Partnerzy

News

Nowości produktowe

Wnętrza

Design

DIY

Projekty i realizacje

Trendy 2025

Święta 2024

Prezenty

Szklane ściany

Aleksander Lesiak
Szklane ściany - bezikus/Shutterstock

Kolory i faktury zatopione w szkle.

Domy ze szkła

Domy ze szkła były literackim hasłem do opisania nowoczesności, futuryzmu, ale i utopii. Myśląc o szkle we wnętrzach mamy często wyobrażenie mało przyjaznych przestrzeni, ciekawych raczej do oglądania a nie do mieszkania. Niesłusznie. Szkło we wnętrzu może być ładne, praktyczne i niebanalne. Może doświetlić naturalnym światłem miejsca, które nie mają okien, dzielić przestrzeń w sposób dyskretny i efektowny zarazem. Wszystko jednak z umiarem, nikt nie chce przecież mieszkać w akwarium. Szkło wydaje się być materiałem kruchym i mało odpornym na uszkodzenia mechaniczne, ale to tylko przesąd, dostępne na rynku technologie uodporniły je na takie problemy.

Krośnieńskie Huty Szkła

Krosno zawsze stało szkłem, Krośnieńskie Huty Szkła (obecnie Krosno SA) są znane w Polsce i w wielu krajach świata, ale o czym może nie każdy wie, jest tam wiele firm, które zajmują się jego wyrobem. Jedną z nich jest Villa Glass, która szukając niszy na ''szklanym'' rynku zainteresowała się technologią fusingu. W 2000 roku, na targach w Düsseldorfie zobaczyli elektryczny piec, w którym kilka warstw szklanych tafli było stapianych w jedną. W samym scalaniu kilku tafli w jedną może nie byłoby nic ekscytującego (chociaż jak się okazuje to wcale nie taka prosta sprawa) gdyby nie możliwości jakie daje. Wybierać można kolor, łączyć ze sobą różne barwy, ale przede wszystkim bawić się fakturą, w szklanych taflach można odciskać fantazyjne wzory tworząc ciekawy efekt płaskorzeźby. I to nie tylko wybierając z gotowych propozycji, Villa Glass zachęca do projektowania własnych, zupełnie unikalnych. Ze szkła przygotowanego techniką fusingu można zrobić drzwi, przeszklenia, ścianki działowe, plafony, kabiny prysznicowe - jest specjalnie do tego przygotowane, hartowane i odpowiadające wszystkim europejskim normom.

Fusing - jak to się robi?

Najpierw powstaje rysunek, na podstawie którego przygotowuje się rzeźbę reliefu odwzorowaną następnie w masie gipsowej. Dopiero z niej wykonuje się właściwą formę z ogniotrwałych materiałów. W takiej formie układa się odpowiednio ponacinane szkło (w kilku warstwach i kolorach, możliwe jest też łączenie z innymi materiałami - kamieniem naturalnym lub metalem). Dalej jest już magia wysokiej temperatury wsparta skomplikowanymi obliczeniami (każdy ''wypiek'' wymaga osobnego ustalenia krzywych temperatur) i czujny nadzór komputera.

Villa Glass Studio, ul. Białobrzeska 100A, Krosno, www.villa.com.pl
Witraże, ul. Kąkolowa 24A, Warszawa, www.witraz.com
Glasini, ul. Tadeusza Kościuszki 33, Chorzów, www.glassini.pl
Arts & Hobby, ul. Kaliskiego 31, Warszawa, www.artshobby.pl
Glass Studio, ul. Obrońców Westerplatte 30, Pruszcz Gdański, www.glass-studio.pl

Udostępnij

Przeczytaj także

Parawan nawannowy - alternatywa dla kabiny prysznicowej
Ożywiamy wnętrze - akcesoria i dekoracje do łazienki

Polecane

Bestsellery łazienkowe 2024 – eksperci polecają
150 lat Geberit: historia ukrytej technologii
Różne rodzaje wykończenia armatury łazienkowej

Skomentuj:

Szklane ściany

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej