Dachy
Wymiana pokrycia dachowego w starym domu
Dach starego domu może być źródłem niemałych problemów. Dlatego remont warto zacząć od niego. Zakres prac zależy od stanu dachu i rodzaju istniejącego pokrycia.
Zmiana pokrycia dachowego
Teoretycznie podczas budowy można wprowadzić zmiany na każdym jej etapie. Pomysłów na to, co ulepszyć, jest tyle, ilu inwestorów. Ich inwencja bywa naprawdę nieograniczona. Przestrzegamy jednak przed podejmowaniem samowolnych decyzji i przedstawiamy najważniejsze zmiany oraz ich konsekwencje.
Kosz dachowy
Wklęsły styk dwóch przylegających do siebie połaci dachu stromego nazywany jest koszem dachowym. Spływa nim woda opadowa z dwóch kierunków, a zimą - zalega śnieg. Kosz musi być zatem bardzo szczelny, aby dach w tym miejscu nie przeciekał.
Przegląd dachu po zimie - co warto sprawdzić?
Śnieg, silny wiatr i mróz to surowy test dla pokrycia dachowego i systemu orynnowania. Dlatego przed rozpoczęciem nowego sezonu należy przeprowadzić przegląd dachu, zwłaszcza jeśli nie zrobiliśmy jego przeglądu przed zimą.
Membrana dachowa
Prawidłowa konstrukcja dachu wpływa na wiele innych czynników ważnych dla bezpieczeństwa i komfortu użytkowania budynku. Nieprawidłowości mogą powodować między innymi powstawanie tzw. mostków termicznych. Może dochodzić także do zawilgocenia konstrukcji i jej uszkodzenia. Odpowiednio dobrane poszycie zwiększa ochronę dachu przed niekorzystnymi czynnikami. Polecanym produktem są m.in. membrany wielowarstwowe. Czym one właściwie są i dlaczego warto z nich korzystać?
Blacha trapezowa: co to jest?
Blacha trapezowa to najtańszy rodzaj pokrycia z blachy. Ma metalowy rdzeń grubości od 0,4 do 1 mm, pokryty ochronno-dekoracyjną kolorową powłoką. Dostępne są też blachy trapezowe bez powłok, zabezpieczone jedynie alucynkiem lub ocynkiem.
Jak zapewnić bezpieczne i sprawne odprowadzenie wody z powierzchni dachu?
Odprowadzenie wody z dachu jest koniecznością w celu uniknięcia przecieków pokrycia i poszycia. Główną częścią systemu odpowiedzialnego za usuwanie wody z powierzchni najwyższej przegrody są rynny.
Zmiana ocieplenia połaci dachowych
Ocieplenie klasycznego dachu skośnego o konstrukcji drewnianej w budynkach jednorodzinnych z poddaszem użytkowym można zrobić na wiele sposobów. Zwykle w projektach i później w realizacjach przyjmuje się ocieplenie międzykrokwiowe z dodaną warstwą izolacji termicznej podkrokwiowo. Do ocieplenia takiego dachu stosuje się wełnę mineralną lub pianę poliuretanową PUR, nanoszoną natryskowo. Często zdarza się, że zmiany wprowadza się po uzyskaniu decyzji pozwolenia na budowę, zanim jeszcze ruszy budowa, ale czasami też w jej trakcie, czyli w obu przypadkach po wykonaniu projektu.
Tradycyjna więźba drewniana
Mimo postępu technologii w wykonywaniu konstrukcji dachów w Polsce wciąż najczęściej drewnianą tradycyjną więźbę dachową robią cieśle z pojedynczych belek bezpośrednio na budowie. Co warto wiedzieć, zanim decydujemy się na takie rozwiązanie?
Remont dachu - naprawa czy wymiana?
Remont dachu zwykle rozpatrujemy w kontekście modernizacji całego domu. Przygotowania należy zacząć od sprawdzenia kondycji pokrycia oraz więźby i dopiero po tym zdecydować, jaki będzie zakres napraw.
Dach stromy
Dach stromy? Większość decyzji dotyczących dachu nieświadomie podejmujemy już na etapie projektowania domu. Kształtu, nachylenia połaci, rodzaju konstrukcji nie da się później zmienić, a ma to konsekwencje zarówno finansowe, jak i funkcjonalne. Dlatego wybór dachu warto przemyśleć jak najwcześniej.
Więźba dachowa - rodzaje, czyli jaką więźbę wybrać?
Wybór rodzaju konstrukcji dachu zawsze należy do projektanta. Inwestorzy nie mają bezpośredniego wpływu na więźbę dachową. Jednak decydują o tym pośrednio – między innymi wybierając kształt dachu i rodzaj pokrycia.
Zmiana klasy drewna na więźbę dachową
Konstrukcje tradycyjnych więźb dachowych najczęściej są wykonywane z drewna oferowanego przez okoliczne składy. Nie zawsze jednak jest dostępna odpowiednia klasa drewna albo przekroje przyjęte w projekcie.
Wentylacja dachu czyli jak zabezpieczyć dach przed wilgocią?
Dach każdego domu jest przegrodą składającą się z kilku warstw, z których każda ma inną funkcję. Aby pełniły je one bezawaryjnie przez wiele lat, powinny być odpowiednio wentylowane.
Ocieplenie strychu - czy warto?
Na widok rosnących cen ciepła i energii, niejeden właściciel domu spuścił nos na kwintę. Tymczasem wystarczy podnieść głowę, aby dostrzec realną okazję do zmniejszenia rachunków. Sprawdźmy, co można zrobić z zimnym poddaszem nieużytkowym, aby płacić mniej za ogrzewanie!
Komin - zły ciąg w kominie. Czym jest spowodowany i jak mu zapobiec?
Brak ciągu w kominie czy zły ciąg w kominie to główna przyczyna kłopotów z kotłami i kominkami. Zbyt mały utrudnia palenie. Zbyt duży powoduje, że większość ciepła ucieka przez komin. Zapewnienie właściwego ciągu w kominie umożliwiającego właściwe odprowadzanie spalin z kotła lub kominka czasami sprawia wiele trudności. Sporo jest bowiem czynników, które mogą zakłócić działanie tej, jak się wydaje, mało skomplikowanej instalacji. Nie można jednak lekceważyć problemu, jeśli się pojawi, i liczyć, że jakoś się uda.
Więźba dachowa - cena czyli ile kosztuje więźba dachowa?
Zwieńczeniem każdego domu jest więźba dachowa. To, ile zapłacimy za jej wykonanie, zależeć będzie od rodzaju konstrukcji, stopnia jej skomplikowania i sposobu przygotowania. Podajemy ceny więźby dachowej.
Dachówka ceramiczna, betonowa. Jaką dachówkę wybrać?
Dachówki, w porównaniu z innymi dostępnymi na rynku pokryciami, kojarzą się z prestiżem, stanowią kwintesencję elegancji. Aby wybrać najlepszy dla naszego domu model, trzeba podjąć decyzję dotyczącą nie tylko jej kształtu czy rozmiaru, ale także rodzaju powłoki.
Membrana dachowa i akcesoria – dlaczego warto postawić na najlepsze produkty
Wysokiej klasy dach umożliwia pełną regulację temperatury w domu, zapewniając ciepło w chłodniejsze i chłód w cieplejsze dni. Aby termoizolacja była naprawdę skuteczna, koniecznie musi znaleźć się na nim membrana dachowa najwyższej klasy, wraz z dodatkowymi materiałami wykończeniowymi. Jak poznać dobrą membranę i dlaczego wybór dobrej jakości produktu jest tak ważny?
Dom energooszczędny - 3 rodzaje dachów
Energooszczędność to obecnie jeden z najważniejszych trendów w budownictwie. Pamiętajmy o tym nie tylko w sezonie grzewczym, ale i latem, gdy w całej Polsce place budowy wrą. Szczególnie dotyczy to osób będących na etapie planowania budowy lub konstruowania dachu. Bo ta część budynku może mieć nie tylko właściwości energooszczędne i redukować straty ciepła, ale być też elementem aktywnego systemu pozyskiwania energii oraz pozytywnie wpływać na środowisko.
Skomplikowane dachy wielospadowe – co musisz o nich wiedzieć?
Dach wielopołaciowy - kojarzy się przede wszystkim z dużymi posiadłościami. Na pewno taka konstrukcja jest imponująca i wyróżnia się spośród tak popularnych, minimalistycznych brył. Stwarza też więcej możliwości aranżacyjnych we wnętrzach domu. Jeśli jednak zdecydujemy się na dach wielopołaciowy, musimy być świadomi tego, że jego montaż jest znacznie trudniejszy, a co za tym idzie – koszty prac budowlanych będą wyższe.
Dachy wielopołaciowe – czym się charakteryzują, jakie są zalety i wady tego rozwiązania?
Dachy wielopołaciowe przekrywają rozbudowane bryły domów. Wiele osób uważa, że podnoszą prestiż budynków i świadczą o zamożności właścicieli. Takie opinie są dość dyskusyjne, ale na pewno takie przekrycia wyglądają ciekawiej niż minimalistyczne dachy dwuspadowe, dają także więcej od nich możliwości aranżacyjnych wnętrz. Niestety, decydując się na dach wielospadowy, musimy liczyć się z wyższymi kosztami budowy oraz dłuższym czasem realizacji.
Jak skutecznie odprowadzać wodę opadową z dachu płaskiego?
Odpowiednie odwodnienie dachu płaskiego jest jednym z kluczowych elementów związanych z funkcjonowaniem budynków. Jakie rozwiązanie warto zastosować do realizacji tego zadania? Co będzie najskuteczniejsze? Jeśli inwestorowi zależy na uniknięciu wykonywania kosztownych spadków bezpośrednio w konstrukcji dachu, projektant może zaproponować wykorzystanie płyt spadkowych wykonanych ze styropianu EPS.
Nie bój się dachu płaskiego
Dach płaski ma u większości inwestorów złą reputację. A to wszystko dlatego, że wokół niego narosło wiele mitów. Sprawdzamy, czy warto mieć taki dach i jak go wykonać.
Dachy w fale i gładkie
Dach w fale czy gładki? Na etapie projektu może nam się wydawać to mało istotne. Im wcześniej jednak dokonamy wyboru, tym lepiej. Przecież dachu nie wymienia się co roku ;-)
Rodzaje dachów – na co się zdecydować?
Minimalizm wciąż jest na czasie. Dachy dwuspadowe są obecnie najczęściej wybieranymi konstrukcjami. Proste konstrukcje zdecydowanie bardziej nadają się do instalacji paneli fotowoltaicznych. Wybór kształtów dachów jest jednak szeroki i nie musimy się podążać za trendami. Co jeszcze zobaczymy na polskich domach?
Skomplikowana połać dachowa – czy warto w nią inwestować?
W polskim krajobrazie obecnie królują domy z prostymi dachami dwuspadowymi. Podyktowane jest to modą na minimalizm. Jednak wiele osób twierdzi, że dach wielospadowy podnosi prestiż budynku, z tego też powodu bardzo często pojawiają się one w nowoczesnych projektach domów. Zobaczmy, jakie zalety i wady ma skomplikowana połać dachowa.
Trwała dachówka o asymetrycznej fali
Szukasz wytrzymałego pokrycia dachu, obok którego trudno będzie przejść obojętnie? Zwróć uwagę na betonową dachówkę Bałtycką marki BMI Braas, która od lat cieszy się popularnością wśród inwestorów. Doceniana jest za trwałość oraz wyrazisty, asymetryczny kształt. Do 31 stycznia 2021 roku dostępna jest w promocyjnej cenie.
Dachy dwupołaciowe – zalety prostej konstrukcji
Dachy dwupołaciowe to najczęściej wybierane przekrycie nowoczesnych budynków. Decyduje o tym nie tylko ich uniwersalny i ponadczasowy charakter wpisujący się doskonale w najmodniejsze trendy, ale również jest to rozwiązane polecane w przypadku domów energooszczędnych, a przecież obecnie tylko takie, zgodnie z obowiązującymi przepisami, można wznosić.
Niewidoczny obrońca domu mdm®Ventia NEO - dobrze układa się na dachu mdm®Ventia NEO - oddycha razem z nami
Chroni dom, choć jest niewidoczna. Potrafi przetrwać w temperaturze do 120 stopni Celsjusza. Topi się, ale nie pali. Jest delikatna, a jednocześnie elastyczna i wytrzymała. Prawdziwy twardziel na dachu! Membrana mdm®Ventia NEO firmy mdm®NT, bo o niej to mowa, jest też jednym z najbardziej skomplikowanych i najnowocześniejszych materiałów budowlanych. Nic więc dziwnego, że uhonorowano ją prestiżowym Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich 2020.