Partnerzy

News

Nowości produktowe

Wnętrza

Design

DIY

HGTV

Projekty i realizacje

Trendy 2024

Majówka 2024

Dobry Wzór 2014 - najlepiej zaprojektowane produkty i usługi na polskim rynku

red.

Po burzliwych obradach multidyscyplinarne jury pod przewodnictwem Katarzyny Rzehak dyrektor kreatywnej IWP przyznało nagrody w tegorocznej, XXI edycji konkursu Dobry Wzór. Nagrody główne Dobry Wzór przyznawane są w siedmiu kategoriach: Sfera domu, Sfera pracy, Sfera publiczna, Sfera usług, Nowe technologie, Grafika użytkowa i opakowania oraz Nowe materiały. Ponadto swoją nagrodę Wzór Roku przyznaje minister gospodarki, a prezes IWP wybiera i nagradza Designera Roku.

Grzejniki PLC; Projekt: Jacek Ryn; producent: Terma - Fot. mat. prasowe

Dobry Wzór 2014 w Sferze Domu

Grzejnik PLC - projekt Jacek Ryń; producent Terma Sp. z o.o.

Uzasadnienie:

Jury wskazało na niecodzienną i oryginalną formę urządzenia, które przełamuje banalny schemat grzejnika domowego. Przy projektowaniu  urządzenia wykorzystano technologię sterowanego komputerowo gięcia profili, które pozwoliło na stworzenie misternie uplecionej stalowej konstrukcji. Odejście od minimalistycznej tradycji w kierunku formy organicznej jest bardzo silnie osadzone we najnowszych trendach.  Równocześnie rozwiązanie jest wydajne grzewczo i ekonomiczne.

Linia stylistyczna bram, drzwi i ogrodzeń HOME INCLUSIVE - projekt Grzegorz Mruk (Product Manager) oraz zespół biura konstrukcyjnego firmy Wiśniowski; producent Wiśniowski Sp. z o.o. S.K.A

Uzasadnienie:

Jury wskazało na innowacyjność produktu, który wypełnia rynkową niszę. Dotychczas byliśmy skazani na samodzielne dopasowywanie stylistyczne bram, drzwi i ogrodzeń ? bo brakowało na rynku producenta, który tworzyłby zintegrowane stylistycznie i systemowo całości. Firma Wiśniowski dostrzegła na rynku nisze i wypełniła ją doskonale przygotowanym i zaprojektowanym produktem. Dodatkowym atutem Linii Home Inclusive jest castomizacja oferty - firma tworzy bramy na wymiar pod konkretne zamówienie.

INEES kolekcja mebli biurowych - METRO ROBART METELICKI - Fot. mat. prasowe

Dobry Wzór 2014 w Sferze Pracy

INEES kolekcja mebli biurowych (pracowniczych) - projekt   Robert Metelicki; producent   METRO ROBART METELICKI

Uzasadnienie:

Jury wskazało na doskonałe dopasowanie produktu do potrzeb polskiego rynku. Ten niedrogi zestaw mebli biurowych został zaprojektowany oszczędnie, rzeczowo z wielkim wyczuciem formy. Na pochwałę zasługuje fakt zastosowania technologii i materiałów, które pozwoliły na minimalizację kosztów produkcji, co wydatnie wpłynęło zekonomizowanie procesu i w efekcie na bardzo przystępną cenę. Produkt bezpretensjonalny, nowoczesny, idealnie wpisujący się w realia ekonomiczne i potrzeby rynku.

Seria piór wiecznych i kulkowych TWIST - projekt Pelikan AG; dystrybutor Herlitz Sp. z o.o.

Uzasadnienie:

Jury uzasadnia, że design to nie tylko duża skala i wysokie zaawansowanie technologiczne. Oczekujemy od naszego otoczenia, tego, aby było zaprojektowane też w szczegółach, żeby drobny sprzęt piśmienny taki jak pióro też był wzorniczo doskonały, żeby spełniał wymogi ergonomii, żeby podążał za trendami kolorystycznymi. Pióra wieczne i kulkowe Twist są dowodem na to, że dobry design w nawet w małej skali ma wpływ na nasze zachowania, pozycję ciała przy pracy, a nawet na nasz nastrój. Nagroda dla pióra Twist to nagroda za atrakcyjność wizualną, ergonomię i dobry stosunek jakości do ceny, a także za innowacyjne i niestandardowe podejście do standardowego produktu.

DROP I LED oświetlenie zewnętrzne - Fot. mat. prasowe

Dobry Wzór 2014 w Sferze Publicznej

DROP I LED oświetlenie zewnętrzne - projekt  Emo design; producent  Zakłady Produkcji Sprzętu Oświetleniowego ROSA Stanisław Rosa

Uzasadnienie:

Jury przyznało nagrodę Dobry Wzór za zastosowanie energooszczędnych diod LED w projekcie lampy ulicznej, oświetlającej ciągi dla pieszych, drogi, place i parki. To nowoczesne i ekonomiczne rozwiązanie zamknięto w doskonałej, organicznej formie, która zwraca uwagę proporcjami, szlachetnością materia-łów i doskonałym wykończeniem. Konstrukcja z anodowanego aluminium ma nie tylko miły dla oka, oryginalny kolor, ale także jest odporna na korozję i gwarantuje trwałość przez wiele lat użytkowania. Doskonały produkt do sfery publicznej podnoszący jakość życia w mieście.

MUZYKOTEKA SZKOLNA - Fot. mat. prasowe

Dobry Wzór 2014 w Sferze Usług

MUZYKOTEKA SZKOLNA oprawa graficzna serwisu edukacyjnego -projekt Cyber Kids on Real i Narodowy Instytut Audiowizualny; usługodawca Narodowy Instytut Audiowizualny

Uzasadnienie:

Jury wyraziło swoje żywe poparcie i podziw dla idei społecznego propagowania wartości muzyki, w tym muzyki poważnej, w środowisku dzieci szkolnych. Dzisiejsza młodzież jest pozbawiona edukacji w tej dziedzinie, a serwis Muzykoteka Szkolna w atrakcyjny i inteligentny sposób wypełnia tę lukę. Serwis to szansa na dotarcie do młodych słuchaczy poprzez medium dla nich naturalne i przełamanie stereotypów narosłych wokół muzyki klasycznej.

Sensory systemu inteligentnego domu Fibaro - Fot. mat. prasowe

Dobry Wzór 2014 w Sferze Nowe technologie

Sensory systemu inteligentnego domu Door/Window Sensor, Flood Sensor, Smoke Sensor, Motion Sensor - projekt Maciej Fiedler; producent Fibar Group Sp. z o.o.

Uzasadnienie:

Jury doceniło fakt, że system optymalizuje i racjonalizuje sposób wykorzystania domowych urządzeń, przyczyniając się do ograniczenia zużycia energii. Produkt wyróżnia się wysokiej jakości wykonaniem oraz nienagannym, minimalistycznym  wzornictwem zgodnym z najnowszymi trendami. Zaawansowaną technologię ukryto pod obudową wykonaną z najwyższej jakości tworzywa, a spójne pod względem stylistycznym czujniki odznaczają się światowej klasy wzornictwem. Jury zwróciło uwagę, że  cena systemu, która jest korzystna w stosunku do wysokiej jakości wykonania czujników oraz ich walorów estetycznych.

PORTIERGE identyfikacja wizualna - Fot. mat. prasowe

Dobry Wzór 2014 w Sferze Grafika użytkowa i opakowania

PORTIERGE identyfikacja wizualna - projekt Redkroft; zleceniodawca Portierge Sp. z o.o.

Uzasadnienie:

Jury zwróciło uwagę na to, że system identyfikacji wizualnej firmy Portierge ? polskich salonów ze stolarką budowlaną ? jest jaskółką zapowiadającą zmianę jakościową. Dobra grafika i identyfikacja wizualna zaczyna być w Polsce traktowana jak element budujący wartość marki nie tylko przez wielkie koncerny. Rozwijające się polskie firmy  zlecają ambitne identyfikacje wizualne dobrym studiom graficznym, bo chcą w nowoczesny sposób budować prestiż swoich brandów . Nagradzając Redcroft/Portierge jury wyraża poparcie dla tej nowej i zasługującej na poparcie  tendencji.

ELAX brodzik prysznicowy - Fot. mat. prasowe

Dobry Wzór 2014 w Sferze Nowe materiały

ELAX brodzik prysznicowy - projekt zespół projektowy firmy Fiora; producent Fiora Bath Collections, S.L.

Uzasadnienie:

Jury wskazało na innowacyjne rozwiązanie ? brodzik prysznicowy jest arkuszem maty z mieszanki krzemionki, kwarcu i polimeru, który klient może samodzielnie przyciąć nożykiem introligatorskim do pożądanej wielkości i formy brodzika. Mata wytwarzana jest w sposób ekologiczny miedzy innymi ze zmielonych opon, a dzięki dodatkom odpowiednich substancji i technologii Nano-bath zyskuje właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne. Zespół projektowy firmy Fiora zadbał także o właściwości antypoślizgowe i uzyskał powierzchnię znacznie mniej śliską niż tradycyjne rozwiązania z ceramiki czy emalii. Produkt nowoczesny, skrojony na miarę potrzeb i oczekiwań klientów XXI wieku.

Sensory systemu inteligentnego domu Fibaro - Fot. mat. prasowe

Wzór Roku 2014

WZÓR ROKU 2014 to nagroda specjalna Ministra Gospodarki dla najlepszego produktu zaprojektowanego przez polskiego projektanta i wyprodukowanego przez polskiego przedsiębiorcę. W tym roku nagrodę otrzymały

sensory systemu inteligentnego domu Door/Window Sensor, Flood Sensor, Smoke Sensor, Motion Sensor - projekt Maciej Fiedler; producent Fibar Group Sp. z o.o.

Uzasadnienie:

Minister Gospodarki zwrócił uwagę na to, że system sensorów Fibaro,  wpisuje się w rozwijający w świecie trend domu inteligentnego, wykorzystujący najnowocześniejsze technologie informatyczne i mobilne. System Fibaro ułatwia zarządzanie domem, zwiększa komfort życia oraz przyczynia się do ograniczenia konsumpcji energii przez gospodarstwa domowe - zmniejszenie zużycia prądu w sposób pośredni ogranicza emisję CO2, którą państwa UE muszą obniżyć do 2020 roku o 20 proc. w stosunku do 1990 roku. Cztery czujniki nie tylko pozwalają zdalnie zarządzać domem z urządzeń mobilnych, takich jak smartfon i tablet, lecz również czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców, ostrzegając ich przed zagrożeniami i awariami - pożarem, zalaniem oraz włamaniem. Czujniki Fibaro to produkt powstający w Polsce i zaprojektowany przez polskich projektantów, jak również adekwatny do możliwości polskiego konsumenta.

Bartosz Piotrowski - Fot. Tymon Markowski / Agencja Gazeta

Designer Roku 2014 - Bartosz Piotrowski

DESIGNER ROKU to nagroda specjalna prezesa IWP dla najlepszego polskiego projektanta. Otrzymał ją Bartosz Piotrowski.

Tak mówił o wzornictwie tegoroczny laureat nagrody Designer Roku 2014:

"Mam świadomość, że by dogonić świat, nie wystarczy biec - musimy biec szybciej niż inni, Dizajn w naszych warunkach jest doskonałym narzędziem rozwoju, stosunkowo niedrogim, a znajdującym uzasadnienie w świadomości użytkowników".

Studiował na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Wydziale Architektury i Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie w 2010 roku obronił doktorat. Jest Osobą współodpowiedzialną za to, że nasz kraj tak szybko dogonił światową czołówkę producentów pojazdów szynowych. To jego działania udowodniły, i każdego dnia przypominają, że wzornictwo pomaga poznawać potrzeby użytkowników i  na nie odpowiadać, że to design definiuje funkcjonalność, przełożoną na ergonomię, rozwiązania techniczne i wreszcie estetykę.

Projektant związany jest z firmą, która od wielu lat konsekwentnie realizuje strategię rozwoju poprzez wzornictwo i nowe technologie. Rezultat takich działań to wysoka jakość, innowacyjny design, imponujący rozwój.

Projekty pojazdów szynowych to oczywiście nie jedyny dorobek zawodowy projektanta, ale w tym obszarze imponująca praca zespołowa pod Jego kierownictwem i pełny profesjonalizm pozwalają powszechnie zrozumieć przełożenie wzornictwa na wyniki finansowe przedsiębiorstw, na budowę marki, a tym samym na rozwój gospodarki.

Laureat także powiedział:

"Tylko nieliczne firmy zrozumiały, że bez wzornictwa ani rusz, bo design kształtuje produkty i sprawia, że użytkownik ich pożąda".

Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Akcesoria, które warto mieć w łazience – 10 propozycji
Odkurzacz dla alergika. Co warto wiedzieć przy wyborze odpowiedniego modelu?

Polecane

Najlepiej zaprojektowane polskie produkty - Must have 2014
O czym marzą najwięksi projektanci i architekci? Zaskakujące projekty
Paged Meble: tradycja i trendy. Dlaczego tak lubimy gięte meble?

Skomentuj:

Dobry Wzór 2014 - najlepiej zaprojektowane produkty i usługi na polskim rynku

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej