Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Styl nowojorski w twoim domu. Jak zaprojektować wnętrza w stylu nowojorskim?

Edyta Jabłońska/MŚ

Styl nowojorski jest ponadczasowy. Charakteryzuje go umiłowanie klasyki, szlachetnych materiałów oraz światła. W takich wnętrzach czujemy się wyjątkowo dobrze, dlatego zwolenników stylu nowojorskiego jest tak wielu. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tej estetyki? Jakie meble i mniejsze elementy wyposażenia będą pomocne przy tworzeniu aranżacji w stylu nowojorskim?

styl nowojorski
Salon w stylu nowojorskim
Absynth

Znany ze stronic luksusowych magazynów, amerykańskich filmów i podróży za ocean, zagościł również w polskich wnętrzach. Pełen splendoru, blichtru, a jednocześnie stonowany i bardzo poukładany styl nowojorski przypadł nam do gustu. Zobacz, jak urządzić takie wnętrza.

Styl nowojorski: czym się charakteryzuje?

Najważniejszą cechą stylu nowojorskiego jest umiłowanie klasyki. Większość mebli i dodatków do niej nawiązuje, chociaż można łączyć ją z elementami współczesnego designu. Meble powinny mieć delikatne zdobienia, a drzwiczki przeszklenia, które ten styl wręcz uwielbia. Nie można więc zapomnieć o witrynach, francuskich drzwiach czy szklanych blatach stolików i konsol. Te ostatnie wyposażone niech będą w metalowe nóżki, najlepiej ułożone na krzyż. Kontrastujące z ich lekkim, delikatnym wyglądem są miękkie, wygodne sofy i fotele obite szlachetną, grubą tkaniną (np. aksamitem lub welurem), najlepiej pikowaną i zakończoną srebrnymi nitami. Na nich nie może zabraknąć poduszek z podobnych tkanin. Wnętrza urządzone w stylu nowojorskim są pełne dekoracji i precyzyjnie dobranych dodatków. Dom powinien w nie obfitować. Wybierz klasyczne lampy, szklane lub porcelanowe wazony i koniecznie choć jedno dzieło sztuki – rzeźbę lub obraz. Mimo dużej ilości ozdób nie stworzą one chaosu, ponieważ rządzą nimi nieprzekraczalne zasady. Otóż, tu musi panować symetria, dlatego poduszki, kinkiety, a nawet stoliki kawowe lub sofy wybieraj parami. Pojedynczych elementów powinno być niewiele. W utrzymaniu harmonii pomoże też ściśle określona kolorystyka.

Kolory wnętrz w stylu nowojorskim

Bazą kolorystyczną są jasne beże i szarości oraz ciepłe biele. Wybór pozostałych kolorów zależy od upodobań mieszkańców, istnieje tylko jedna zasada – niech w sumie nie będzie ich więcej niż trzy. Jako dominująca powinna pozostać jasna barwa, a mocny kolor, (np. granat, butelkowa zieleń, bordo lub róż) może pojawić się na obiciach mebli wypoczynkowych i na dodatkach. Do tych dwóch barw w stylu nowojorskim dodać należy koniecznie jeden z kolorów metali – srebra, niklu lub złota.

Styl nowojorski: niech zabłyśnie światło

Styl nowojorski przypisany jest apartamentom i luksusowym penthouse’om, dlatego charakteryzuje się dużymi, jasnymi przestrzeniami. Oczywiście w mniejszym wnętrzu też można stworzyć zbliżony klimat, powiększając jego przestrzeń optycznie. Warto więc wykorzystać światło, które jest i tak ulubionym elementem stylu nowojorskiego.

Oprócz wiszącej lampy w centralnym punkcie sufitu należy powiesić kinkiety (koniecznie parami) oraz ustawić lampy stojące (podłogowe i stołowe). Do wnętrza w stylu nowojorskim wybierz modele klasyczne z kloszem tkaninowym lub z mlecznego szkła. Ich rozproszone światło niech przenika przez witryny i przeszklone drzwi oraz odbija się w lustrach powieszonych na ścianach, oczywiście najlepiej parami i symetrycznie.

styl nowojorski
Salon w stylu nowojorskim
SAS Wnętrza i Kuchnie

Salon w stylu nowojorskim

Jest elegancki, szykowny i wygodny, z wyraźnie wyznaczoną najważniejszą strefą – zazwyczaj wypoczynkową. Meble ustawione są w niej parami, np. dwie sofy, para stolików albo dwa fotele. Ta strefa ma rzucać się w oczy tuż po wejściu do wnętrza i zachęcać do odpoczynku, dlatego warto ustawić tu dekoracje, np. lampy i wazony z kwiatami na stolikach, poduszki na sofach. Nie może zabraknąć miękkiego dywanu. Najlepiej stylizowanego na stary, lekko zniszczony lub z wyraźnym marokańskim wzorem. Aranżacja w stylu nowojorskim nie boi się antyków, pod warunkiem że są w mniejszości. Przynajmniej jedną ze ścian warto ozdobić tapetą, udekorować sztukaterią lub obłożyć angielską boazerią.

Sypialnia w stylu nowojorskim

Sypialnia ma być wygodna i elegancka, a jej centralnym punktem jest duże łóżko z tapicerowanym zagłówkiem. Symetrycznie rozmieszczone szafki nocne mogą być szklane lub drewniane. W sypialni w stylu nowojorskim z pewnością nie może tu zabraknąć lustra i pięknie oprawionego oświetlenia. Ozdobne poduszki oraz miękki dywan uzupełnią aranżację.

Kuchnia w stylu nowojorskim

Również w kuchni w stylu nowojorskim królują klasyczne meble, koniecznie z witrynami. Do nich dobierz oświetlenie – wybierz stylowe lampy, rezygnując z nowoczesnych, minimalistycznych rozwiązań. To zazwyczaj przestronne wnętrze z wygodną przestrzenią do pracy, np. dużą wyspą lub półwyspem, przy którym można usiąść na wysokich hokerach.

Zobacz także:

Mieszkanie w nowojorskim stylu pełne nieprzeciętnych detali >>

Styl nowojorski we wnętrzach. Szykowne wnętrza bez wielkich wydatków >>

Łazienka w stylu nowojorskim

Łazienka w stylu nowojorskim to właściwie pokój kąpielowy, z wygodną wanną - najlepiej wolno stojącą, piękną armaturą, klasycznymi meblami i oświetleniem. Na ścianach mile widziane płytki imitujące marmur lub mozaika w marokański wzór. To wnętrze ma zachęcać do relaksu i sprawiać, że czujemy się jak w najlepszym z nowojorskich hoteli. W łazience utrzymanej w stylu nowojorskim nie może zabraknąć miękkich bawełnianych ręczników i wspaniałego zapachu, dlatego nie zapomnij o perfumach do wnętrz.

    Więcej o:

Skomentuj:

Styl nowojorski w twoim domu. Jak zaprojektować wnętrza w stylu nowojorskim?