Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ile kosztuje projekt kuchni? Gdzie i jak zrobić projekt kuchni?

Ewa Staręga

Dobrze urządzona i wyposażona kuchnia to wyzwanie dla każdego posiadacza nowego mieszkania, domu, czy remontujących swoje cztery kąty. Na początku trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie jak zrobić projekt kuchni, gdzie go zamówić i ile może kosztować? Podpowiadamy jakie są możliwości.

Wymarzona kuchnia? Najlepiej, jeśli łączy w sobie pełną funkcjonalność z najwyższymi walorami estetycznymi.
Wymarzona kuchnia? Najlepiej, jeśli łączy w sobie pełną funkcjonalność z najwyższymi walorami estetycznymi.
Fot. Pfleiderer

 

Kuchnia, która ma wyglądać wyjątkowo oraz spełniać funkcjonalne wymagania może być wyzwaniem dla każdego. Z czego i w jakiej kolorystyce wykonać meble, jak rozplanować urządzenia AGD i oświetlenie, czy lepszy jest tańszy blat, czy lepiej, pomimo ograniczonego budżetu, zainwestować w droższy, ale trwalszy? To pytania, na które pomoże odpowiedzieć profesjonalny sprzedawca, projektant lub wykonawca kuchennej zabudowy meblowej. Zatem gdzie i jak zrobić projekt kuchni? Możliwości jest kilka.

Projekt kuchni w studiu kuchennym

Zwykle profesjonalne studio kuchenne traktuje zlecenie wykonania zabudowy meblowej jako kompleksową pracę, począwszy od wymiarowania, przez projektowanie, aranżację, dobór AGD i akcesoriów, realizację, transport, aż po montaż mebli kuchennych. Współpraca rozpoczyna się od rozmowy o potrzebach, wyobrażeniach klienta, preferowanym stylu, dostępnych w salonie kuchennym materiałach wykończeniowych, o możliwościach finansowych i terminie realizacji. Dalej następuje etap wykonania projektu koncepcyjnego, w którym projektant, na podstawie podanych wymiarów pomieszczenia, przygotowuje trójwymiarowy projekt kuchni - wizualizację. Na wizualizacji można zobaczyć przestrzenny widok mebli, z naniesioną kolorystyką, detalami, akcesoriami, a często widocznymi efektami planowanego oświetlenia. Po akceptacji projektu koncepcyjnego kuchni przychodzi czas na podpisanie umowy na wykonanie usług i dalej projekt wykonawczy. Pracujący nad zleceniem projektant-architekt wnętrz przygotowuje szczegółowe rysunki z opisem materiałów i wyposażenia (AGD, zlewozmywak, blat, bateria kuchenna, filtr do wody, młynek do zlewozmywaka, uchwyty meblowe, oprawy oświetleniowe itp.) potrzebnych do wykonania kuchni, a także rozplanowania punktów hydraulicznych i elektrycznych, które zamawiający musi wykonać, aby można było zamontować meble.

Czas oczekiwania na realizację i montaż mebli kuchennych zwykle waha się od 4 tygodni do nawet 10 tygodni. Warto więc pamiętać o tym, planując remont lub wykończenie całego mieszkania czy domu.

Projekt kuchni u stolarza

Zdolny stolarz, z doświadczeniem, wykonujący meble kuchenne potrafi zaplanować i wykonać meble samodzielnie, bez pomocy projektanta. „Na oko” potrafi ocenić potencjach wnętrza przewidzianego pod zabudowę kuchenną. Nie zawsze jednak może służyć pomocą w wyborze sprzętu AGD, czy wyposażenia takiego jak baterie kuchenne, zlewozmywaki lub designerskie uchwyty meblowe. Na szczęście stolarze-fachowcy często współpracują z projektantami wnętrz, którzy pomagają zaaranżować ergonomiczne, funkcjonalne, a przy tym ładne wnętrza kuchenne. Współpraca tych obydwu profesjonalistów, łącząca doświadczenie praktyczne z estetycznym może sprostać wymaganiom nawet najbardziej wymagających klientów.

Projekt kuchni Leroy Merlin, Ikea – czyli pomoc fachowców w sklepach budowlanych i z wyposażeniem wnętrz

Zatrudnieni w sklepach Leroy Merlin czy Ikea wyspecjalizowani w projektowaniu kuchni projektanci doradzą, zaprojektują i pomogą skompletować listę niezbędnych do wykonania zabudowy meblowej produktów. Sklepy tego rodzaju oferują także usługę transportu, montażu mebli i wyposażenia oraz podłączenia urządzeń i sprzętu. Osoby, które chciałyby wypróbować swoich sił w samodzielnym projektowaniu wnętrz mogą także skorzystać z ze specjalnych, prostych w obsłudze aplikacji, dostępnych na stronach internetowych tych sklepów, a następnie zweryfikować swoje pomysły w sklepie.

Projekt kuchni online czyli jak samodzielnie zrobić projekt kuchni?

Samodzielne wykonanie projektu kuchni ułatwiają różnego rodzaju programy do projektowania, planery i aplikacje dostępne w internecie. Zazwyczaj są dość proste w obsłudze, ale też bardzo schematyczne. Umożliwiają wygenerowanie w trójwymiarze projektu kuchni, z pokazaniem rozmieszczenia funkcji w pomieszczeniu – gdzie umieścić zlew, lodówkę, zmywarkę, gdzie niską, a gdzie wysoką zabudowę. Zazwyczaj jednak nie da się na nich zaznaczyć niuansów kolorystycznych czy materiałowych. Ale już posiadacze niestandardowych pomieszczeń, które wymagają użycia nietypowych rozmiarów szafek czy blatów nie mogą skorzystać z tego rodzaju narzędzi.

Internetowe planery stanowią natomiast dobry punkt wyjściowy do rozmyślań o projekcie kuchni. Dają wyobrażenie o skali planowanych mebli, tego jak będą wyglądać w przestrzeni, jak ją zabudowywać, ile miejsca zajmować. Z tak wykonanym rysunkiem można udać się do projektanta wnętrz czy salonu mebli kuchennych, aby wykonać profesjonalny projekt kuchni zgodny z własnymi marzeniami i potrzebami.

Ile kosztuje projekt kuchni?

Średnia cena za projekt kuchni u projektanta wnętrz waha się od ok.150 zł/m2 do nawet kilkuset, ale nie zawsze wycena pracy projektanta jest podawana w oparciu o powierzchnię projektowanej przestrzeni. Często architekci prowadzący wykończenie czy remont całego mieszkania wyceniają projekt kuchni właśnie za metr kwadratowy. Jednak inaczej to może wyglądać, jeśli zamawiamy u nich projekt tylko tego jednego pomieszczenia. Wtedy projekt kuchni kosztuje od ok. 1 tys. zł i więcej. Praca bowiem nad kuchnią o powierzchni 6 m2 czy 15 m2 jest podobna. W małej kuchni nawet czasami wymaga większych nakładów czasu i umiejętności, ponieważ w niewielkiej przestrzeni trudniej jest pomieścić taki sam program wyposażenia, jak w dużej kuchni. A i tak w projekcie małej kuchni trzeba wrysować i zaplanować te same elementy co w dużym pomieszczeniu – AGD, zlewozmywak, okap kuchenny itp. Tak więc za indywidualny projekt małej kuchni nie zapłacimy o wiele mniej niż za ten o dużej powierzchni.

W salonach kuchennych koncepcyjny projekt kuchni, przygotowywany w oparciu o meble, które oferuje dany salon meblowy, powstaje często bezpłatnie. Może też zostać wyceniony za symboliczną kwotę kilkuset złotych, która po podpisaniu umowy i realizacji zamówienia zostaje zwrócona klientowi.

    Więcej o:

Skomentuj:

Ile kosztuje projekt kuchni? Gdzie i jak zrobić projekt kuchni?