Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Styl eklektyczny - czym się charakteryzuje? Jak urządzić eklektyczne wnętrza?

Redakcja

Na czym polega styl eklektyczny? Na pierwszy rzut oka to estetyczny bałagan, ale tak naprawdę to mieszanka różnych stylów, tworząca spójną całość. Motyw przewodni stanowi tu łączenie pozornie niepasujących elementów pochodzących z odmiennych kierunków artystycznych. Różne trendy spaja wspólny mianownik - wolność w tworzeniu kontrastów. Jak urządzić wnętrze w stylu eklektycznym?

Styl eklektyczny
Styl eklektyczny
Photographee.eu/Shutterstock

Styl eklektyczny – czyli jaki? Definicja i cechy eklektyzmu

Styl eklektyczny nie wymaga ścisłej interpretacji. Istnieje wiele możliwości ułożenia tej definicji. Przede wszystkim można powiedzieć, że to kreatywne kombinacje elementów pochodzących z różnych stylistyk. Zabytkowe meble można umieścić we współczesnym wnętrzu - i odwrotnie - w aranżacji w stylu retro mogą znaleźć się nowoczesne elementy. Dodatków do wnętrz możemy szukać na pchlim targu, ale również w markecie budowlanym czy na targach, prezentujących nowości w zakresie wzornictwa.

Styl eklektyczny daje duże pole do popisu, jeśli chodzi o urządzanie wnętrz. Nie lubi nudy, modny aktualnie design pozwala łączyć z pamiątkami rodzinnymi pochodzącymi z XIX wieku. Stary stół można zestawić z krzesłami w stylu glamour, a wzorzyste płytki ścienne z nie mniej dekoracyjnymi meblami kuchennymi. Pozornie pełen sprzeczności i elementów z różnych bajek, które się od siebie różnią, pozwala urządzić mieszkanie wyjątkowe pod każdym względem.

Styl eklektyczny
Styl eklektyczny
Photographee.eu/Shutterstock

Styl eklektyczny we wnętrzach – cechy charakterystyczne

Eklektyzm we wnętrzach łączy w jedną całość mnogość różnych elementów. We wnętrzach nie musimy obawiać się zestawiania odmiennych wzorów i kolorów, wbrew pozorom nawet tutaj należy jednak przestrzegać pewnych zasad. Styl eklektyczny we wnętrzach, aby nie przyprawiał o ból głowy, najlepiej nieco "uspokoić" w następujący sposób:

  • zachowujemy białe ściany (lub też stawiamy w tym miejscu na jednolite, jasne kolory), jeśli planujemy wykorzystać wzory na meblach, dodatkach i tekstyliach we wnętrzu,
  • jeśli planujemy zaaranżować ściany eklektycznego mieszkania z użyciem dekoracyjnych, wzorzystych tapet, postawmy na wyposażenie w mniej krzykliwym wykończeniu i i kolorystyce.
    Pomieszczenie urządzone w stylu eklektycznym powinno być przytulne, zadbajmy zatem w dywany, dużo poduszek, koce i narzuty oraz tekstylia na oknach w postaci firan i zasłon.

Pomieszczenie urządzone w stylu eklektycznym powinno być przytulne, zadbajmy zatem w dywany, dużo poduszek, koce i narzuty oraz tekstylia na oknach w postaci firan i zasłon. W ramach dużej swobody aranżacyjnej możemy też w witrynach i na otwartych półkach zaprezentować na przykład kolekcje pamiątek z podróży.

Styl eklektyczny
Styl eklektyczny
Photographee.eu/Shutterstock

Nieposkromiona radość stylu eklektycznego

Chociaż styl eklektyczny we wnętrzach wiąże się z ryzykiem uzyskania nieco kiczowatego efektu, przy odrobinie wysiłku jesteśmy w stanie uzyskać interesujące i emanujące radością wnętrze z duszą. Ten modny trend uparcie konkuruje ze stylem skandynawskim, który wciąż cieszy się zainteresowaniem, ponieważ stawia na jasne barwy i naturalne materiały. Styl eklektyczny daje nam coś innego - możliwość artystycznego wyrażenia się.

Tworząc wnętrze eklektyczne, możemy znaleźć niekontrolowaną radość w tworzeniu, wolności myśli i kreatywności. Styl eklektyczny nie jest nowym zjawiskiem, wciąż jednak zaskakuje i stymuluje do poszukiwaniu coraz bardziej oryginalnych środków wyrazu. To chaos, nad którym mamy pełną kontrolę, w którym różne materiały, wzory i ulubiony design w postaci mebli i dodatków składają się na realizację estetycznych marzeń o spersonalizowanych wnętrzach.

Styl eklektyczny
Styl eklektyczny
united photo studio/Shutterstock

Styl eklektyczny – jakie meble?

Styl eklektyczny oferuje wiele opcji przy wyborze mebli. Przy jednym stole możemy postawić różne krzesła, przy czym każde może mieć nie tylko odmienną formę, ale i kolor oraz tapicerkę. Kompletując meble wypoczynkowe w salonie, wybierzmy pojedyncze modele z różnych kolekcji. Podobnie postępujemy w przypadku mebli przeznaczonych do przechowywania - szczególnie w salonie. W kuchni stwórzmy kompozycję z szafek, kredensów i wiszących witrynek. Sprawdzą się używane modele, noszące wyraźne ślady użytkowania, które zestawimy z meblami wykonanymi z metalu oraz tworzywa sztucznego. Meble eklektyczne mogą być równie dekoracyjne, co dodatki do aranżacji.

Eklektyczne mieszkanie – jakie oświetlenie się w nim sprawdzi?

Oświetlenie ma kluczowe znaczenie dla eklektycznych pomieszczeń. Ta funkcjonalna dekoracja tworzy nastrój, dlatego ważny jest nie tylko dobór atrakcyjnych wizualnie opraw, ale również plan ich rozmieszczenia. Niczego nie zostawiamy przypadkowi. Mieszkanie eklektyczne powinno być bardzo dobrze oświetlone, również dlatego, aby starannie dobrane wzory i detale w aranżacji wnętrz były jeszcze lepiej widoczne. Eklektyzm we wnętrzu "lubi" łączenie lamp stojących, wiszących, stołowych oraz kinkietów w obrębie jednego pomieszczenia. Nie bójmy się wybierać oprawy z dekoracyjnymi kloszami, kryształkami, sztucznymi kwiatami i bogactwem wzorów.

Styl eklektyczny
Styl eklektyczny
Photographee.eu/Shutterstock
Styl eklektyczny
Styl eklektyczny
Lois GoBe/Shutterstock

Eklektyczne wnętrza – jak zaaranżować ściany eklektycznego mieszkania?

Aby stworzyć styl eklektyczny, wybór kolorów ścian jest bardzo ważny. Stanowią one tło dla kompozycji mebli i dodatków, są niemal jak płótno malarskie, na którym artysta wyrazi swoje emocje. W niewielkim wnętrzu eklektycznym warto postawić na jasne kolory, ponieważ ciemne mogą przytłaczać i dawać poczucie dyskomfortu. Taka aranżacja wnętrza nie będzie nudna, jeśli zadbamy o ciekawą kompozycję różnych ramek i obrazków na ścianie, oryginalną lampę podłogową oraz mnogość ozdobnych poduszek na sofie. Eklektyczne wnętrze to również wzory na ścianie, które możemy wykonać samodzielnie za pomocą szablonów i kilku kolorów farb.

Zobacz także: Mieszkanie w eklektycznym stylu >>

Styl eklektyczny
Styl eklektyczny
Lea Rae/Shutterstock
    Więcej o:

Skomentuj:

Styl eklektyczny - czym się charakteryzuje? Jak urządzić eklektyczne wnętrza?