Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak urządzić salon w stylu loftowym? Przytulny klimat w stylu loft

Redakcja

Styl industrialny narodził się w Stanach Zjednoczonych. To kopalnia pomysłów, która pomaga urządzić salon - i inne wnętrza - jako nietuzinkowe i piękne. Niektórzy zarzucają aranżacjom w stylu industrialnym zimny klimat - ale ich surowość jest pozorna. Jak stworzyć ciepłą atmosferę w industrialnym salonie? Zebraliśmy garść ciekawych inspiracji - zobacz!

Salon w stylu loft
Salon w stylu loft
Dariusz Jarzabek/Shutterstock

Wnętrza w stylu loftowym

Podstawą we wnętrzach w stylu loft jest duża przestrzeń. Charakteryzują tę estetykę również ogromne okna, wysokie sufity i minimalizm. Mieszkania w stylu loft należy aranżować w oparciu o materiały takie, jak: drewno, beton, metal, cegły. Istotną rolę w aranżacji loft grają elementy instalacji elektrycznej - w widocznych przewodach "biegnących" po ścianach można dostrzec walory dekoracyjne. A jaki powinien być salon w stylu industrialnym?

Salon w stylu loft
Salon w stylu loft
ninoon/Shutterstock

Styl loftowy: salon

Styl loft wprowadzimy w salonie dzięki zastosowaniu następujących rozwiązań:

  • drewniana podłoga - mogą to być postarzane deski,
  • żeberkowe grzejniki,
  • widoczne elementy instalacji wodnej i elektrycznej (rury i kable), również bakelitowe gniazdka i włączniki światła,
  • odsłonięte elementy konstrukcyjne - belki sufitowe i słupy (zarówno żelbetowe, jak i drewniane),
  • beton na ścianach lub/i suficie,
  • metalowe tabliczki na ścianach - z napisami, wzorem tych, jakie wieszano kiedyś w fabrykach,
  • metalowe szafki i witryny, drewniane półki na ścianach (najlepiej na metalowych wspornikach),
  • oprawy oświetleniowe wykonane z metalu i drewna, pojedyncze, odsłonięte żarówki.
Salon w stylu loft
Salon w stylu loft
jafara/Shutterstock

Meble w salonie loftowym

Do loftowego salonu warto wybrać skórzane meble wypoczynkowe oraz meble do przechowywania o metalowej konstrukcji. Stolik kawowy może mieć drewniany blat i podstawę z metalu, również w postaci kółek. Świetnie sprawdzą się geometryczne formy, również w stylu vintage. Meble nadgryzione zębem czasu podkreślą wyjątkowy charakter stylu loftowego.

Pokaźnych rozmiarów przestrzeń można w razie potrzeby podzielić - pomiędzy salonem a aneksem kuchennym umieścić regał z metalu lub ażurową ściankę działową. Wnętrze stanie się jeszcze bardziej intrygujące, jeśli dodamy pojedyncze meble upolowane na targach staroci na na strychu w domu babci.

Kuchnię można też oddzielić od salonu za pomocą wyspy, przy której od strony strefy wypoczynkowej ustawimy metalowe hookery ze skórzanymi siedziskami. Industrialny salon to również książki i płyty z ulubioną muzyką - a te najlepiej przechowywać w drewnianych skrzynkach i witrynach o metalowej konstrukcji.

Salon w stylu loft
Salon w stylu loft
Followtheflow/Shutterstock

Oświetlenie w stylu loftowym

W loftowym salonie powinny się pojawić metalowe lampy wiszące, kinkiety w postaci pojedynczych żarówek tuż przy ścianie lub na metalowym "ramieniu", a także stojące lampy - na przykład na metalowym trójnogu, przypominające reflektory. Aby styl industrialny stał się przytulny, pamiętajmy o wyborze żarówek o ciepłej barwie światła.

Salon industrialny - oprawy oświetleniowe. Do stylu loft pasują również klosze wykonane z metalowej siatki oraz - modne w ostatnich latach - pojedyncze żarówki zawieszone na sznurach (takie lampy dają wiele możliwości aranżacji). Salon loftowy zyska przytulny klimat, jeśli zadbamy o świece - ich przyjemne światło uczyni wyjątkowymi długie jesienne i zimowe wieczory.

Salon w stylu loft
Salon w stylu loft
jafara/Shutterstock

Dekoracje i kolory do salonu loft

Pokój dzienny w stylu industrialnym warto "ubrać" w odcienie szarości (nie tylko pod postacią betonowych powierzchni), które pięknie komponują się z czarnymi dodatkami, bielą i czerwienią cegieł na ścianach. W salonie loft mogą się też pojawić jasne barwy. Szczególnie mały salon zyska, jeśli urządzimy go w nieco delikatniejszej estetyce - dzięki temu będzie sprawiał wrażenie bardziej przestronnego.

Salon - loft w bieli. Biel to świetny wybór, jeśli pomieszczenie jest ciemne (ma małe okna). Aranżacje na wzór loftów pojawiają się też w mieszkaniach w blokach, a tam nie zawsze mamy dużo światła - wtedy sprawdzą się jasne kolory. Jeśli planujemy dekoracje, warto sięgnąć po minimalistyczne dodatki - industrialnego salonu nie może przytłoczyć nadmiar detali.

Salon w stylu loft
Salon w stylu loft
Dariusz Jarzabek/Shutterstock

Styl loftowy: salon w stylu loft i nie tylko

Salon w stylu loft
Salon w stylu loft
Dariusz Jarzabek/Shutterstock
Salon w stylu loft
Salon w stylu loft
Laci_10/Shutterstock
    Więcej o:

Skomentuj:

Jak urządzić salon w stylu loftowym? Przytulny klimat w stylu loft