Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ożywiamy wnętrze - akcesoria i dekoracje do łazienki

Redakcja

Dekoracje do łazienki są obecnie nie mniej ważne w aranżowaniu wnętrza niż meble i ceramika. Dzięki nim można sprawić, że pomieszczenie nabierze wyjątkowego charakteru, a także nawiązać do pozostałych wnętrz w domu lub mieszkaniu. Jakie dekoracje do łazienki warto wziąć pod uwagę przy projektowaniu salonu kąpielowego, bez względu na jego wielkość?

Dekoracje do łazienki
Dekoracje do łazienki
Miljan Andjelkovic/Shutterstock

Dekoracje w łazience - czy to dobry pomysł?

Dlaczego warto zdecydować się na dekoracje do łazienki? Patrzymy na to wnętrze przez pryzmat jego funkcjonalności - nie ma jednak powodu, aby rezygnować z ozdób, skoro tak chętnie stosujemy je w innych pomieszczeniach. Funkcjonowanie w estetycznej przestrzeni sprawia przyjemność, a otaczanie się wyposażeniem, które jest nie tylko użyteczne, ale i piękne, podnosi komfort życia na co dzień. Dekoracje do łazienki sprawdzą się też, kiedy planujemy zaaranżować wnętrze w konkretnym stylu, który ciężko byłoby osiągnąć z wykorzystaniem samych mebli i ceramiki łazienkowej. Można je nabyć w popularnych sieciówkach, na pchlich targach, aukcjach internetowych lub nawet w second handach, które w ofercie mają nie tylko odzież, ale i wyposażenie wnętrz.

Jakie powinny być dekoracje do nowoczesnej łazienki?

 • Dyfuzory zapachowe i świece do aromaterapii - uczta dla zmysłów, jaką z pewnością jest kąpiel, będzie jeszcze przyjemniejsza, jeśli zadbamy o piękny zapach w łazience. Dyfuzor może formą przypominać rzeźbę, a świece intrygującą kompozycję dekoracyjną.
 • Ozdobne uchwyty meblowe - to doskonały sposób na odświeżenie aranżacji, jeśli mamy w łazience nieco starsze meble. W przypadku nowych możemy od razu zamówić konkretny model uchwytu, pasujący do projektowanych szafek.
 • Dekoracyjna zasłona prysznicowa - sprawdzi się szczególnie w małej łazience, gdzie kabina zajęłaby zbyt dużo miejsca. Do modnych, biało-drewnianych aranżacji, warto dopasować zasłonę w liście w soczystym odcieniu zieleni.
 • Pojemniki na mydło w płynie, szampon i żel pod prysznic niczym małe rzeźby - przelewanie płynów z oryginalnych opakowań do tych ozdobnych nie zajmie dużo czasu, a efekt jest tego wart!

Inspiracje - dekoracje do łazienki:

Wąska łazienka - jak ją urządzić? >>

Oświetlenie łazienki: o czym warto pamiętać? >>

Ściany w łazience: jakie materiały mamy do wyboru? >>

Dekoracje ścienne do łazienki - w co warto zainwestować? 

Wybierając dekoracje do łazienki, nie zapominajmy o ścianach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać ich powierzchnię do urozmaicenia aranżacji wnętrza. Pierwszym pomysłem, która nasuwa się w oczywisty sposób, jest ceramiczny dekor. Znajdziemy je w niemal wszystkich kolekcjach płytek ściennych - są projektowane w taki sposób, aby pasowały do gładkich, jednolitych kafli z danej serii. Inne dekoracje ścienne do łazienki to najczęściej:

 • Reprodukcje i grafiki w ramach.
 • Laminowane fototapety z motywem natury. Trendy - na całej ścianie lub jej fragmencie.
 • Chrobotek reniferowy - potocznie nazywany mchem, tak naprawdę jest porostem. Można umieścić go w ramce - jak obrazek - lub pokryć nim ścianę/sufit.
 • Dekoracyjne panele ścienne wykonane z drewna, MDF-u, tworzywa sztucznego lub gipsu. W zależności od tego, w jaki sposób została zabezpieczona ich powierzchnia, umieszczamy je bliżej strefy mokrej lub w oddaleniu od niej.
 • Masy dekoracyjne - uzyskamy różny efekt w zależności od narzędzia, jakim będziemy nakładać masę. Masy występują w różnych kolorach, ponadto możemy zmieniać ich nasycenie poprzez dodanie specjalnego barwnika.
 • Lustro w ozdobnej ramie - można uczynić je głównym - lub jedynym - elementem dekoracyjnym w łazience.

Zobacz inne dekoracje wnętrza:

Projektowanie łazienki - jak urządzić funkcjonalną i wygodną łazienkę? >>

Lustro do łazienki >>

Baterie do łazienki: funkcjonalne i stylowe >>

Dekoracje do łazienki - kwiaty w koszach

Dekoracje kwiatowe do łazienki nie cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na to, że w większości salonów kąpielowych brakuje okna, a co za tym idzie - dziennego światła, niezbędnego roślinom do życia. Możemy sobie jednak pozwolić na rośliny w "ciemnej" łazience - pod dwoma warunkami. Pierwszy z nich zakłada przenoszenie roślin z tygodniową częstotliwością - co 7 dni zabieramy kwiaty z łazienki z przenosimy na parapet okna w innym pomieszczeniu, a te z parapetu zanosimy do łazienki (pod warunkiem zakupu odpornych gatunków). Druga metoda polega na odpowiednim doświetleniu dekoracji kwiatowych do łazienki - specjalna lampa do roślin powinna być włączona przez 10-14 godzin na dobę. Podobny rodzaj światła emitują też żarówki energooszczędne oraz zwykłe świetlówki. Gatunki kwiatów, jakie warto kupić, to Kalatea, Trójskrzyn pstry, Cibora i Kroton.

Zdecydowanie mniej uciążliwe będą w tym względzie sztuczne dekoracje do łazienki. Kwiaty sztuczne nie potrzebują światła ani wody, nie wymagają też bieżącej pielęgnacji, poza oczyszczaniem z kurzu raz na jakiś czas. Wykonane z wysokiej jakości materiałów będą do złudzenia przypominały prawdziwe, a umieszczone w ozdobnych donicach pięknie udekorują pomieszczenie. Pojedyncze listki i gałązki można wykorzystać do ozdobienia ramy lustra czy oprawy lampy wiszącej.

Zobacz także:

Jakie dekoracje na ścianę do łazienki wybrać? DIY

W tym temacie można powiedzieć wiele, wróćmy więc do niego jeszcze na chwilę. Dekoracje na ścianę do łazienki możemy wykonać samodzielnie. Będzie to wymagało większego nakładu czasu i pracy, ale warto podjąć ten wysiłek - w efekcie otrzymamy oryginalną, niepowtarzalną aranżację wnętrza. Podstawą jest odpowiednie zaplanowanie pracy. Znalezienie inspiracji - lub opracowanie własnego pomysłu - oraz zgromadzenie materiałów i narzędzi. Jakie dekoracje na ścianę do łazienki zrobimy we własnym zakresie?

 • Napis na ścianie - wykonany ręcznie w mokrej masie dekoracyjnej (w sytuacji, kiedy pokrywamy nią ścianę) lub w postaci liter, które naklejamy na ścianie. Gotowe litery występują w różnych rozmiarach, więc dopasujemy je do każdego wnętrza. Mogą być drewniane lub kartonowe - w drugim przypadku mamy możliwość pomalowania ich, a nawet pokrycia masą dekoracyjną - trawertynem lub betonem.
 • Mozaika z różnych rodzajów płytek - to może być przy okazji sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. W marketach budowlanych i salonach sprzedaży często można natrafić na wyprzedaże końcówek kolekcji płytek - w bardzo atrakcyjnych cenach. Wystarczy "pozbierać" takie resztki, a następnie na kartce papieru - lub w prostym programie graficznym - wykonać kolaż z rozmieszczeniem płytek. Taki projekt przeniesiemy potem na ścianę w łazience (można to też zlecić glazurnikowi, jeśli zadanie nas przerasta).
 • Malowidło ścienne - nie musi to być od razu dzieło na miarę mistrzów płótna, może być abstrakcyjnym połączeniem kolorów. Ważne, że wykonanym samodzielnie i według własnego pomysłu, a motyw pasował do wystroju wnętrza. Ścianę po pomalowaniu warto zabezpieczyć specjalnym lakierem, dzięki czemu malowidło nie ulegnie zniszczeniu.

Zobacz także:

  Więcej o:

Skomentuj:

Ożywiamy wnętrze - akcesoria i dekoracje do łazienki