W starej wieży obronnej urządzili niewiarygodne mieszkanie

Ta wieża został wzniesiona, aby bronić brytyjskiego wybrzeża w czasie wojen napoleońskich. Dziś służy za dom. Jej wnętrza zostały całkowicie przekształcone. Mieszkanie w wieży zachwyca.

Wieża znajduje się w Suffolk. Została wzniesiona w 1808 roku razem z setką innych wież na wybrzeżu Wielkiej Brytanii. Ich przeznaczenie było obronne. Miały strzec bezpieczeństwa kraju przed najazdami napoleońskimi. Swoje przeznaczenie wieża wypełniała tylko do 1871 roku, po czym została opuszczona. Od tego czasu grube mury podupadały. Przed całkowitym rozkładem wieżę uratowali w 2000 roku brytyjski projektant Duncan Jackson oraz architekt Stuart Piercy.

Kiedy panowie po raz pierwszy zajrzeli do środka wnętrze się rozpadało i było zalane wodą. Jednak mieli wizję, którą postanowili wcielić w życie. Wzmocnili fundamenty, oczyścili cegły i uzupełnili ubytki w murach. Fasadzie postanowili przywrócić dawny wygląd, z kolei wnętrze zyskało zupełnie nowe oblicze. Zostało przekształcone w trzypoziomowy apartament. Ważnym dodatkiem jest nowy dach, który współgra z masywnymi murami i opiera się na specjalnej, przeszklonej konstrukcji, która wpuszcza do wnętrza światło.

Cała inwestycja została ukończona dopiero w 2014 roku. Angielski urząd do spraw dziedzictwa narodowego English Heritage postawił wieżę w Suffolk za przykład tego, jak przekształcać historyczne budynki. W tym samym roku budynek został wystawiony na sprzedaż. Nowi właściciele nabyli za 995 tys. funtów. Dziś udostępniają dom wczasowiczom. Każdy może w nim zamieszkać. Trzeba się jednak przygotować na spory wydatek. Tygodniowy pobyt kosztuje od 2 do 3,5 tys. funtów w zależności od pory roku.

ZOBACZ WNĘTRZA WIEŻY >>

Krzysztof Rutkowski kupił zamek. Ma ponurą historię. "Te ściany wchłonęły dużo bohaterstwa"

Więcej o: