Dachy

 • Brak ciągu w komine

  Komin - zły ciąg w kominie. Czym jest spowodowany i jak mu zapobiec?

  Brak ciągu w kominie czy zły ciąg w kominie to główna przyczyna kłopotów z kotłami i kominkami. Zbyt mały utrudnia palenie. Zbyt duży powoduje, że większość ciepła ucieka przez komin. Zapewnienie właściwego ciągu w kominie umożliwiającego właściwe odprowadzanie spalin z kotła lub kominka czasami sprawia wiele trudności. Sporo jest bowiem czynników, które mogą zakłócić działanie tej, jak się wydaje, mało skomplikowanej instalacji. Nie można jednak lekceważyć problemu, jeśli się pojawi, i liczyć, że jakoś się uda.

 • Arkusze folii powinny być ułożone na zakład 10-15 cm

  Folie dachowe

  Folie dachowe są układane niemal na każdym dachu stromym. Zanim się jednak na nie zdecydujemy, powinniśmy wiedzieć, które z nich warto wybrać, oraz na co zwrócić uwagę przy ich doborze i montażu.

 • rynny, systemy rynnowe, orynnowanie

  Jaki system orynnowania wybrać do domu?

  System orynnowania powinien być wykonany z właściwego materiału, a jego niezbędne elementy mieć odpowiedni przekrój. Tylko wtedy skutecznie odprowadzi wodę z dachu. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy wyborze rynien.

 • Filtr na komin

  Jaki filtr na komin wybrać? Rodzaje filtrów kominowych

  Polska wciąż znajduje się na niechlubnym wysokim miejscu jeżeli chodzi o zanieczyszczenie powietrza. Bardzo duży wpływ ma na to niska emisja, czyli nieefektywne spalanie w przestarzałych domowych piecach węglowych i lokalnych kotłowniach grzewczych prowadzące do nadmiernego wydzielania pyłów i szkodliwych gazów. Wiele osób nadal jeszcze pali niedozwolonym paliwem, w wielu przypadkach spalane są śmieci. Na szczęście duża część naszego społeczeństwa interesuje się tą problematyką i myśląc o środowisku szuka rozwiązań ograniczających  emisyjność w swoim najbliższym otoczeniu. Jednym z nich są filtry kominowe. Co to jest filtr na komin?

 • Dach energooszczędny

  Dom energooszczędny - 3 rodzaje dachów

  Energooszczędność to obecnie jeden z najważniejszych trendów w budownictwie. Pamiętajmy o tym nie tylko w sezonie grzewczym, ale i latem, gdy w całej Polsce place budowy wrą. Szczególnie dotyczy to osób będących na etapie planowania budowy lub konstruowania dachu. Bo ta część budynku może mieć nie tylko właściwości energooszczędne i redukować straty ciepła, ale być też elementem aktywnego systemu pozyskiwania energii oraz pozytywnie wpływać na środowisko.

 • Ocieplenie komina

  Ocieplenie komina wełną mineralną, jakie daje efekty?

  Ocieplenie komina poprawia skuteczność przepływu i zabezpiecza przed stratami ciepłego powietrza. Izolację kominów można wykonać styropianem, pianką poliuretanową lub wełną. Wybór materiału ociepleniowego najczęściej uzależniony jest od tego, z czego został zbudowany komin.

 • dach płaski dachy płaskie dom z dachem płaskim nie bój się dachu płaskiego projekt domu dachem płaskim

  Nie bój się dachu płaskiego

  Dach płaski ma u większości inwestorów złą reputację. A to wszystko dlatego, że wokół niego narosło wiele mitów. Sprawdzamy, czy warto mieć taki dach i jak go wykonać.

 • Wymiana pokrycia w starym domu

  Wymiana pokrycia dachowego w starym domu

  Dach starego domu może być źródłem niemałych problemów. Dlatego remont warto zacząć od niego. Zakres prac zależy od stanu dachu i rodzaju istniejącego pokrycia.

 • Zmiana pokrycia dachowego

  Zmiana pokrycia dachowego

  Teoretycznie podczas budowy można wprowadzić zmiany na każdym jej etapie. Pomysłów na to, co ulepszyć, jest tyle, ilu inwestorów. Ich inwencja bywa naprawdę nieograniczona. Przestrzegamy jednak przed podejmowaniem samowolnych decyzji i przedstawiamy najważniejsze zmiany oraz ich konsekwencje.

 • kosz dachowy,dach,wykończenie dachu

  Kosz dachowy

  Wklęsły styk dwóch przylegających do siebie połaci dachu stromego nazywany jest koszem dachowym. Spływa nim woda opadowa z dwóch kierunków, a zimą - zalega śnieg. Kosz musi być zatem bardzo szczelny, aby dach w tym miejscu nie przeciekał.

 • Dach po zimie

  Przegląd dachu po zimie - co warto sprawdzić?

  Śnieg, silny wiatr i mróz to surowy test dla pokrycia dachowego i systemu orynnowania. Dlatego przed rozpoczęciem nowego sezonu należy przeprowadzić przegląd dachu, zwłaszcza jeśli nie zrobiliśmy jego przeglądu przed zimą.

 • Membrana dachowa

  Membrana dachowa

  Prawidłowa konstrukcja dachu wpływa na wiele innych czynników ważnych dla bezpieczeństwa i komfortu użytkowania budynku. Nieprawidłowości mogą powodować między innymi powstawanie tzw. mostków termicznych. Może dochodzić także do zawilgocenia konstrukcji i jej uszkodzenia. Odpowiednio dobrane poszycie zwiększa ochronę dachu przed niekorzystnymi czynnikami. Polecanym produktem są m.in. membrany wielowarstwowe. Czym one właściwie są i dlaczego warto z nich korzystać?

 • Poznaj główne zalety blachy trapezowej

  Blacha trapezowa: co to jest?

  Blacha trapezowa to najtańszy rodzaj pokrycia z blachy. Ma metalowy rdzeń grubości od 0,4 do 1 mm, pokryty ochronno-dekoracyjną kolorową powłoką. Dostępne są też blachy trapezowe bez powłok, zabezpieczone jedynie alucynkiem lub ocynkiem.

 • Jak zapewnić bezpieczne i sprawne odprowadzenie wody z powierzchni dachu?

  Jak zapewnić bezpieczne i sprawne odprowadzenie wody z powierzchni dachu?

  Odprowadzenie wody z dachu jest koniecznością w celu uniknięcia przecieków pokrycia i poszycia. Główną częścią systemu odpowiedzialnego za usuwanie wody z powierzchni najwyższej przegrody są rynny.

 • zmiana ocieplenia dachu dziennik budowy zmiany w dzienniku budowy

  Zmiana ocieplenia połaci dachowych

  Ocieplenie klasycznego dachu skośnego o konstrukcji drewnianej w budynkach jednorodzinnych z poddaszem użytkowym można zrobić na wiele sposobów. Zwykle w projektach i później w realizacjach przyjmuje się ocieplenie międzykrokwiowe z dodaną warstwą izolacji termicznej podkrokwiowo. Do ocieplenia takiego dachu stosuje się wełnę mineralną lub pianę poliuretanową PUR, nanoszoną natryskowo. Często zdarza się, że zmiany wprowadza się po uzyskaniu decyzji pozwolenia na budowę, zanim jeszcze ruszy budowa, ale czasami też w jej trakcie, czyli w obu przypadkach po wykonaniu projektu.

 • tradycyjna więźba dachowa więźba dachowa konstrukcja dachu drewno na więźbę gdzie kupować drewno na więźbę dachową

  Tradycyjna więźba drewniana

  Mimo postępu technologii w wykonywaniu konstrukcji dachów w Polsce wciąż najczęściej drewnianą tradycyjną więźbę dachową robią cieśle z pojedynczych belek bezpośrednio na budowie. Co warto wiedzieć, zanim decydujemy się na takie rozwiązanie?

 • Remont dachu - naprawa czy wymiana?

  Remont dachu - naprawa czy wymiana?

  Remont dachu zwykle rozpatrujemy w kontekście modernizacji całego domu. Przygotowania należy zacząć od sprawdzenia kondycji pokrycia oraz więźby i dopiero po tym zdecydować, jaki będzie zakres napraw.

 • Dach stromy

  Dach stromy

  Dach stromy? Większość decyzji dotyczących dachu nieświadomie podejmujemy już na etapie projektowania domu. Kształtu, nachylenia połaci, rodzaju konstrukcji nie da się później zmienić, a ma to konsekwencje zarówno finansowe, jak i funkcjonalne. Dlatego wybór dachu warto przemyśleć jak najwcześniej.

 • Więźba dachowa

  Więźba dachowa - rodzaje, czyli jaką więźbę wybrać?

  Wybór rodzaju konstrukcji dachu zawsze należy do projektanta. Inwestorzy nie mają bezpośredniego wpływu na więźbę dachową. Jednak decydują o tym pośrednio – między innymi wybierając kształt dachu i rodzaj pokrycia.

 • Zmiana klasy drewna na więźbę dachową drewno na więźbę dachową więźba dachowa tradycyjna więźba dachowa drewno konstrukcyjne dziennik budowy

  Zmiana klasy drewna na więźbę dachową

  Konstrukcje tradycyjnych więźb dachowych najczęściej są wykonywane z drewna oferowanego przez okoliczne składy. Nie zawsze jednak jest dostępna odpowiednia klasa drewna albo przekroje przyjęte w projekcie.

 • wentylacja dachu jak zabezpieczyć dach przed wilgocią wstępne krycie warstwy dachu membrana dachowa folia dachowa

  Wentylacja dachu czyli jak zabezpieczyć dach przed wilgocią?

  Dach każdego domu jest przegrodą składającą się z kilku warstw, z których każda ma inną funkcję. Aby pełniły je one bezawaryjnie przez wiele lat, powinny być odpowiednio wentylowane.

 • Ocieplenie strychu

  Ocieplenie strychu - czy warto?

  Na widok rosnących cen ciepła i energii, niejeden właściciel domu spuścił nos na kwintę. Tymczasem wystarczy podnieść głowę, aby dostrzec realną okazję do zmniejszenia rachunków. Sprawdźmy, co można zrobić z zimnym poddaszem nieużytkowym, aby płacić mniej za ogrzewanie!

 • więźba dachowa, koszt więźby dachowej

  Więźba dachowa - cena czyli ile kosztuje więźba dachowa?

  Zwieńczeniem każdego domu jest więźba dachowa. To, ile zapłacimy za jej wykonanie, zależeć będzie od rodzaju konstrukcji, stopnia jej skomplikowania i sposobu przygotowania. Podajemy ceny więźby dachowej.

 • dachówki ceramiczne dachówka ceramiczna dachówki cementowe dachówki betonowe pokrycie dachowe wybór dachówki jaka dachówka na dach

  Dachówka ceramiczna, betonowa. Jaką dachówkę wybrać?

  Dachówki, w porównaniu z innymi dostępnymi na rynku pokryciami, kojarzą się z prestiżem, stanowią kwintesencję elegancji. Aby wybrać najlepszy dla naszego domu model, trzeba podjąć decyzję dotyczącą nie tylko jej kształtu czy rozmiaru, ale także rodzaju powłoki.

 • Membrana dachowa i akcesoria – dlaczego warto postawić na najlepsze produkty

  Membrana dachowa i akcesoria – dlaczego warto postawić na najlepsze produkty

  Wysokiej klasy dach umożliwia pełną regulację temperatury w domu, zapewniając ciepło w chłodniejsze i chłód w cieplejsze dni. Aby termoizolacja była naprawdę skuteczna, koniecznie musi znaleźć się na nim membrana dachowa najwyższej klasy, wraz z dodatkowymi materiałami wykończeniowymi. Jak poznać dobrą membranę i dlaczego wybór dobrej jakości produktu jest tak ważny?

 • System płyt spadkowych EPS

  Jak skutecznie odprowadzać wodę opadową z dachu płaskiego?

  Odpowiednie odwodnienie dachu płaskiego jest jednym z kluczowych elementów związanych z funkcjonowaniem budynków. Jakie rozwiązanie warto zastosować do realizacji tego zadania? Co będzie najskuteczniejsze? Jeśli inwestorowi zależy na uniknięciu wykonywania kosztownych spadków bezpośrednio w konstrukcji dachu, projektant może zaproponować wykorzystanie płyt spadkowych wykonanych ze styropianu EPS.

 • dach dachy dach stromy dachy strome trendy pokrycie dachowe budowa domu 2021 blachodachówka blacha na dach blachodachówki modułowe blachodachówki moduły panele panelówki

  Dachy w fale i gładkie

  Dach w fale czy gładki? Na etapie projektu może nam się wydawać to mało istotne. Im wcześniej jednak dokonamy wyboru, tym lepiej. Przecież dachu nie wymienia się co roku ;-)

 • dach dachy dach stromy dachy strome trendy pokrycie dachowe budowa domu 2021 blachodachówka blacha na dach blachodachówki modułowe blachodachówki moduły panele panelówki

  Rodzaje dachów – na co się zdecydować?

  Minimalizm wciąż jest na czasie. Dachy dwuspadowe są obecnie najczęściej wybieranymi konstrukcjami. Proste konstrukcje zdecydowanie bardziej nadają się do instalacji paneli fotowoltaicznych. Wybór kształtów dachów jest jednak szeroki i nie musimy się podążać za trendami. Co jeszcze zobaczymy na polskich domach?

 • Rumunia trapez

  Skomplikowana połać dachowa – czy warto w nią inwestować?

  W polskim krajobrazie obecnie królują domy z prostymi dachami dwuspadowymi. Podyktowane jest to modą na minimalizm. Jednak wiele osób twierdzi, że dach wielospadowy podnosi prestiż budynku, z tego też powodu bardzo często pojawiają się one w nowoczesnych projektach domów. Zobaczmy, jakie zalety i wady ma skomplikowana połać dachowa.

 • da dachy dach stromy dachy strome pokrycie dachowe dachówka dachówki dachówka cementowa dachówki cementowe dachówka betonowa dachówki betonowe braas

  Trwała dachówka o asymetrycznej fali

  Szukasz wytrzymałego pokrycia dachu, obok którego trudno będzie przejść obojętnie? Zwróć uwagę na betonową dachówkę Bałtycką marki BMI Braas, która od lat cieszy się popularnością wśród inwestorów. Doceniana jest za trwałość oraz wyrazisty, asymetryczny kształt. Do 31 stycznia 2021 roku dostępna jest w promocyjnej cenie.