Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Klasycy designu: Finn Juhl

Agata Ziółkiewicz

Jeden z najsłynniejszych duńskich projektantów XX wieku. Był designerem samoukiem, co zwykł zawsze bardzo podkreślać. Z wykształcenia architekt na kartach historii wzornictwa zapisał się głównie jako projektant mebli.

Finn Juhl (1912-1989) urodził się w Kopenhadze. Jest pierwszym duńskim projektantem, którego nazwisko stało się rozpoznawalne w świecie. Studiował architekturę w Royal Danish Academy of Fine Arts. W 1934 roku rozpoczął pracę w biurze architekta Vilhelma Lauritzena i choć początkowo miała to być praca tylko na okres wakacji, Juhl pracował tam przez jedenaście lat i formalnie nauki uniwersyteckiej nie ukończył. Jednakże fakt ten nie przeszkodził przyjęciu go do Federation of Danish Architects w 1942 roku.
W 1945 roku założył własne biuro projektowe i rozpoczął pracować na własne nazwisko. Finn Juhl mniej znany jest ze swoich osiągnięć architekta. Zajmował się projektowaniem mebli, wzornictwem przemysłowym i użytkowym. Świat kojarzy go przede wszystkim z meblami, a dokładniej niezwykłymi w formie krzesłami, fotelami czy sofami. Początkowo tworzył je na własne potrzeby, ale z czasem zaczął prezentować je na targach i wystawach. Jego projekty zbudziły zachwyt i ogromne zainteresowanie.

Juhl zerwał ze sztywną, geometryczną formą tradycyjnych duńskich mebli i przesunął duński design w stronę kształtów bardziej rzeźbiarskich. To projekty niejednokrotnie inspirowane modernistyczną sztuką abstrakcyjną. Juhl położył nacisk na formę, funkcja mebla była mniej istotna. Choć nawet tylko patrząc na projekty Duńczyka mamy całkowitą pewność, że są to meble niezwykle wygodne. A to współcześnie nieczęsto idzie w parze w projektach twórców, którzy stawiają formę na pierwszym miejscu w swoim projektowaniu.Meble Juhla miały nie tylko intrygować formą, ale też na co dzień służyć do siedzenia. Są doskonałą kombinacją organicznych kształtów i pięknego wykończenia, perfekcyjnego rzemiosła. Pierwsze krzesła i fotele wyrabiane były w dużej mierze ręcznie, dopiero w późniejszym okresie weszły do produkcji przemysłowej. Na początku lat 50-tych produkcją mebli Juhla zajęła się firma Baker Furniture w Stanach Zjednoczonych.

Kariera Finna Juhla - projektanta rozwinęła się w latach 50., gdy zaczął pojawiać się na targach w Mediolanie, gdzie przez kolejne lata zdobywał złote medale, a także - co może najważniejsze - międzynarodową sławę. Jego sukcesy i obecność na wielu wydarzeniach związanych z prezentacją duńskiego wzornictwa sprawiły, że w dużej mierze to Finn Juhl jest odpowiedzialny za stworzenie konceptu 'designu duńskiego' w latach 40. i 50. To dzięki niemu duńskie wzornictwo zyskało rangę w świecie, a dekadę później znacznie wzrósł eksport duńskich mebli. Warto pamiętać, że duński projektant stał się też swego rodzaju ojcem nowego 'stylu tekowego'. Wprowadził drewno tekowe do swych projektów, opracował metodę kształtowania tego materiału i konstruowania z niego nie tylko mebli, ale przedmiotów użytku codziennego oraz twórczo rozwinął wiele technik wykorzystujących tek.

Do najbardziej znanych projektów Finna Juhla należą: No. 45 Chair, No. 48 Chair, Chieftain Chair czy Pelican Chair, a także inne jego krzesła i sofy - Baker sofa czy Wall sofa.
Meble do dziś produkuje firma Hansen & Sorensen, która w 2001 roku uzyskała licencję na całą kolekcję Finna Juhla. Oprócz siedzisk Juhl projektował także stoły czy biurka, a także oświetlenie, naczynia, ceramikę, szkło, a nawet dywany. Zajmował się też projektami wystaw czy wnętrz. Jego wpływ na kolejne pokolenia skandynawskich projektantów jest nie do przecenienia. Odważne, rzeźbiarskie formy oraz doskonale dopracowanie każdego szczegółu projektu są godne uwagi i naśladowania. A meble ikony duńskiego designu Finna Juhla zachwycają do dziś, co jest wynikiem nie tylko mody na retro, ale i dowodem na to, że klasyka pozostaje ponadczasowa.

Architekt designerem - designer architektem
Klasycy designu: Charles i Ray Eames
Lampy - designerskie klasyki

Skomentuj:

Klasycy designu: Finn Juhl