Jak naprawić cieknącą spłuczkę w kompakcie WC

Małgorzata Krośnicka

Woda płynąca bezustannie z rezerwuaru nie jest może wielkim problemem, ale potrafi uprzykrzyć życie. Zwłaszcza, gdy jako jedyny sposób naprawy stosujemy zakręcenie dopływu wody. Jak naprawić cieknącą spłuczkę w kompakcie WC?

spłuczka wc, kompakt wc, drobne naprawy
Najczęściej powodem wypływania wody ze spłuczki jest rozregulowanie zaworu napełniającego lub zablokowanie zaworu spłukującego, na przykład przez kostkę toaletową.
Fot. www.shutterstock.com

Cieknąca spłuczka - ile wody?

Problem cieknącej spłuczki tylko z pozoru jest banalny. Zwykle z reakcją na cieknącą spłuczkę czekamy kilka tygodni, przymierzając się do zlokalizowania przyczyny awarii, a woda wciąż kapie. Gdy z toalety nieprzerwanie wycieka strumyk wody o średnicy 1 mm, w ciągu godziny do kanalizacji trafi 9 litrów, a w ciągu doby - ponad 200, czyli pełna wanna. A płacimy zarówno za pobór wody, jak i za odbiór ścieków. Tymczasem woda sobie płynie...

Jak działa spłuczka WC

Spłuczki nie są skomplikowanymi mechanizmami. Konstrukcja bazuje na dwóch zaworach oraz sile grawitacji. W spłuczce zamontowany jest pływak, połączony z prostym zaworem podłączanym do przewodu doprowadzającego wodę. Położenie pływaka reguluje dopływ wody - kiedy spłuczka napełni się wodą, pływak osiąga wyznaczony poziom i zamyka zawór. Ustawienie pływaka można regulować, ustalając tym samym, ile wody będzie za każdym razem napływało do spłuczki.

Drugą częścią mechanizmu jest zawór spłukujący. Montuje się go tak, by blokował odpływ wody do muszli sedesowej, a po naciśnięciu przycisku - odblokowywał wylot spłuczki.

Elementem zaworu spłukującego jest tak zwany dzwon. Wypełnia się on wodą (płynącą przez zawór napełniający), jednocześnie dociskając z powrotem zawór spłukujący do odpływu.

Cieknąca spłuczka - przyczyny

Najczęściej przyczyną niekontrolowanego wylewania się wody ze spłuczki do miski sedesowej jest złe ustawienie pływaka, a co za tym idzie - rozregulowanie zaworu napełniającego. Wystarczy wówczas - metodą prób i błędów - ręcznie poprawić wyważenie pływaka lub dokręcić na zaworze śrubę regulującą poziom wody. To bardzo proste czynności, niewymagające kupowania żadnych części zamiennych

Cieknąca spłuczka - jak naprawić?

Zawór napełniający w spłuczce kompaktowej się nie domyka

Woda do spłuczek doprowadzana jest przez specjalną membranę z zaworem igłowym. Jeśli instalacja wodociągowa nie jest poprowadzona w sposób prawidłowy lub nie została przepłukana przed użytkowaniem, to drobiny, które dostały się do niej, mogą zablokować membranę.

Zablokowana membrana uniemożliwia całkowite zamknięcie dopływu wody i spłuczka jest napełniana w sposób ciągły, bo woda ucieka wtedy przez przelew awaryjny w zaworze napełniającym (rurka od góry zaworu spłukującego).

Membranę można spróbować wyczyścić i odkamienić. Jeśli nie poprawi to działania spłuczki, warto wymienić cały zawór.

Przyczyną wycieku bywa też złe ustawienie pływaka, gdy jego ramię (pałąk, na którym zawieszony jest pływak) znajduje się zbyt wysoko. Także wtedy zadziała zabezpieczenie niedopuszczające do przepełnienia spłuczki i przelania się wody - jej nadmiar będzie spływał do muszli. W takiej sytuacji wystarczy zgiąć lekko ramię pływaka w dół lub przykręcić śrubę regulującą jego położenie, by woda przestała wypływać ze spłuczki. Jeśli pomimo tych zabiegów zawór nie zatrzymuje wody, powinniśmy go wymienić.

    Więcej o: