W starej wieży obronnej urządzili niewiarygodne mieszkanie

Ta wieża został wzniesiona, aby bronić brytyjskiego wybrzeża w czasie wojen napoleońskich. Dziś służy za dom. Jej wnętrza zostały całkowicie przekształcone. Mieszkanie w wieży zachwyca.

Wieża znajduje się w Suffolk. Została wzniesiona w 1808 roku razem z setką innych wież na wybrzeżu Wielkiej Brytanii. Ich przeznaczenie było obronne. Miały strzec bezpieczeństwa kraju przed najazdami napoleońskimi. Swoje przeznaczenie wieża wypełniała tylko do 1871 roku, po czym została opuszczona. Od tego czasu grube mury podupadały. Przed całkowitym rozkładem wieżę uratowali w 2000 roku brytyjski projektant Duncan Jackson oraz architekt Stuart Piercy.

Kiedy panowie po raz pierwszy zajrzeli do środka wnętrze się rozpadało i było zalane wodą. Jednak mieli wizję, którą postanowili wcielić w życie. Wzmocnili fundamenty, oczyścili cegły i uzupełnili ubytki w murach. Fasadzie postanowili przywrócić dawny wygląd, z kolei wnętrze zyskało zupełnie nowe oblicze. Zostało przekształcone w trzypoziomowy apartament. Ważnym dodatkiem jest nowy dach, który współgra z masywnymi murami i opiera się na specjalnej, przeszklonej konstrukcji, która wpuszcza do wnętrza światło.

Cała inwestycja została ukończona dopiero w 2014 roku. Angielski urząd do spraw dziedzictwa narodowego English Heritage postawił wieżę w Suffolk za przykład tego, jak przekształcać historyczne budynki. W tym samym roku budynek został wystawiony na sprzedaż. Nowi właściciele nabyli za 995 tys. funtów. Dziś udostępniają dom wczasowiczom. Każdy może w nim zamieszkać. Trzeba się jednak przygotować na spory wydatek. Tygodniowy pobyt kosztuje od 2 do 3,5 tys. funtów w zależności od pory roku.

ZOBACZ WNĘTRZA WIEŻY >>

Krzysztof Rutkowski kupił zamek. Ma ponurą historię. "Te ściany wchłonęły dużo bohaterstwa"

Więcej o:
Komentarze (16)
W starej wieży obronnej urządzili niewiarygodne mieszkanie
Zaloguj się
 • tpdlagier

  Oceniono 21 razy 21

  Lubię takie eksperymenty. Sądzę że poza ceną budynku, remont pochłonął morze pieniędzy ale efekt robi wrażenie. Ścian zewnętrznych nie czyściłbym - myślę że inwestorzy doskonale wiedzą o istnieniu technologii oczyszczania cegieł ....
  I podejrzewam, że gdyby w Polsce chcieć zaadaptować podobny budynek, wojna z konserwatorem zabytków trwałaby i trwała

 • szejski

  Oceniono 23 razy 15

  Zawsze myślałem, że jak coś jest "u wybrzeży", to znajduje się na morzu. A tu proszę, okazuje się, że na brzegu to też jest "u wybrzeży".

 • sztucznypolak

  Oceniono 6 razy 6

  Rewelacja. Ciekaw jestem, jak rozwiazali oswietlenie dolnych poziomow, bo otwory okienne sa niewielkie i jest ich bardzo malo.

 • pawel.lewski

  Oceniono 10 razy 4

  Pomysł ciekawy, tylko jak to ogrzać?

 • judas1

  Oceniono 2 razy 2

  Ale widoki mają..... niepowtarzalne?

 • blondyna.z.londyna

  0

  Kocham angielską architekturę www.channel4.com/programmes/grand-designs

 • cezar61

  0

  Ciekawe, ładne.

 • ralfx

  Oceniono 9 razy -1

  Pięknie.
  Rozumiem, że są przygotowane i przemyślane miejsca na windy gdy zabraknie już sił w poruszaniu się po schodach w podeszłym wieku?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX