Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wanna czy prysznic? Sprawdzamy plusy i minusy

AZ

W łazience najlepiej zamontować zarówno prysznic, jak i wannę. Niestety, ze względu na niewielki metraż nie zawsze tak się da. Aranżujesz lub remontujesz łazienkę i zastanawiasz się, co będzie lepsze: prysznic czy wanna? Przeczytaj, jakie zalety mają oba te rozwiązania - i co wziąć pod uwagę przy dokonywaniu wyboru.

Wanna czy prysznic?
Wanna czy prysznic?
CapturePB/Shutterstock

Wanna i prysznic – zalety i wady obu rozwiązań

Kłopot z podjęciem decyzji dotyczącej wyboru pomiędzy prysznicem a wanną mają tylko te osoby, które lubią korzystać zarówno z jednej opcji, jak i z drugiej. Dlatego trzeba doszukiwać się małych niuansów, dzięki którym jedno rozwiązanie okaże się lepsze od drugiego i będzie można wreszcie dokonać zakupu któregoś z wariantów.

Prysznic. Być może wątpliwości pod względem prysznica biorą się z tego, że kojarzy się on z obszernym brodzikiem, który zajmuje dużo miejsca, a skoro tak, to lepiej już zamontować niewielką wannę? Prysznic wcale nie musi być duży. Zamiast tradycyjnej kabiny możesz wybrać prysznic typu walk-in – z odpływem liniowym w ścianie lub podłodze. Takie rozwiązanie otwiera cały wachlarz możliwości. Pasuje do nowoczesnych wnętrz, nie zajmuje dużo miejsca, pozwala wykorzystać przestrzeń nawet tam, gdzie są skosy. Prysznic z odpływem liniowym łatwo utrzymać w czystości, idealnie sprawdza się w przypadku osób starszych i dzieci. Na korzyść prysznica przemawia także fakt, że biorąc go, zużywamy mniej wody, niż kąpiąc się w wannie. Mycie się w ten sposób jest też bardziej higieniczne.

Wanna. Wanna zarezerwowana jest przede wszystkim dla tych, którzy uwielbiają relaksacyjne kąpiele. Lubisz od czasu do czasu położyć się w ciepłej wodzie w wannie i poczytać książkę? To teraz odpowiedz sobie szczerze na pytanie: jak często masz na to czas? Może zdecydowanie częściej niż kąpiel w wannie bierzesz szybki prysznic rano przed pracą lub wieczorem po powrocie z treningu? Jeśli tak to zastanów się dobrze, czy jest sens montować wannę, jak długą, regenerującą kąpiel masz brać jedynie kilka razy do roku.

Na plus zaliczyć trzeba tutaj jednak możliwość kąpania w wannie małych dzieci lub prania ubrań, których nie można wrzucać do pralki. Przydaje się ona także do kąpania zwierząt, szczególnie tych, które nie lubią się myć (z wanny trudniej jest im uciec). Pytanie tylko, czy masz dzieci albo zwierzęta? Jeśli nie, to może rzeczywiście bardziej opłaca się zamontować w łazience prysznic, a nie wannę.

Gdzie zużywa się więcej wody: pod prysznicem czy w wannie?

Przyjrzyjmy się jeszcze raz kwestii zużycia wody zarówno w jednym, jak i drugim przypadku. Tak jak zostało już wyżej wspomniane, bardziej ekonomicznym wyborem jest prysznic. W czasie kąpieli pod natryskiem zużywa się ok. 15 litrów wody na minutę, a średnio spędza się tam 5-6 minut dziennie, co daje ok. 90 litrów. Z kolei do napełnienia wanny potrzebnych jest 150 litrów wody, a czasem nawet więcej. Jeśli więc stawiasz na oszczędność, to raczej nie powinieneś mieć wątpliwości, co wybrać.

Decyzja podjęta? Wybierz model

Rodzaje wanien. Do wyboru są modele o różnych długościach i kształtach, montowane pod ścianą lub we wnękach. Podział modeli narożnych jest następujący:

  • symetryczne – z dwoma bokami o równej długości (do dużych łazienek),
  • asymetryczne – z bokami o różnej długości, narożne (do mniejszych pomieszczeń),
  • owalne – duże gabarytowo, montowane pod ścianą, w rogu lub wolnostojące (do pokojów kąpielowych).

Rodzaje pryszniców. Jeśli chodzi o prysznice, to wybór również jest spory. Dostępne są takie modele, jak:

  • prysznice walk-in – są to kabiny otwarte, ich aranżację umożliwiają odpływy liniowe, można zamontować je praktycznie wszędzie, w łatwy sposób można je formować i przycinać,
  • prysznice wolno stojące – wielkogabarytowe, nie przylegają do żadnej ze ścian łazienki, zajmują sporo miejsca, zatem najlepiej sprawdzają się do dużych łazienek, ponadto wymagają odpowiedniej instalacji wodnej,
  • prysznice przyścienne – kabiny z brodzikiem, gdzie jedna ze ścianek prysznica styka się ze ścianą nośną łazienki, na której zamontowana jest bateria prysznicowa.
Wanna czy prysznic?
Wanna czy prysznic?
Photographee.eu/Shutterstock
    Więcej o:

Skomentuj:

Wanna czy prysznic? Sprawdzamy plusy i minusy