Płytki łazienkowe. Jakie wybrać?

Wybór odpowiednich płytek do łazienki to nie lada wyzwanie. Różne kolory, wzory, faktury - trudno jest się zdecydować. W naszej galerii proponujemy kilka niezaprzeczalnych hitów łazienkowych. Może któryś przypadnie Wam do gustu?
Płytki Metro Płytki Metro fot. www.artdevivre.pl

Płytki cegiełki

Czyli tzw. "subway tiles" - klasyczne płytki, którymi na początku ubiegłego wieku wyłożono paryskie czy nowojorskie metro. Jeszcze niedawno trudno dostępne w Polsce, jednak obecnie robią prawdziwą furorę.

Do nabycia w różnych kolorach oraz z frezowanymi brzegami. To doskonała propozycja do łazienek retro, a także utrzymanych w staro-industrialnym klimacie. Dobrze sprawdzą się również w prostych pomieszczeniach z oszczędną ceramiką.

 

łazienka, płytki, cegiełki, subway tiles, biała łazienka, retro

mozaika w łazience mozaika w łazience fot. Corbis

Mozaika

Mozaika ceramiczna to właściwie łazienkowy samograj. Prawie zawsze dobrze wygląda, jest uniwersalna bo pasuje do każdego stylu, a także daje duże możliwości aranżacyjne.

Można ją układać wszędzie, również na płaszczyznach o niestandardowych kształtach. Nadaje się do wykładania brodzików, a nawet wybudowanych wanien czy umywalek. Ponieważ składa się z malutkich, niezależnych kawałeczków, można układać z niej nieskończenie wiele wzorów i kompozycji. A w dodatku jest wciąż modna!

 

łazienka, płytki łazienkowe, mozaika, ceramika

kolorowa łazienka kolorowa łazienka fot. Corbis

Kolor

Kolor w łazience może pojawić się w roli akcentu lub jako dominujący element dekoracyjny. Jeśli jednak łazienka jest małym pomieszczeniem unikajmy ostrych, nasyconych barw.

Kolorowe płytki niech będą proste i gładkie. Podobnie jak ceramika. W myśl zasady co za dużo to niezdrowo...

 

LAZIENKA  ARCHITEKTURA WNETRZE

Płytki cementowe Płytki cementowe fot. www.artdevivre.pl

Wzór na podłodze

Urządzając łazienkę myślimy głownie o ścianach, wyborze odpowiedniej ceramiki i armatury. Kwestie podłogi zostawiamy na koniec, traktując ją zazwyczaj jako neutralne tło dla reszty.

Ale może być całkiem odwrotnie, kiedy to podłoga będzie grała pierwsze skrzypce w łazience.

Wzorzysta posadzka, na przykład klasyczna w biało-czarną szachownicę czy w bardziej dekoracyjne wzory, świetnie sprawdzi się w łazience retro.

Możemy też wybrać tradycyjne kolorowe kafle cementowe z orientalnymi wzorami. Wtedy aby nie przedobrzyć zastosujmy minimalną ilość kafli ściennych lub w ogóle z nich zrezygnujmy.

 

płytki cementowe, podłoga, łazienka

Płytki kamienne w łazience Płytki kamienne w łazience fot. Corbis

Kamienne

Kamień jest eleganckim i naprawdę trwałym materiałem.  Jest odporny na kontakt z wodą, łatwy do utrzymania w czystości, odporny na środki chemiczne i dodatkowo przetrwa lata. Jeżeli nie dysponujemy dużym salonem kąpielowym najtrafniejszym wyborem będą mniejsze płytki wykonane np. z trawertynu, marmuru czy granitu.  We wnętrzu nowoczesnym  pięknie będą się prezentować płytki gładkie i polerowane na wysoki połysk. W bardziej rustykalnym możemy zastosować kamień o naturalnej, porowatej strukturze.

 

kamień, płytki, łazienka

Więcej o: