałej tkaniny (na przykład tapicerskiej).
Kupując meble do salonu boho możemy czerpać ze stylu eklektycznego oraz stylu vintage - wybierajmy modele nadgryzione zębem czasu, zestawiajmy ze sobą elementy z różnych kolekcji, które tylko pozornie do siebie nie pasują. Postawmy na współczesne kanapy, marokańskie stoliki, azjatyckie komody i antyczne fotele, ale nie obite tkaniną z epoki, tylko patchworkiem albo np. uzbeckim kilimem. Wnętrze boho może czerpać inspiracje z wielu kultur.
Salon boho. Kolory i wzory w wystroju wnętrz
Salon boho to szalona mieszanka wzorów. Można łączyć motywy z odległych od siebie stylów, np. realistyczne desenie roślinne z etnicznymi ornamentami (m.in. figuratywnymi, abstrakcyjnymi), pochodzącymi z różnych regionów świata, głównie z krajów arabskich oraz Indii. Co jeszcze charakteryzuje salon boho?
- Aranżacja wnętrz w stonowanych barwach, z naturalnymi materiałami. Jeśli planujemy urządzić salon boho w jego pierwotnej odmianie, wykorzystajmy nasycone kolory - fiolet, głęboką zieleń, brązy, czerwień, róż i intensywny błękit.
- Ludowe wzory. Etniczny wzór odróżni styl boho od stylu skandynawskiego. Jeśli chcemy wprowadzić we wnętrzach boho elementy polskiej tradycji, sięgnijmy po łowickie kwiaty na poduszkach, obrazkach i frontach mebli.
Nasza rada, jeśli urządzacie salon boho wzorując się na wcześniejszej wersji tego stylu. Wzorzyste, bajecznie kolorowe tkaniny pomogą przywołać klimat stylu boho nawet w minimalistycznie zaaranżowanym wnętrzu. A kiedy już się nam opatrzą, można je zastąpić innymi, zmieniając tym samym charakter wnętrza.
Boho salon - charakterystyczne dodatki do wnętrza
Styl boho bazuje na naturalnych barwach - beżach, bielach i szarościach, a także zastosowaniu dużej ilości drewna, żywych roślin oraz przedmiotów użytkowych wyplatanych ze sznurka, rattanu czy bambusa. Na półkach ustawiamy pamiątki z dalekich podróży, świece, lampiony i ulubione książki. Tekstylia ozdobne w stylu boho mogą - a niektóre wręcz powinny - mieć frędzle. Przed kanapą układamy na podłodze pleciony dywan lub łączymy go z drugim, puchatym i miękkim w dotyku.
Salon w stylu boho to również odwołania do natury, a nic tak do niej nie nawiązuje, jak naturalne drewno. Może się ono pojawić pod postacią mebli oraz dodatków - skrzynek, ram luster i obrazów, podstaw lamp podłogowych i stołowych. Na ścianach wieszamy makramy i plecione kwietniki, a na komodzie ustawiamy wazon z dekoracyjną trawą pampasową lub świeżymi kwiatami przeniesionymi z ogrodu. Okna możemy udekorować zasłonami, nawiązującymi w subtelny sposób do wzorów na poduszkach - a jeśli zdecydujemy się na jednobarwne, warto dodać do nich klamry lub chwosty.
Salon w stylu boho - oświetlenie tworzy wyjątkowy klimat
Oprawy lamp oświetleniowych możemy wykonać samodzielnie na bazie starych abażurów o metalowej konstrukcji. Wykorzystując drewniane kulki, nawleczone na sznurek w beżowym kolorze, a następnie przywiązane do konstrukcji, stworzymy nie tylko oryginalną dekorację, ale również motyw świetnie oddający klimat stylu boho. Wnętrza boho powinny być przytulne, a w stworzeniu takiego efektu pomoże odpowiednio dobrane oświetlenie. Warto dodać świece, lampiony i lampy stołowe w większej liczbie, które równomiernie rozświetlą salon.
- Więcej o:
Bombki choinkowe od polskich producentów
Zastawa w kwiaty – powrót do natury na stole
Czy komody sprawdzą się w salonie?
Tradycyjny i elegancki wigilijny stół - o tym musisz pamiętać
Anioły na choinkę: tradycja i inspiracje na święta
Nieustawny salon – jak urządzić przestrzeń trudną do zaaranżowania?
Miejsce do pracy w małym mieszkaniu
Wianki świąteczne: tradycja, symbolika i radosne oczekiwanie