Dachy
Idealne dachy - 8 najważniejszych trendów
Współczesna architektura wciąż poszukuje ciekawych form, zwracając uwagę na nowoczesne rozwiązania. Podążają za tym producenci, oferując różnorodne materiały na dach. Sprawdzamy, które z nich wpiszą się w trendy obowiązujące w 2025 roku.
Dach na lata - trwały, piękny i niezawodny z dachówkami Braas
Wybór odpowiednich materiałów do budowy dachu to klucz do zapewnienia jego trwałości i niezawodności na lata. Dachówki betonowe i ceramiczne Braas oferują wszystko, czego oczekuje inwestor: solidność, bezpieczeństwo, piękno oraz kompleksowe rozwiązania dostosowane do różnych stylów architektonicznych.
Czy stromy dach to najlepszy wybór?
Dach stromy? Większość decyzji dotyczących dachu nieświadomie podejmujemy już na etapie projektowania domu. Kształtu, nachylenia połaci, rodzaju konstrukcji nie da się później zmienić, a ma to konsekwencje zarówno finansowe, jak i funkcjonalne. Dlatego wybór dachu warto przemyśleć jak najwcześniej.
Wyszukane wzornictwo – panele dachowe KARO
Lata mijają, a chęć tworzenia oryginalnych pokryć dachowych nie maleje. Można wręcz powiedzieć, że jesteśmy coraz bardziej głodni oryginalnych idei. Na pewno pomysłem, który gwarantuje świeżość i wyszukany wygląd jest panel dachowy KARO.
Dach w kalenicy
W kalenicy powinno się pozostawić szczelinę, umożliwiającą odprowadzenie powietrza spod pokrycia. to samo dotyczy grzbietów, czyli wypukłych naroży. miejsca te są więc potencjalnym źródłem przecieków. Wystarczy drobna nieszczelność i deszczówka zacznie dostawać się pod połać, zawilgacając ocieplenie i więźbę.
Strop drewniany: jak zrobić? Koszty i rodzaje
Stropy drewniane stosowane są przede wszystkim w domach drewnianych, a w murowanych - jako stropy poddasza.
Dach nad piętrem
Projekty domów piętrowych pozwalają na ekonomiczne wykorzystanie domowej przestrzeni, której nie ograniczają skosy. Pełne kondygnacje minimalizują też powierzchnię zabudowy, co sprawia, że dom piętrowy jest optymalnym rozwiązaniem na niedużą działkę. Zazwyczaj taki dom ma dach płaski i można go wpisać w pejzaż o różnym charakterze zabudowy.
Dach płaski - ile śniegu może wytrzymać?
Leżący na dachu śnieg, zwłaszcza świeży, wygląda malowniczo. Taka ozdobna warstwa białego puchu bywa jednak poważnym zagrożeniem dla konstrukcji nośnej dachu płaskiego. 1m3 mokrego śniegu może ważyć nawet 800 kg!
Jaki materiał wybrać do konstrukcji dachu - mokrą tarcicę (AD) czy drewno suszone komorowo (KD)?
Wybór odpowiedniego materiału do konstrukcji dachu to kluczowa decyzja – więźba dachowa może stanowić nawet 60% całej konstrukcji budynku. Dlatego warto przyjrzeć się, z czego jest ona wykonana. Najlepszym materiałem do dachów, stropów, ścian oraz budownictwa szkieletowego jest drewno suszone komorowo. Dlaczego właśnie ten rodzaj drewna cieszy się tak dużym uznaniem w budownictwie? Co sprawia, że wyróżnia się na tle mokrego drewna sezonowanego? Odpowiedzi udziela Wojciech Sroka, ekspert JAF Polska w dziedzinie drewna konstrukcyjnego.
Pokrycia dachowe współczesnych domów
Są projektowane z myślą o estetyce, trwałości i funkcjonalności. Dobierane są zależnie od warunków klimatycznych oraz potrzeb użytkowników. Wśród najpopularniejszych materiałów dachowych znajdziemy blachodachówki i blachę płaską, a także dachówki ceramiczne i betonowe. Szturmem wkraczają również do naszych domów najbardziej nowoczesne z dachów – pokrycia solarne.
Zestawienie blachodachówki z blachą trapezową
Branża dekarska oferuje całą masę interesujących rozwiązań, które powinny spodobać się przyszłym właścicielom i właścicielkom domów. Obecnie, najsilniej swoją obecność w budownictwie jednorodzinnym zaznaczają blachodachówka oraz blacha trapezowa.
Blacha trapezowa na naszym dachu. Jak ją układać?
Blacha trapezowa odbyła intrygującą drogę w swojej historii. Kiedyś była domeną budownictwa przemysłowego. Teraz doskonale odnajduje się w budownictwie jednorodzinnym. Kluczowy dla pokrycia tego rodzaju jest montaż, w którym zadbamy o każdy detal. Dziś prześledzimy instalację trapezu krok po kroku.
Kompletny system dachowy- gwarancja niezawodności i bezpieczeństwa na lata
Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego to jedna z najistotniejszych decyzji, jaką podejmuje inwestor w trakcie budowy lub renowacji domu. Dach to nie tylko element kluczowy dla estetyki każdego budynku, ma on także szczególne znaczenie, gdy chodzi o jego funkcjonalność. Ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, zapewnienie komfortu akustycznego i wytrzymałość to podstawowe zadania, jakie musi spełniać solidnie wykonane pokrycie. Wybór odpowiednich materiałów i technologii jest najważniejszy, by dach mógł spełniać swoje funkcje przez wiele lat.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie pokrycia dachowego?
Dach naszego domu powinien być trwały, wytrzymały i zapewnić bezpieczeństwo na kilkadziesiąt lat, dlatego wybór odpowiedniego pokrycia dachowego ma fundamentalne znaczenie. Warto sięgnąć zatem po niezawodne i długowieczne dachówki ceramiczne i betonowe Braas. Jakie parametry wziąć pod uwagę, by zagwarantować sobie długie lata spokoju i pewności solidnego dachu nad głową?
Te dachy domów inspirują. Jak dach może grać główną rolę w budynku?
Dachy mogą pełnić kluczową rolę w funkcjonowaniu całego budynku mieszkalnego. Dokładny dobór materiałów do tej części domu może pozytywnie wpłynąć na wytrzymałość obiektu, a nawet na opłaty za energię. Dorken zebrał inspirujące przykłady budynków mieszkalnych, w których to właśnie dach gra główną rolę. W jaki sposób funkcjonują?
Magia rąbka stojącego
Blacha na rąbek stojący może pochwalić się bogatą tradycją. Technika ta stosowana jest od wielu lat. Nie oznacza to jednak, że mówimy o blasze, która cały czas odziewa te same szaty. Panele na rąbek przechodzą szereg technologicznych przekształceń, na czele z fabrycznie zaginanym rąbkiem. Dziś przyjrzymy się współczesnemu kształtowi opisywanych materiałów.
Kultowe pokrycie dachowe – blacha trapezowa
Blacha trapezowa to kawał dekarskiej historii. Mówimy o pokryciu dachowym, z którym spotykaliśmy się na dachach wielkich przemysłowych projektów oraz o materiale, który zachwyca na aranżacjach jednorodzinnych. Co jeszcze skrywa w sobie blacha trapezowa?
Naprawa dachu z dachówek ceramicznych
Nie zawsze wystarczy umycie dachu, by znów wyglądał jak nowy. Czasem konieczne jest przeprowadzenie niewielkiej naprawy dachu.
Pod blachą
Lekkie i łatwe w montażu pokrycia z blachy cieszą się ogromnym zainteresowaniem inwestorów. Różnią się wyglądem i właściwościami, dlatego nie ma problemu przy wyborze konkretnego modelu. Podpowiadamy, co warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu ostatecznej decyzji.
Co warto wiedzieć o dachówkach betonowych? Poznaj 12 faktów i mitów na ich temat
Wybór odpowiedniego pokrycia dla dachu skośnego to inwestycja na lata. Inwestorzy najczęściej szukają trwałego i estetycznego materiału najwyższej jakości. Dachówki betonowe to pewny, sprawdzony wśród dekarzy materiał na pokrycia dachowe. Co sprawia, że inwestorzy tak chętnie po nie sięgają? Przede wszystkim bardzo dobre właściwości techniczne, które decydują m.in. o ich trwałości i długowieczności.
Remont dachu płaskiego. Taras na dachu
Wiele domów budowanych w latach powojennych ma płaskie dachy, które często są w nie najlepszym stanie i przeciekają. Jak je naprawić i przy okazji zmienić tak, aby wykorzystać je jako taras lub ogród?
Profesjonalna renowacja dachu z blachy – jak odnowić i zabezpieczyć dach
Sekret utrzymania stalowego pokrycia dachowego w idealnym stanie jest prosty. Składają się na niego wybór produktu wysokiej jakości oraz odpowiednia konserwacja. Ta ostatnia nie jest kłopotliwa, wymaga jednak stosowania się do kilku podstawowych zasad.
Zalety dachu dwuspadowego
Dach dwuspadowy to jeden z najczęściej spotykanych typów konstrukcji i najprostsze z rozwiązań w zakresie wznoszenia dachów. Przez pewien czas stracił on popularność na rzecz bardziej skomplikowanych rodzajów dachów. Dziś jednak inwestorzy ponownie coraz częściej decydują się na dach dwupołaciowy. Nie ma w tym nic zaskakującego – rozwiązanie to ma wiele zalet. Oto one!
Termomodernizacja bez zbędnych kosztów – jakie dofinansowania można otrzymać?
Termomodernizacja domu zwraca się po jakimś czasie – głównie przez zmniejszone koszty ogrzewania budynku. Jednak sam remont, docieplenie dachu i ścian zewnętrznych to jednorazowo duża kwota. Tutaj z pomocą przychodzą nam dofinansowania, dzięki którym możemy poprawić efektywność cieplną domu. Dotyczą one klasycznego docieplenia ścian, ale również mniej popularnych rozwiązań – jak termomodernizacja dachu. Wsparcie finansowe dotyczy także innych działań optymalizujących zużycie energii – jak wymiana pieca albo montaż instalacji fotowoltaicznych. Dofinansowanie przyjmuje różne formy. Czasem jest to dotacja z góry, a kiedy indziej zwrot wydanej kwoty. Niemniej warto zapoznać się z dostępnymi opcjami i sprawdzić, która dotyczy planowanego przez nas sposobu termomodernizacji
Indywidualność i elegancja – wariacje stalowej elewacji
Kiedy przeminęła moda na wielkie, bogato zdobione domy o wymyślnych kształtach i kolorach, inwestorzy potrzebowali czegoś mniej ekstrawaganckiego. Przyszła pora na minimalizm w budownictwie, czyli proste, kwadratowe bryły z dachem dwuspadowym, w stonowanych kolorach. Taki styl niesie za sobą także korzyści ekonomiczne – na przykład pozwala na łatwiejsze operowanie temperaturą w takim domu, czyli chłodzenie lub ogrzewanie. Mniej płacimy za to oraz za same, swoją drogą sprawne, wybudowanie nieskomplikowanego budynku. Jednak, jak to się dzieje z każdą nowością, pojawiły się też wątpliwości. Jaki materiał najlepiej zabezpieczy odsłonięte ściany zewnętrzne? Jak połączyć dobrą jakość z trwałą ochroną? I oczywiście, jak skomponować to wszystko tak, aby nasz dom nie był pospolity i taki jak wszystkie inne?
Dach dobrze dopasowany
Kolory mają największy wpływ na finalny wygląd i charakter domu, dlatego tak ważne jest, aby tworzyły przemyślaną, harmonijną i dobrze dopracowaną całość. Podpowiadamy, jak je dobierać, aby wygląd domu z zewnątrz był spójny i miły dla oka.
Czar elewacji z blachy
Minimalizm cały czas święci triumfy i zyskuje nowych miłośników. Domy z dachem dwuspadowym okazały się idealnym rozwiązaniem na dzisiejsze czasy, które zachwyca prostotą oraz dbałością o kwestie wizualne. Minimalizm ceni sobie różnorodność, dlatego kwestia indywidualnego charakteru domu jest w tym stylu bardzo istotna. Dziś proponujemy pomysł, który pozwoli nam na architektoniczną odrębność – elewacje z blachy.
Jak nowoczesność odnalazła się w świecie rynien?
Rynny przez lata zapracowały sobie na miano cichych bohaterów domu. Ich funkcjonalność w kwestii radzenia sobie z deszczówką jest nieoceniona. Branża dekarska zauważyła, że w rynnach oprócz funkcjonalnego, drzemie również wizualny potencjał. I to właśnie to przeświadczenie pozwoliło wkroczyć rynnom w ramy nowoczesności.
Detale techniczne dachu
Na fachowe wykonanie każdego dachu składają się nie tylko odpowiednio dobrane pokrycie, lecz także sposób wykończenia detali. A takich nawet w prostym przekryciu domu bywa niemało.
Jak znaleźć dobrego dekarza? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę
Budowa domu to skomplikowany proces, a montaż dachu jest jednym z ostatnich etapów. Decydującym czynnikiem, czy pokrycie dachowe zostanie właściwie wykonane, idealnie dopasowane i będzie trwałe przez wiele lat, jest kilka czynników. Jakość wykorzystanych materiałów to oczywiście jedna z nich. Innym kluczowym aspektem jest wybór odpowiedniego, doświadczonego i profesjonalnego dekarza. Jak znaleźć takiego specjalistę? Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze zespołu dekarskiego, aby mieć pewność solidnego dachu i bezpieczeństwa na długie lata?