Jak zaoszczędzić podczas urządzania wnętrz?
Urządzanie wnętrz może być kosztowne, ale istnieją sposoby na zaoszczędzenie pieniędzy bez konieczności rezygnacji z estetyki lub stylu. Oto kilka pomysłów na wprowadzenie do aranżacji ciekawych rozwiązań niedużym kosztem.
Skorzystaj z pomocy
Korzystanie z pomocy profesjonalistów jest opłacalne. Projektant wnętrz dysponuje wiedzą i doświadczeniem, dzięki którym przygotuje projekt aranżacji szybko i sprawnie. Ryzyko wystąpienia błędu przy współpracy z taką osobą jest niewielkie, w przeciwieństwie do samodzielnego planowania nowego wystroju. Ponadto projektant przejmuje na siebie poszukiwanie materiałów, mebli, dodatków, itp., które są niezbędne do aranżacji - co oszczędza nam dużo czasu.
Jeśli nasz remontowy budżet nie "udźwignie" zatrudnienia projektanta, możemy skorzystać z darmowych programów do projektowania mebli i całych pomieszczeń, które są dostępne w internecie. Darmową usługę projektowania wnętrz oferuję też niektóre salony z wyposażeniem oraz markety budowlane.
Tańsze wyposażenie wnętrz - szukaj okazji
Wiele elementów wyposażenia wnętrz jest dużo tańszych w sklepach internetowych niż w sklepach stacjonarnych. Jest to też korzystna opcja, jeśli sklep oferuje dostawę do domu. Ponadto oszczędza czas - nie musimy wychodzić z domu, aby obejrzeć meble i dokonać ich zakupu.
Prawdziwą skarbnicą wartościowych, ale tańszych, mebli (i nie tylko) są portale aukcyjne, gdzie znajdziemy oferty na zakup (lub wymianę, ewentualnie bezpłatny odbiór) wyposażenia wnętrz w różnym stopniu zużycia. Czasem zdarzają się nawet oferty dotyczące nowych mebli, które okazały się niepasujące do aranżacji, ale z różnych powodów nie udało się ich zwrócić do sklepu.
W wielu sklepach można też nabyć modele powystawowe lub uszkodzone (ale nadające się do użytkowania) - również w obniżonych cenach. Wiele z nich można z powodzeniem wykorzystać od razu - lub naprawić i cieszyć się nimi w swoim mieszkaniu.
Warto też zapytać rodzinę i przyjaciół, czy aby nie posiadają różnych elementów wyposażenia wnętrz, których chcieliby się pozbyć. Utylizacja wielkogabarytowych mebli i sprzętów jest nie tylko problematyczna, ale i czasochłonna, dlatego może się okazać, że takim pytaniem przyjdziemy bliskim z pomocą.
Pamiętaj też o wyprzedażach i promocjach - warto w tym celu zapisać się do newsletterów popularnych sklepów, aby na bieżąco otrzymywać powiadomienia o różnych akcjach.
Stawiaj na jakość - materiałów i wykonania
Tanie meble wydają się kuszące, pamiętajmy jednak, że to tylko pozorna oszczędność. Niska cena oznacza zastosowanie materiałów i rozwiązań gorszej jakości, a co za tym idzie - mebel szybciej się zniszczy i pojawi się potrzeba kupienia drugiego. Lepiej kupić coś drożej niż dwa razy taniej - druga opcja zawsze więcej nas kosztuje.
Pojęcie jakości ma zastosowanie również w kwestii usług. Jeśli nasze mieszkanie lub dom wymagają przeróbek instalacji wodno-kanalizacyjnej lub elektrycznej (ewentualnie wymiany pewnych elementów), powinniśmy zlecić prace doświadczonemu specjaliście, a nie komuś, kto oferuje najniższą stawkę. Fachowiec zapewni sprawne i bezpieczne działanie instalacji na długi czas.
DIY - zrób to sam
Możemy wiele zaoszczędzić, jeśli podejmiemy się samodzielnego wykonania różnych prac w mieszkaniu: malowania ścian i sufitów, fugowania cegieł, dekoracyjnego szpachlowania ścian, przyklejania paneli dekoracyjnych, wiercenia dziur pod obrazy, lustra, karnisze, itp. Dysponując zdolnościami manualnymi możemy wykonać wiele dekoracji, a nawet poradzić sobie z układaniem płytek (i/lub paneli) na podłodze i ścianach, złożeniem zabudowy meblowej z zamówionych elementów, uszyciem dekoracyjnych tekstyliów. Warto też rozważyć wykorzystanie starych mebli i nadanie im nowego wyglądu - możemy w tym celu wymienić fronty i uchwyty meblowe (również nóżki), okleić wnętrze tapetą, pomalować korpus na wybrany kolor.
Jak zaoszczędzić podczas urządzania wnętrz? Oto nasze propozycje:
- Jak zrobić łóżko z palet?
- Lamperia: prosta dekoracja ściany
- Renowacja drzwi drewnianych
- Jak ozdobić lustro bez ramy?
- Stojak na buty - alternatywa dla szafki na buty
- Komoda na nóżkach - zrób to sam
- Mały fotel do salonu - jak zrobić fotel z walizki?
- Kanapa z palet
- Świeczniki: dekoracja z gipsu DIY
- Zasłona w kwiaty: zrób to sam
- Farba kredowa do mebli
- Naklejki na kafelki - sposób na odświeżenie starych płytek ceramicznych
- Osłona na kaloryfer. Maskownica grzejnika
- Atrapa kominkowa - jak zrobić? DIY krok po kroku
- Stolik pomocniczy - projekt DIY. Jak odnowić stolik? Jakich produktów użyć?
- Dywan okrągły. Jak zrobić dywan turkusowy ze sznurka?
- Więcej o: