Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak wymurować barek kuchenny

Zbigniew Jankowski

Barki częściowo rozdzielające przestrzeń są chętnie stosowane przy urządzeniu mieszkań i domów. Lubimy je nie tylko ze względu na to, że są oryginalnym i stosunkowo niedrogim sposobem na ozdobienie wnętrza, ale też dlatego, że są po prostu praktyczne.

Barek pozwala oddzielić optycznie przestrzeń między otwartą kuchnią i salonem
Barek pozwala oddzielić optycznie przestrzeń między otwartą kuchnią i salonem
Fot. Fot. CRH Klinkier
Sposób dobudowania do istniejącej ściany niskiego murku-barku zależy od tego, czy wnętrze jest już wykończone, czy nie (a zwłaszcza, czy jest już zrobiona podłoga).

Barek na etapie wykańczania

Ścianki murowane niepełne najlepiej posadawiać bezpośrednio na stropie, zwłaszcza jeśli będą murowane z cegły ozdobnej (licowej, klinkierowej). Kotwi się je do ściany na przykład cienkimi prętami zbrojeniowymi (2 sztuki o średnicy 6 mm, związane drutem wiązałkowym). Układa się je co 3-4 warstwy cegieł. Jeśli ścianka ma być prosta, zbrojenie powinno być ułożone przez całą jej szerokość (jest to potrzebne, by ją usztywnić). Jeżeli natomiast ścianka będzie na końcu usztywniona poprzecznym murkiem, zbrojenie można zrobić z krótszego płaskownika.

Takie ścianki najłatwiej jest robić na etapie wykończenia domu, kiedy można bez problemu wyciąć kawałek wylewki i znajdującej się pod nią izolacji styropianowej (jeśli jest). Pamiętajmy, że wylewki bardzo mocno pracują, zwłaszcza jeśli umieszczone są pod nimi przewody centralnego ogrzewania. Jeśli więc nie wytniemy ich fragmentu, mur popęka lub odspoi się od podłogi, co grozi jego przewróceniem.

Barek w gotowym wnętrzu

Jeśli mamy już wykończoną podłogę (na przykład parkietem lub płytkami ceramicznymi) i nie chcemy wycinać jej fragmentu pod barek, możemy zdecydować się na konstrukcję przypominającą pruski mur, czyli ramę z belek drewnianych wypełnionych murem z cegły. Taką ramę mocujemy do ściany bocznej i podłogi długimi kołkami rozporowymi. Mur ułożony w takiej konstrukcji będzie się trzymał świetnie i na pewno nie popęka.

Uwaga! Jeśli mamy ułożone panele (których nie łączy się trwale z podłożem, ale układa jako podłogę "pływającą"), zawsze trzeba wyciąć otwór pod ściankę!

Nieco lepiej niż mur w ramie z drewna będzie trzymać się ścianka "barek" wymurowana z betonu komórkowego i otynkowana. Konieczne będzie tu wycięcie fragmentu parkietu; jeśli wylewka jest dobrze zazbrojona, nie trzeba jej wycinać. Zaprawy murarskie do betonu komórkowego trzymają mocno, a i sam budulec jest elastyczny.

Jeśli odpowiednio wykonamy zbrojenie (które łatwiej ukryć w ścianie tynkowanej niż "surowej"), mamy duże szanse na to, że ściana posadowiona na posadzce nie popęka.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>    Więcej o:

Skomentuj:

Jak wymurować barek kuchenny