Małe mieszkanie i antresola?

red.

Na pytanie użytkownika odpowiada architekt wnętrz Alina Badora z  biura architektonicznego TECON

kawalerka, małe mieszkanie, sypialnia, porady architektów
Małe mieszkanie i wydzielone miejsce do spania - propozycja architekta
autor: Alina Badora / TECON

 

Pytanie:

Witam serdecznie,

Jestem na etapie wykańczania małego mieszkania, ok 37 m2 i proszę o pomoc przy aranżacji salonu (praktyczne oddzielenie miejsca do spania od reszty pomieszczenia). Żeby nie stawiać ścianki po środku salonu wymyśliłam zbudowanie antresoli z półkami oddzielającymi część sypialną od salonu, na której również chciałabym zamontować TV, a spora powierzchnia pod antresolą zostanie wykorzystana na póki i schowki.

Pomysł jest taki żeby maksymalnie wykorzystać przestrzeń małego mieszkanka i żeby to fajnie wyglądało :-)

Całość chciałabym żeby była w kolorze białym tak jak całość mieszkania.


Proszę o pomoc, czy mój pomysł jest trafny i czy może można go zrealizować inaczej.
Pozdrawiam,

Monika.

 

plan mieszkania

Plan mieszkania przesłany przez Panią Monikę

 

 

Odpowiedź:

 

W celu maksymalnego wykorzystania przestrzeni tego mieszkania proponuję porzucenie pomysłu budowy antresoli.  Wysokość kondygnacji wynosi jedynie 260 cm i jest to niewiele, aby uzyskać antresolę, przy której przestrzeń nad i pod byłaby w 100% i dobrze wykorzystana. Budowa antresoli w pokoju dziennym spowodowałaby także znaczące pomniejszenie powierzchni użytkowej tegoż pokoju.

 

Zamiast antresoli proponuję wybudowanie podestu o wysokości 45 cm., pod którym można umieścić łóżko ze stelażem umieszczonym na kółkach. Łóżko takie wysuwałby się na noc a w dzień, szybko i wygodnie chowało pod podest. Przestrzeń na podeście pełniłaby rolę miejsca, które można dowolnie wykorzystać tworząc, tak jak zaproponowałam w naszym projekcie, miejsce do pracy.

 

Na podeście został umieszczony blat do pracy oraz wygodna zabudowa meblowa. Ścianka oddzielająca podest od salonu pełni rolę dodatkowych półek i szafek, stelaża pod telewizor oraz oddziela od pokoju wysunięte spod podestu łóżko. Zabudowę taką można wykonać z płyty MDF  lakierowanej na wysoki połysk w kolorze czystej bieli. Lekka zabudowa będzie nie tylko funkcjonalna ale także dodatkowo powiększy optyczne pomieszczenie.

 

W mieszkaniach o niewielkich powierzchniach warto przewidzieć dużą ilość schowków i dobrze rozmieszczonych półek. Pozwoli to na utrzymanie porządku a mieszkanie będzie bardzo funkcjonalne.  Zaproponowana zabudowa meblowa na ścianie z wkomponowaną sofą umożliwia dowolne zaplanowanie przestrzeni i wygospodarowanie miejsca na stolik kawowy czy dodatkowy fotel. Równie dobrze można pomyśleć w tym miejscu o tradycyjnej dwuosobowej sofie.

 

Alina Badora / TECON

 

 

Nie wiesz jak urządzić swoje mieszkanie? Zapytaj naszych specjalistów!

Napisz do nas: domosfera@gazeta.pl

Skomentuj:

Małe mieszkanie i antresola?