Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pomysły na dekoracje okien w salonie. Co wybrać - firany, zasłony, a może coś innego?

red.

Odpowiednia dekoracja okien może być kluczowa dla aranżacji całego wnętrza. W sposób szczególny dotyczy to salonu, który jest miejscem reprezentacyjnym każdego domu - to tutaj spędzamy najwięcej czasu z rodziną, tutaj zapraszamy gości. Chcemy, by było wygodnie i przytulnie - a to zapewni duża ilość tekstyliów. Poduszki zadbają co prawda o komfort wypoczynku, ale to dekoracja na oknach jest w stanie sprawić, że aranżacja nabierze odpowiedniego charakteru. Najpopularniejszym rozwiązaniem nadal pozostają firany i zasłony, ale coraz większym zainteresowaniem cieszą się różnego rodzaju rolety - szczególnie rzymskie. A co będzie najbardziej pasowało do nowoczesnego salonu? I jakie inne dekoracje okienne są obecnie modne? Podpowiadamy!

Firany i zasłony na oknach w salonie - czy są potrzebne?

Niektóre style w aranżacji wnętrz lansują puste okna - ze szczątkowymi dekoracjami, lub całkowicie ich pozbawione. Ale na taką opcję można pozwolić sobie tylko wtedy, gdy naprzeciwko naszego domu nie ma drugiego budynku mieszkalnego - inaczej sąsiedzi będą mogli zaglądać nam do środka. Tekstylia na oknie w salonie są zatem potrzebne, aby zapewnić prywatność domownikom - ale przy założeniu, że zastosujemy zarówno firany, jak i zasłony- same firany nie wystarczą, szczególnie wieczorem przy zapalonym świetle.

Co jeszcze daje zastosowanie takiego rozwiązania? Podniesienie estetyki aranżacji. Znacie problem brzydkich kaloryferów i rur na wierzchu, również w salonie? Wiele osób boryka się z nim w starym budownictwie. Firany i zasłony pozwalają na ukrycie tych miejsc. Przy okazji należy pamiętać, że firana na oknie balkonowym powinna w całości je zasłaniać, czyli sięgać do podłogi - nie może kończyć się np. w połowie.

Co jeszcze? Bariera dla chłodnego powietrza. Zimą, szczególnie przy nieszczelnych oknach, do wnętrz wchodzi sporo zimnego powietrza - grubsza tkanina na karniszu świetnie sobie w tym poradzi. W ten sam sposób ochronimy się też przed silnym słońcem.

JAK SKUTECZNIE ZASŁONIĆ OKNA LATEM? GALERIA>>

Dowiedz się też: CZY WARTO ZAKŁADAĆ MOSKITIERY? JAKIE WYBRAĆ?>>

Modne firany i zasłony do salonu - co jest na topie?

Moda modą - ale dobór firan i zasłon do salonu należy zacząć od określenia stylu, w jakim utrzymane jest wnętrze. Na przykład firany wykończone koronkowym wzorem mogą wydawać się już niemodne - ale do wnętrz w stylu klasycznym czy rustykalnym nadal będą pasowały. Generalnie każdy styl rządzi się swoimi prawami w kwestii dodatków, nie da się więc przyjąć jednej zasady obowiązującej dla każdego z nich.

I tak - styl minimalistyczny, choć również lansujący puste okna, pozwala na firany i zasłony jednobarwne, pozbawione wzorów. Nie ma tu miejsca na dekoracyjne podwieszenia, a tkaniny powinny luźno spływać na podłogę. Dla urozmaicenia aranżacji można za to zastosować firany w kilku kolorach (każda w innym kolorze) - i zawiesić ja na karniszu stopniując kolory, tzn. od najciemniejszego do najjaśniejszego.

Ciekawym pomysłem są też firany z dekoracją ombre, tzn. cieniowaniem w obrębie jednego kawałka tkaniny. Nie jest łatwo znaleźć takie gotowe firany w sklepach, ale można je wykonać samodzielnie w domu przy użyciu farby do tkanin (w internecie można bez problemu znaleźć instrukcję pokazującą, jak to zrobić krok po kroku).

JAK UFARBOWAĆ TKANINĘ? RADZI ANNIE SLOAN>>

Firany mogą mieć wzory - najlepiej inspirowane naturą, ale modna jest też typografia i geometria. Każdy z nich będzie oczywiście nieco przytłumiony, ponieważ tkanina sama w sobie jest półprzezroczysta.

Najbardziej popularne są jednak firany z woalu w kolorze białym. Pasują do każdego stylu i ze względu na swoją neutralność nie ma obawy, że kiedyś wyjdą z mody. Dodatkowo możemy pozwolić sobie na prawdziwą fantazję w kwestii doboru zasłon przy tego typu firanach. Każdy kolor i wzór będą do nich pasowały.

Styl glamour to bogactwo wszelkiego rodzaju zdobień - dotyczy to również dekoracji okien. Zasłony mogą być wykonane z połyskującego materiału, ponadto możemy je upiąć wykorzystując do tego ozdobne akcesoria. Mimo, że glamour nie jest dziś już tak popularny, jak parę lat temu, nadal znajduje wierną rzeszę odbiorców.

JAK CIEKAWIE UPIĄĆ ZASŁONY I FIRANY?>>

SPOSOBY SZYCIA I UPINANIA ZASŁON>>

Jakie firany i zasłony wybrać do nowoczesnego salonu?

Nowoczesność często kojarzona jest z minimalizmem, ale to nie do końca słuszny kierunek myślenia. Każdy ze stylów w urządzaniu wnętrz ma swoje starsze i nowsze odsłony, każdy z nich co jakiś czas jest wzbogacany dodatkowymi wariacjami na dany temat, co sprawia, że pojęcie "nowoczesny" staje się bardzo pojemne.

Obecnie nowoczesny salon to taki, w którym zastosowano najnowsze osiągnięcia - również z dziedziny technologii. Co technologia może mieć wspólnego z dekoracją okien? Na przykład możliwość sterowania przesłonami, np. z poziomu aplikacji w smartfonie. Jest to wygodne rozwiązanie szczególnie w przypadku dużych domów, gdzie taki system pozwala na odsłanianie i zasłanianie wszystkich okien jednocześnie, tym samym oszczędzając nasz czas.

Zasłony black-out to z kolei idealna opcja, kiedy chcemy całkowicie wyeliminować światło z zewnątrz. Często stosowana w hotelach, nadaje się również do wykorzystania w domach i mieszkaniach. Tkaniny typu black-out blokują promienie słoneczne do tego stopnia, że przebywając we wnętrzu przy zasłoniętych zasłonach mamy wrażenie, że jest noc.

CO NA OKNO DO NOWOCZESNEGO SALONU? GALERIA>>

Co zastosować zamiast firan i zasłon w salonie?

W latach 90. triumfy w polskich mieszkaniach święciły aluminiowe żaluzje - w naturalnym kolorze, białe oraz - o zgrozo - różnokolorowe (każda z lameli miała inny kolor). Droższym, ale o wiele bardziej eleganckim rozwiązaniem, były żaluzje drewniane - ale te były rzadziej wybierane ze względu na wyższą cenę. Obydwie opcje są nadal dostępne i popularne - przy czym na kolorowe żaluzje raczej nie ma już dzisiaj (na szczęście) zbyt wielu chętnych. Drewniane żaluzje są za to opcją godną polecenia - trzeba co prawda wycierać z nich kurz, co jest zajęciem nieco irytującym, ale opcja z firanami też nie jest komfortowa (zdejmowanie do prania i ponowne wieszanie). Zyskujemy za to elegancką alternatywę dla tekstyliów, która powinna przypaść do gustu szczególnie osobom, które zwyczajnie nie lubią firan i zasłon. Należy jednak pamiętać o dopasowaniu kolorystycznym - na białych oknach montujemy białe żaluzje, na brązowych - brązowe.

Kolejnym pomysłemrolety rzymskie. Możemy idealnie dopasować je nie tylko do posiadanego okna (szycie na wymiar), ale również aranżacji całego pomieszczenia wybierając spośród niezliczonej ilości tkanin i wzorów. Dużą zaletą takich rolet jest również to, że podciągnięte do góry układają się w ciekawe udrapowanie tworząc ładną dekorację. Dostępna jest również opcja podwójnej rolety rzymskiej - mamy wtedy dwie warstwy materiału - pod spodem cienką, półprzezroczystą, która spełnia funkcję firany i drugą, z nieprześwitującej tkaniny, która służy jako "zasłona". W razie potrzeby można podnieść do góry obydwie lub tylko wierzchnią warstwę, cieńszą pozostawiając opuszczoną.

Co jeszcze możemy zastosować zamiast firan i zasłon?Zasłony panelowe to opcja, która opiera się na podobnej zasadzie funkcjonowania jak... drzwi przesuwne w szafach. Różnica polega na tym, że same panele wykonane są z tkaniny (usztywnionej na górze i na dole) i mocowane są tylko od góry.

FIRANY, ZASŁONY I INNE DEKORACJE OKIEN DO SALONU - ZOBACZ ZDJĘCIA>>

Dowiedz się też: CZYM ZASŁONIĆ OKNA W POKOJU UCZNIA?>>

Zainteresuje cię również: JAK ZAARANŻOWAĆ OKNO W KUCHNI?>>

    Więcej o:

Skomentuj:

Pomysły na dekoracje okien w salonie. Co wybrać - firany, zasłony, a może coś innego?