Ściany w salonie. 12 pomysłów na modną dekorację ściany w salonie
Puste ściany w salonie i zero pomysłów. Brzmi znajomo? Służymy pomocą! Wybraliśmy 12 ciekawych pomysłów, które pomogą wam zagospodarować ściany w salonie.
Ziejące pustką ściany w salonie rzadko działają na jego korzyść. Nawet w minimalistycznie urządzonych wnętrzach ściany są zagospodarowane. Im większa powierzchnia ściany, tym więcej możliwości, ale też więcej wyzwań. Zawieszenie obrazów czy zdjęć to najprostsze rozwiązanie, ale przecież nie jedyne. Aranżację salonu można wykończyć w znacznie ciekawszy sposób. Producenci oferują wiele gotowych rozwiązań, jak specjalne okładziny i panele ścienne. Są one dostępne w wielu wariantach, kolorach i wzorach i łatwo je dobrać do stylu salonu. Jak jeszcze można wykończyć ściany w salonie? Mamy dla was 12 propozycji.
Co na ścianę? Tapeta, cegły, płytki, a może drewno? >>
Dekoracje ściany w salonie - tapeta w ramie
Zamiast pokrywać całe ściany w salonie tapetą, naklej ją tylko na wybranych polach i obramuj listewkami w kolorze ściany. Stworzysz unikalne obrazy, które będą zarazem nowoczesną i stylową dekoracją. Sam zdecydujesz, jaką będą miały wielkość, wzór i kolor - więc lepiej dopasujesz je do aranżacji wnętrza i rozmiarów ściany. Dla urozmaicenia można listewki pomalować na inny kolor lub stworzyć galerię "obrazów" różnej wielkości, gdzie każdy będzie wypełniony innym wzorem.
Aranżacja ściany w salonie - gipsowe rozety
Kompozycja kilku sztukaterii będzie stanowiła elegancki i ciekawy akcent we wnętrzu. Dyskretny, jeśli utrzymamy ją w tym samym kolorze, co ścianę, na której się znajdzie - lub efektowny, kiedy wyróżnimy gipsowe dekory innym kolorem (kolorami). Ściany w salonie będą wyglądały nietuzinkowo ozdobione rozetami, które przypominają misternie rzeźbione reliefy. W środkowej części jednej z nich można dodatkowo umieścić kinkiet - nie może być on jednak zbyt dekoracyjny, aby nie odwracał uwagi od płaskorzeźby (wystarczy sama żarówka bez oprawy).
Ściany w salonie - efekt ombre
Malowanie ścian farbami w nietypowy sposób. Ombre to modny motyw dekoracyjny polegający na cieniowaniu - czyli stopniowemu rozjaśnianiu danego koloru lub przechodzeniu jednego koloru w drugi. Ściany w salonie zyskają w ten sposób efekt głębi, możemy też za pomocą tego efektu zmienić proporcje pomieszczenie - np. optycznie je obniżyć. Malowanie z efektem ombre to również dobry sposób na ukrycie nierówności ścian oraz braku kąta prostego na styku ścian z sufitem - pod warunkiem, że położony na dole ściany kolor będzie się rozjaśniał ku górze. Dla wzmocnienia efektu możemy zastosować podobny efekt dekoracyjny na zasłonach - farbując tylko ich dolną część na kolor, jaki położyliśmy na ściany w salonie.
Modne ściany w salonie - świetlna kompozycja
Lampy ścienne przestały spełniać jedynie funkcję doświetlenia wnętrza. Fantazyjne wzory opraw, często sprzedawane w kompletach, służą do stworzenia dekoracji, która po podświetleniu będzie jeszcze lepiej zdobić aranżację. Ciepłe, delikatnie przytłumione światło wprowadzi przytulną atmosferę, idealną na długie jesienno-zimowe wieczory.
Aranżacja ściany w salonie - drewniana lamperia
Taka dekoracja ściany w salonie wnosi do wnętrza elegancję i styl. W dawnych czasach w ten sposób zabezpieczano dolne partie ścian przed zabrudzeniem i uszkodzeniami mechanicznymi, a przy okazji bogato je zdobiono. Nam kojarzy się jednak nieco inaczej. W dobie PRL-u w naszych domach zagościły brzydkie lamperie malowane farbami olejnymi. Pojawiały się głównie w łazienkach i kuchniach, w miejscach, gdzie obecnie przyklejamy płytki ceramiczne. Obecnie lamperie znów wracają do łask w formie okładzin ściennych - i świetnie komponują się z meblami o nowoczesnych formach.
Ściany w salonie - kamień dekoracyjny
Kamień ma bogatą fakturę i występuje w wielu naturalnych odcieniach. Szczególnie dobrze sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach, w których dominują gładkie powierzchnie. Kamień skutecznie przełamuje ich monotonię i nadaje aranżacji wyrazistości. Wykańczamy nim ściany w salonie w miejscach, które chcemy wyeksponować - zwykle jest to ściana za telewizorem oraz obudowa kominka. Warto podświetlić go od góry, aby nadać dekoracji dodatkowej głębi - sprawdzi się zarówno oświetlenie liniowe, jak i punktowe.
Nowoczesne ściany w salonie - beton
Betonowe płyty wkroczyły na salony ładnych parę lat temu, ale nadal świetnie się w nich sprawdzają. Wprowadzają do wnętrza nowoczesny i nieco surowy styl. Taka ściana, choć szara, na pewno nie będzie nudna. Płyty mogą mieć różne rozmiary, również małych elementów o geometrycznych kształtach, i kolory - mamy więc możliwość ułożenia na ścianie betonowej kompozycji miejscami urozmaiconej pojedynczym kolorowym dekorem.
Aranżacja ściany w salonie - naklejki ścienne
Można nią łatwo i szybko udekorować ściany w salonie. Na rynku dostępnych jest mnóstwo gotowych wzorów. Można też grafikę czy zdjęcie przygotować samodzielnie. A kiedy naklejka się nam już znudzi, bez trudu wymienimy ją na inną bez niszczenia ściany. To świetna alternatywa dla tapety ściennej - powtarzalny wzór przyklejony na ścianie w regularnych odstępach na pierwszy rzut oka będzie ją bezbłędnie imitował.
Dekoracja ściany w salonie - cegły
Ceglana okładzina to prosty sposób na nadanie pustej ścianie faktury i charakteru. Nie każdy ma możliwość odsłonięcia prawdziwej cegły (nietrudno o to w mieszkaniach w kamienicach), za to każdy bez problemu może sobie pozwolić na położenie ceglanej okładziny na ściany w salonie. Mowa o cienkich płytkach doskonale imitujących prawdziwą cegłę - mogą być wykonane z gipsu lub betonu, przy czym gipsowa wersja jest o wiele tańsza i lżejsza (przez co łatwiej pęka, więc przy układaniu należy postępować z nią ostrożnie). Płytki przyklejamy do ściany w salonie przy pomocy kleju montażowego, lekko dociskając i usuwając ewentualny nadmiar kleju. Po wyschnięciu możemy ceglaną ścianę zafugować - lub też zostawić ją bez fug. Warto taką powierzchnię zaimpregnować (szczególnie w przypadku płytek gipsowych), możemy też nadać jej inny kolor za pomocą akrylowej farby do ścian.
Modne ściany w salonie - drewniane panele
Na ścianach w salonie robią podobne wrażenie, jak trójwymiarowe płytki w łazience. Z tym, że te są wykonane z drewna i mają znacznie bardziej naturalny charakter. Można je dopasować kolorystycznie do posiadanych mebli, dobrać na zasadzie kontrastu lub w zależności od potrzeb nieco przyciemnić bejcą. Pięknie komponują się z bielą, szarościami i czarnym kolorem.
Nowością w dekorowaniu ścian w salonie są płytki drewnopodobne - ale nie takie, które do naturalnego materiału nawiązują jedynie kolorem, ale oddające jego fakturę i nie zawsze idealne dopasowanie do elementów znajdujących się obok. W aranżacji na zdjęciu poniżej wykorzystano betonowe płytki Timber Wood, wym. 53 x 11,7 x 1,2-2,8 cm, cena 70 zł/m kw.
Dekoracja ściany w salonie - grafiki, plakaty i obrazki
Obraz to od dawna podstawowa forma dekorowania ściany w salonie. W nowoczesnych aranżacjach jego miejsce zajmują grafiki, plakaty lub czarno-białe zdjęcia w pięknych ramach. Dla urozmaicenia do tego towarzystwa można śmiało dołączyć lustra - okrągłe, kwadratowe, w kształcie rombu - dopasowujemy je do stylu, w jakim urządzamy wnętrze. Pełnią nie tylko funkcję ozdobną - lustrzane odbicia powodują, że pomieszczenie optycznie się powiększa, a przy okazji możemy się w nich przejrzeć przechodząc obok.
Malowanie ściany w salonie w nietypowy sposób
Farba na ściany w salonie to pomysł tak prosty, że aż wydaje się banalny. Nie chodzi jednak o pomalowanie całego pomieszczenia jednym odcieniem - użyjmy kilku kolorów, za pomocą których stworzymy na ścianach ciekawe kompozycje, jak ta na zdjęciu poniżej. Pamiętajmy jednak, że duże wzory malowane wieloma kolorami to dobry pomysł, ale tylko na jedną ścianę - za kanapą lub przy stole jadalnianym. Pozostałe pomalujmy jednym z kolorów, których użyliśmy do ozdobienia ściany głównej. A jeśli geometryczne wzory, do wykonania których wystarczy taśma malarska i poziomica, to za mało - wykorzystajmy szablony malarskie.
Jak łączyć kolory ścian we wnętrzach? Praktyczny poradnik >>
- Więcej o:
Designerskie miejsce do pracy - jak stworzyć przestrzeń, która inspiruje i motywuje?
Choinka w pięciu odsłonach
Nowoczesne żaluzje: funkcjonalność w każdym wnętrzu
Modne ściany - 4 gorące trendy
Dekorujemy dom na święta – tych ozdób warto użyć
Trendy wnętrzarskie na jesień
Trendy w wykorzystaniu drewna we wnętrzach
Color drenching - czym jest i jak zastosować ten zabieg w aranżacji wnętrz?