Pokój dziecięcy - funkcjonalne rozwiązania dopasowane do wieku i potrzeb dziecka

Monika Utnik-Strugała/MŚ

Pokój dziecięcy to wyzwanie dla rodziców, którzy planują jego urządzenie. Ale czy rzeczywiście trzeba co kilka lat wymieniać meble? A gdyby tak wybrać łóżko, krzesło i komodę, które będą rosły razem z nim? Prezentujemy funkcjonalne rozwiązania, które przetrwają próbę czasu w pokoju dziecięcym.

IDEALNIE DOPASOWANE. I do potrzeb, i do gustu młodego mieszkańca. Biurko (999 zł) to przerobione dziecięce łóżeczko. Pozostałe meble z kolekcji 4 YOU YOUNG: łóżko 649 zł, dwudrzwiowa szafa 899 zł, Meble Vox
IDEALNIE DOPASOWANE. I do potrzeb, i do gustu młodego mieszkańca. Biurko (999 zł) to przerobione dziecięce łóżeczko. Pozostałe meble z kolekcji 4 YOU YOUNG: łóżko 649 zł, dwudrzwiowa szafa 899 zł, Meble Vox
Fot. producent

Pokój dziecięcy dla malucha

Kołyska – jak sprzed lat – ma swój urok, ale umówmy się: to raczej urokliwa i krótkotrwała dekoracja niż funkcjonalne wyposażenie. Kiedy dziecko zaczyna być coraz bardziej ruchliwe, mebelek przestaje zdawać egzamin. Praktyczniejszym rozwiązaniem jest łóżeczko ze szczebelkami dla dzieci 0–3 lata, o długości 120–140 cm. Jego podstawę można zamontować na dwóch wysokościach: wyżej, gdy maluch nie umie się jeszcze podnosić, i niżej, kiedy już raczkuje i staje na nogi. Z mebli do przechowywania w pokoju dziecięcym wystarczy na razie komoda – ubranka zajmują jeszcze mało miejsca. W sklepach znajdziemy wiele modeli, do blatu których można zamontować przewijak (i usunąć go, gdy przestanie być potrzebny). Taki solidnie wykonany mebel będzie towarzyszył dziecku przez kilka, a nawet kilkanaście lat. Jednym z nieodzownych elementów wyposażenia jest krzesełko do karmienia. Warto zainwestować w mebelek, który posłuży dłużej niż przez pierwszy rok – model z regulowanym siedziskiem i podnóżkiem sprawdzi się zarówno w przypadku dwulatka, jak i siedmiolatka.

pokój dziecięcy, pokój dla dziecka, sypialnia dziecka, aranżacja pokoju dziecka
Pokój dziecięcy
Fot. Timoore

Pokój dziecięcy dla trzylatka

To czas odkrywania świata, eksperymentowania i zabawy połączonej z nabywaniem nowych umiejętności. Pokój warto więc urządzić tak, żeby sprzyjał grom i zdobywaniu wiedzy, a najmłodsi poczuli się w nim jak w parku rozrywki. Im więcej drabinek, schowków, miejsc do wspinania się i chowania, tym lepiej. Bez obaw można już wstawić pełnowymiarowe łóżko (o długości 180, a nawet 200 cm) – dla bezpieczeństwa zamontujmy w nim boczną barierkę, by podczas snu dziecko nie spadło. Jego entuzjazm z pewnością wywoła łóżko piętrowe z baldachimem i praktycznym schowkiem w dolnej części. Komoda po zdjęciu niepotrzebnego już przewijaka pełni teraz wyłącznie funkcję mebla do przechowywania. Warto dokupić szafę, bo ubrań jest więcej. Przyda się też stolik, przy którym dziecko będzie rysowało, a potem uczyło się czytać i pisać (posłuży mu aż do czasów szkolnych). Warto zainwestować w ergonomiczne regulowane krzesełko, które umożliwi zachowanie właściwej postawy podczas siedzenia. Potrzebne są również wszelkiego rodzaju pudła i kosze, pomagające utrzymać porządek wśród zabawek w pokoju dziecięcym.

pokój dziecięcy, aranżacja pokoju dziecka, pokój dla dziecka, aranżacje wnętrz
Pokój dziecięcy
Fot. fototapeta4u

Pokój dziecięcy dla siedmiolatka

Zmiany, zmiany, zmiany – dziecko idzie do szkoły i pokój dziecięcy przestaje pełnić jedynie funkcję miejsca zabaw. Spanie wysoko pod sufitem już nie dla każdego jest największym marzeniem. W takim przypadku możemy zdemontować konstrukcję, pozostawiając ramę łóżka i materac. Ważną częścią pokoju dziecięcego staje się kącik do nauki. Dziecko będzie w nim spędzać dużo czasu, trzeba go więc wygodnie urządzić. Wybierzmy takie biurko, w którym wysokość i nachylenie blatu można swobodnie regulować – wtedy mebel posłuży znacznie dłużej. Krzesełko, które początkowo służyło do karmienia malucha, teraz powinno zdać egzamin przy biurku. Zadbajmy o miejsce na książki, sprzęt grający i ubrania (pamiętajmy, że dziecko zaczyna wyrażać siebie poprzez lekturę, muzykę i strój). Pozwólmy mu też współdecydować na przykład o kolorach we wnętrzu. Pokój staje się teraz jego prywatnym królestwem, do którego będziemy mieć coraz mniejszy dostęp.

pokój dziecięcy, aranżacja pokoju dziecka, pokój malucha
MAŁE CZTERY KĄTY. Ścianę bajkowego domku można zrobić z płyty MDF lub namalować farbami na ścianie za pomocą wyciętego z kartonu szablonu. Na zdjęciu - meble marki Timoore. Wszystkie elementy drewniane są pokryte naturalnymi olejami i hipoalergicznymi farbami, a narożniki mebli - bezpiecznie zaokrąglone.
Fot. Timoore

Meble do pokoju dziecięcego

Jeśli brakuje nam umiejętności dopasowywania do siebie mebli, warto zainteresować się gotowymi kolekcjami dedykowanymi pokojom dziecięcym. Mamy wtedy gwarancję, że komoda będzie wyglądała dobrze zestawiona z szafą i łóżeczkiem nie tylko pod względem koloru, ale również detali. Niektórzy producenci oferują sprzedaż części do mebli, dzięki czemu w przypadku uszkodzenia lub trwałego zabrudzenia np. frontu będziemy mogli wymienić go bez potrzeby kupowania mebla. Do dobra wiadomość dla rodziców - meble do pokoju dziecięcego są bowiem wyjątkowo narażone na zniszczenie.

pokój dziecięcy, pokój dla dziecka, aranżacja pokoju dziecka
Pokój dziecięcy - meble z kolekcji Amazon
Fot. AGATA

Mały pokój dziecięcy

Jakie meble będą odpowiednie w małym pokoju dziecięcym? Takie, które oszczędzają miejsce, zamiast zajmować jego nadmiar. W pokoju rodzeństwa takim rozwiązaniem będzie łóżko piętrowe, jeśli urządzamy pokój dla jednego dziecka - będzie to połączenie łóżka na piętrze z biurkiem pod spodem i szafą ubraniową obok. Zwykle wyposażone w dodatkowe półki i szafeczki pozwoli na zorganizowanie książek do szkoły i zabawek. A jeśli na te drugie nie wystarczy miejsca, schowamy je w koszach, które można ustawić w dowolnym miejscu.

pokój dziecięcy, pokój dziecka, aranżacja pokoju dziecka, sypialnia dziecka
Pokój dziecka - kolekcja Bubu
Fot. AGATA

Pokój dziecięcy - inspiracje

Poszukując inspiracji do urządzenia pokoju dziecięcego często trafiamy na pokazowe aranżacje przygotowane przez producentów, które są piękne, ale pokazują wnętrza o sporym metrażu - a przecież pokoje w naszych mieszkaniach nie są tak duże. Dlaczego tak to wygląda? Ponieważ nie da się zaprezentować wszystkich mebli z danej kolekcji na kilku metrach kwadratowych, a w tego typu aranżacjach chodzi o to, by pokazać, ile elementów się na nią składa. Patrząc na takie zdjęcia powinniśmy raczej zwrócić uwagę na kolory ścian i dodatki, jakie zastosowali styliści. Nawet, jeśli w pokoju dziecięcym w naszym mieszkaniu uda się wykorzystać jedynie łóżeczko, szafę i komodę, możemy kupić podobną tapetę na ścianę, ozdobne tekstylia, lampę wiszącą, zasłony - w ten sposób uzyskamy podobny efekt, ale na mniejszą skalę.

pokój dziecięcy, aranżacja pokoju dziecka, pokój dla dzieci
Pokój dziecięcy - meble z kolekcji MIA
Fot. AGATA

Macie trochę wolnego czasu i lubicie majsterkować? Zebraliśmy garść pomysłów, które podpowiedzą wam, jak samodzielnie wykonać dekoracje oraz odnowić i ozdobić meble do pokoju dziecięcego. Oto one:

Skomentuj:

Pokój dziecięcy - funkcjonalne rozwiązania dopasowane do wieku i potrzeb dziecka