Automatyczne nawadnianie ogrodu - zalety i wady
Odpowiednie nawodnienie roślin to podstawowy warunek, którego spełnienie zapewnia utrzymanie ogrodu w należytym stanie. Podlewanie roślin bywa czasochłonne - zwłaszcza w przypadku osób, które posiadają ogrody o dużej powierzchni. Znacznym ułatwieniem jest system automatycznego nawadniania, który z barków nie jednej już osoby zdjął ogrom pracy. Czy system ma tylko zalety czy też wady?
Dlaczego warto postawić na automatyczne nawadnianie?
Najważniejszą korzyścią wynikającą z posiadania systemu automatycznego nawadniania jest oszczędność ludzkiej pracy. Już nigdy więcej nie będziesz musiał podlewać terenów zielonych wokół Twojej nieruchomości. Jedynym Twoim obowiązkiem będzie uruchomienie systemu wiosną i jego odwodnienie przed okresem zimowym. Dzięki systemowi oszczędzasz także czas i wodę. Tradycyjne podlewanie ogrodu o dużej powierzchni zająć Ci może nawet kilka godzin. Decydując się na automatyczny zraszacz będzie trwać to kilka minut. Zadziwiający dla wielu jest fakt oszczędności wody. Otóż, przeprowadzone badania jednoznacznie udowadniają, że tradycyjne podlewanie zużywa nawet 50% więcej wody. Wszystko z uwagi na podlewanie w niewłaściwej ilości i w niewłaściwym czasie. Pamiętajmy, że podlewanie w południe sprawi, że woda wyparuje a wieczorem, są duże szanse, że rośliny zachorują na choroby grzybowe. Najlepiej podlewać rośliny o poranku – odpowiednie zaprogramowanie systemu uchroni nas przed wstawaniem o świcie.
Kolejną ważną zaletą jest zdrowie i właściwy rozwój roślin. Otóż, podlewając rośliny metodą tradycyjną dość często wykonujemy wiele błędów, które mają ogromny wpływ na ich zdrowie. Jednym z takim błędów może być zbyt mała ilość wody – w takiej sytuacji nawilżeniu legnie tylko górna warstwa gleby a korzenie rośliny nie otrzymają odpowiedniej dawki wody. Poważnym błędem jest również pozostawienie wody na liściach roślin, gdyż spowoduje to oparzenia. Automatyczne nawadnianie pozwala tak zaplanować proces zraszania, aby rośliny rozwijało się zdrowo.
Automatyczne nawadnianie to również ogromna zaleta dla osób często podróżujących. Otóż, elektroniczny sterownik i czujnik wilgotności gleby sprawiają, że nawet podczas dłużej nieobecności właścicieli, rośliny są odpowiednio nawodnione. Wszystko dzięki temu, że wspomniane urządzenia nie wymagają nadzoru człowieka.
Nie zapominajmy o estetyce terenu zielonego. Odpowiednio zaprojektowany system nawadniania jest całkowicie niewidoczny dla oczu. Problem rozciągania gumowych węży po całym ogrodzie zniknie a i Twoje rośliny zapomną, co to uszkodzenia mechaniczne.
Czy system automatycznego nawadniania ma jakieś wady?
Jak każdy system oczywiście, że tak. Jedną, najgłówniejszą z nich jest wysoka cena wykonana projektu i instalacji. Oczywiście, mamy na myśli jednorazowy wydatek. Biorąc pod uwagę oszczędność wody, pracy czy też zużywających się węży ogrodowych, dość szybko inwestycja się zwróci.
Automatyczne nawadnianie to system idealny dla osób dopiero planujących budowę ogrodu. Osoby posiadające już ogród muszą liczyć się z koniecznością przekopania terenu. Odpowiedni specjaliści mogą wykonać instalację przy zachowaniu minimalnych zniszczeń, jednak część osób nawet po dłuższym czasie zauważa ślad po układaniu instalacji.
Warto również dodać, że elementy systemu automatycznego nawadniania mogą ulec zniszczeniu. Głównym powodem są mechaniczne uszkodzenia rurociągów, wynikające z przeprowadzania zmian przez właścicieli. Zmiana nasadzeń roślin czy też montowanie wbijanych parasoli może je dość łatwo uszkodzić. Prawidłowo zamontowany system nie jest narażony na zniszczenia wynikające z pracy kosiarki. Zalecamy, aby przed pierwszym koszeniem dodatkowo sprawdzić teren ogrodu w celu znalezienie zraszaczy znajdujący się nad ziemią.
Jak widać, systemy nawadniania mają swoje plusy i minusy, które należy dokładnie rozważyć przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie systemu.
- Więcej o:
Podlewanie poinsecji: Ile wody naprawdę potrzebują?
Gnojówka z nawłoci – ekologiczny sposób na zdrowe rośliny w ogrodzie
Przenawożenie borówki amerykańskiej - objawy. Jak sobie z nimi radzić?
Podlewanie na balkonie
Nawożenie pelargonii fusami z kawy: Czy to skuteczna metoda?
Naturalne i ekologiczne nawozy
Gnojówka z pokrzywy - przepis na 10l naturalnego nawozu z pokrzywy
Nawóz ze skórki banana - jak zrobić? Jakie rośliny nim podlewać?