W Warszawie powstaje czasowa galeria vintage, ukazująca dorobek wzornictwa XX wieku

red.

Patyna, pierwszy polski internetowy marketplace z wyjątkowymi przedmiotami vintage i Grupa Warszawa, tworząca takie miejsca jak Warszawa Powiśle, Syreni Śpiew czy Stacja Mercedes, postanowili połączyć siły i w "Białej" na Saskiej Kępie otworzyli czasową galerię vintage, ukazującą dorobek wzornictwa XX wieku.

1 z 10'Biała' na Saskiej Kępie
Fot.: PION. 'Biała'
2 z 10Kieliszki, proj. Zbigniew Horbowy lata 60., kwietnik żyłkowy z lat. 60., stolik kawowy z lat. 60.
Fot.: PION. 'Biała'
3 z 10Komplet 6 szklanek, lata 70., Lucyna Pijaczewska
Fot.: PION. 'Biała'
4 z 10'Biała' na Saskiej Kępie
Fot.: PION. 'Biała'
5 z 10Od lewej Norbert Redkie, Hubert Karsz, Emilia Obrzut, Bartek Kraciuk
Fot.: PION. 'Biała'
6 z 10'Biała' na Saskiej Kępie
Fot.: PION. 'Biała'
7 z 10Wazon proj. Lucyna Pijaczewska
Fot.: PION. 'Biała'
8 z 10Kieliszki, proj. Zbigniew Horbowy, lata 60.
Fot.: PION. 'Biała'
9 z 10Popielnica porcelanowa PLL LOT
Fot.: PION. 'Biała'
10 z 10'Biała' na Saskiej Kępie
Fot.: PION. 'Biała'

Przedmioty powstałe w XX wieku, przede wszystkim w okresie powojennym, zyskują na znaczeniu: nie tylko symbolicznym, historycznym ale i materialnym. Wiedzą o tym doskonale kolekcjonerzy poszukujący wyjątkowych, rzadkich obiektów.

Potrzeby bycia unikalnym i wyróżnienia się są ważnymi elementami kolekcjonowania. Wiedzą to osoby, które opierają na tym również swój biznes. Zdobywanie obiektów powojennych jest swego rodzaju prawidłowością. 60 lat i dany przedmiot znowu jest „hot” – podkreślam ten mechanizm przy wielu okazjach. Zachwycamy się rzeczami sprzed lat, a nasze wnuki docenią zapewne to, co jest projektowane obecnie masowo, a co my uznajemy za mało atrakcyjne. Za jakiś czas będzie śmieszne, kiczowate, następnie sentymentalne, a potem po prostu piękne

- komentuje Emilia Obrzut z Patyna.pl

Twórcy Grupa Warszawa przekonują, że doceniają dzieła designu vintage, ich niepowtarzalność, unikalność i historię. - Popatrz na krzesła w „Białej” – mają około 40 lat. Dzisiaj wiem, że przy tworzeniu tego miejsca wybór mebli z tej epoki był najlepszą decyzją. Oczywiście, że mogliśmy wybrać nową kolekcję z katalogu – nawet wybitnego projektanta – jednak tego beżowego, kawowego fotela, którego twórcy nie udało nam się ustalić, nie może mieć już nikt. Zakupiliśmy ostatnie sztuki z Patyny. I to jest wspaniałe! - mówi Bartek Kraciuk z Grupy Warszawa.

Skąd pomysł na połączenie showroomu vintage i cocktail baru w sercu Saskiej Kępy? Twórcy Patyny i Grupy Warszawa cechuje  podobne postrzeganie out designu. Z pietyzmem odnoszą się do tworzenia atmosfery poprzez design i architekturę. Zainspirowani historią modernistycznej willi na Saskiej Kępie, w której znajduje się “Biała”, postanowili stworzyć w niej galerię-showroom, wprowadzając klimat, który goście chcą chłonąć i przenosić do swoich mieszkań i miejsc pracy.

Co dalej? Patyna i Grupa Warszawa połączyli historię z nowoczesnością i sztukę z biznesem po to, aby wprowadzić piękno do codzienności, ożywić design i sprawić, aby stał się bliższy nam wszystkim. To ich pierwsze wspólne kroki ku zmianom postrzegania wzornictwa. Jakie będą kolejne? O tym przekonamy się już wkrótce…

ZOBACZ ZDJĘCIA >>

Skomentuj:

W Warszawie powstaje czasowa galeria vintage, ukazująca dorobek wzornictwa XX wieku