Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kredensy powracają. Zobacz, jaki kredens wybrać

Monika Utnik-Strugała

Kredens to mebel naprawdę wyjątkowy. Pomoże zaprowadzić porządek w kuchni lub jadalni, a jednocześnie wprowadzi do wnętrza akcent retro.

Kredensy znów są modne
Kredensy znów są modne
fot. mat. prasowe

Kredensy kiedyś były elementem obowiązkowym wyposażenia wnętrz. Z czasem jednak zaczęły być wypierane przez meble o charakterze modułowym. Teraz jednak ponownie zaczynamy doceniać urok kredensów. Są dostojne, szykowne, stylowe i mają w sobie nutę romantyzmu.

Skąd się wziął kredens

Nazwa „kredens” wzięła się od łacińskiego credo (wierzę) – w meblu tym oprócz naczyń przechowywano również produkty zamknięte w pojemnikach, a więc sprawdzone i na pewno niezatrute.

Kredens w formie okazałej i dekoracyjnej – jako mebel pośredni między skrzynią a szafą – pojawił się we Włoszech w okresie renesansu. Już wtedy składał się z pojemnej szafki z szufladami oraz nadstawki, w której eksponowano co bardziej efektowne dzbany, misy czy bogato zdobione kielichy.

Co ciekawe, w dawnych pałacach i dworach kredensem nazywano też pomieszczenie znajdujące się między kuchnią a jadalnią, w którym nie tylko przechowywano naczynia, zastawę i obrusy, ale także układano mięsiwa na tacach czy rozlewano trunki do pucharów na chwilę przed podaniem ich na stół. Tutaj też czekała służba, w każdej chwili gotowa do pomocy przy stole (stąd określenie „panna kredensowa”).

Jaki kredens wybrać?

Dziś najpopularniejsze kredensy są drewniane stylizowane na stare. Mają dekoracyjne gzymsy, zwieńczenia bądź listwy. Popularne są te w jasnych odcieniach - najmodniejsze kolory to biel, beż i jasna szarość. Często spotyka się kredensy o poprzecieranej, sztucznie postarzanej powierzchni. świetnie pasują one do wnętrz w stylach: skandynawskim, prowansalskim, shabby chic, ale też klasycznym. Współcześnie kredensy stawia się w salonach i jadalniach, prawie zanikł zwyczaj stawiania kredensów w kuchniach.

Wybraliśmy 15 modeli kredensów. Zobacz wszystkie i znajdź coś dla siebie.

Skomentuj:

Kredensy powracają. Zobacz, jaki kredens wybrać