Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Odkurzacz dla alergika. Co warto wiedzieć przy wyborze odpowiedniego modelu?

Artykuł sponsorowany

Alergie, które w dzisiejszych czasach są coraz powszechniejsze, negatywnie wpływają na jakość życia wielu osób. Kluczowym sposobem na walkę z alergenami jest utrzymanie czystości w domu. Odkurzacz to jedno z urządzeń, które pomaga eliminować kurz, roztocza i inne czynniki wywołujące reakcje alergiczne. Czym się powinien charakteryzować model dla alergika? Dlaczego warto wybrać odkurzacz z filtrem HEPA? Sprawdź!

Odkurzacz dla alergika z filtrem HEPA
Odkurzacz dla alergika z filtrem HEPA
Miele

Alergia na pyłki. Czym są alergeny i dlaczego są tak problematyczne?

Obecnie coraz więcej osób zmaga się z nadwrażliwością układu odpornościowego na różne czynniki, czyli alergeny. Są to niewielkie cząsteczki, które wywołują ogólną lub miejscową reakcję alergiczną. Układ immunologiczny rozpoznaje je bowiem jako potencjalnie niebezpieczne dla organizmu i wywołuje odpowiedź w celu ich wyeliminowania. Objawami reakcji na alergeny mogą być: katar, swędzenie, obrzęk, wysypki skórne, kaszel, duszność, trudności w oddychaniu, bóle brzucha, nudności, wymioty, czy biegunka. W skrajnych przypadkach może dojść do anafilaksji, czyli groźnej i zagrażającej życiu reakcji alergicznej.
Co ważne, alergenem może być niemal każda substancja w środowisku człowieka. Czynniki uczulające dzieli się na:

 • alergeny wziewne – np. pyłki roślin, roztocza kurzu, zarodniki grzybów, sierść i naskórek zwierząt domowych,
 • alergeny pokarmowe – np. mleko krowie, białko jaja kurzego, orzeszki ziemne, zboża zawierające gluten, mięso, owoce morza, ryby,
 • alergeny kontaktowe – najbardziej popularnymi alergenami są metale (nikiel, kobalt, chrom, złoto), ale też konserwanty, tworzywa sztuczne, substancje zapachowe.

Jeśli wiesz, który z alergenów pokarmowych lub kontaktowych cię uczula, wystarczy wyeliminować go ze swojego środowiska. Problemem są jednak alergeny wziewne, które znajdują się w powietrzu i trudniej jest ich unikać. Występują na zewnątrz, ale też w domu. Jeśli masz alergię na roztocza, kurz, czy pyłki, konieczne jest częste sprzątanie.

Filtr HEPA. Jak działa i dlaczego jest istotny dla alergików?

Jak się pozbyć kurzu, roztoczy i innych alergenów z domu? Przede wszystkim poprzez regularne odkurzanie. Jednak trzeba to robić w umiejętny sposób i przy pomocy odpowiednich urządzeń. Odkurzacz dla alergika powinien wyróżniać się efektywnym systemem filtracji. Zapewnia to skuteczne zatrzymywanie zanieczyszczeń i ochronę silnika, ale także oczyszczanie powietrza wylotowego.
Najlepsze odkurzacze do domu alergika mają 3-etapową filtrację:

 • worek/pojemnik na kurz – stanowi pierwszy etap filtracji, pochłaniając największe zanieczyszczenia; od jakości worka zależy to, jakiej wielkości zanieczyszczenia jest w stanie zatrzymać; w przypadku odkurzaczy bezworkowych o skuteczności zbierania brudu decyduje technologia cyklonowa, która oddziela duże zabrudzenia i drobny kurz;
 • filtr wewnętrzny – odpowiada za zatrzymanie resztek kurzu i pyłu, które przedostały się przez worek i mogłyby się dotrzeć do silnika;
 • filtr wylotowy – zatrzymuje mikroskopijne drobinki kurzu i pyłu, nie pozwalając im wydostać się na zewnątrz, przez co wydmuchiwane powietrze jest czystsze od tego w pomieszczeniu.

W przypadku osób z alergią na pyłki czy kurz kluczowy jest filtr wylotowy. Najlepsi producenci oferują odkurzacze z filtrem HEPA (High Efficiency Particulate Air). Ma on prawie stuprocentową skuteczność (99,95%) w wychwytywaniu nawet najmniejszych zanieczyszczeń. Filtry HEPA wykonane są z gęstego włókna szklanego połączonego z syntetyczną żywicą i mają zwartą strukturę. To sprawia, że zatrzymują cząsteczki o wielkości 0,3 mikrona. Dzieje się to na trzy sposoby – poprzez przechwytywanie, zderzanie oraz dyfuzję.

Filtr HEPA stanowi skuteczną barierę dla kurzu, roztoczy, bakterii, wirusów, grzybów oraz innych zanieczyszczeń i drobnoustrojów. Dzięki niemu powietrze w pomieszczeniu po odkurzaniu jest o wiele czystsze niż przed, a to minimalizuje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych.

Czytaj także: Jakich urządzeń nie może zabraknąć w domu alergika? Sposoby na walkę z alergenami

Odkurzacz do sierści dla alergika
Odkurzacz do sierści dla alergika
Miele

Praktyczne porady przy wyborze odkurzacza dla alergika

Jeśli jesteś alergikiem, wybierając odkurzacz, zwróć uwagę przede wszystkim na system filtracji, ale nie tylko. Ważne są takie czynniki, jak:

 • klasa skuteczności odkurzania – wskaźnik, który informuje, jak szybko odkurzysz powierzchnię i ile procent kurzu zostanie usunięte,
 • szczelność wszystkich elementów odkurzacza (ssawki, rura, worek na kurz/pojemnik) – szczelność elementów i połączeń ogranicza do minimum wydostawanie się powietrza na zewnątrz, co przekłada się na wysoką skuteczność odkurzania, a także niską emisję pyłów,
 • wskaźnik reemisji kurzu – parametr ten informuje, jak dużo zanieczyszczeń wydostaje się wskutek nieszczelności oraz jest przepuszczanych przez system filtracji,
 • systemy samooczyszczania filtrów i możliwość mycia niektórych części odkurzacza – te rozwiązania umożliwiają utrzymanie odkurzacza w czystości,
 • bogate wyposażenie – różne ssawki i akcesoria umożliwiają skuteczne odkurzanie różnych powierzchni i docieranie do trudno dostępnych miejsc.

Odkurzacz workowy czy bezworkowy?

Jaki odkurzacz jest najlepszy dla alergika – workowy czy bezworkowy? Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. To zależy bowiem od jakości urządzenia i zastosowanych w nim technologii. Przyjmuje się, że bardziej odpowiednie dla alergików są odkurzacze workowe, ponieważ worki zatrzymują kurz i alergeny, minimalizując ryzyko ich wydostania się na zewnątrz. Wystarczy, że wyrzucisz zużyty worek (jednorazowy) i nie będziesz mieć kontaktu z zanieczyszczeniami. Natomiast odkurzacze bezworkowe mają specjalny pojemnik, w którym gromadzi się brud. Po zakończeniu odkurzania należy go opróżnić i umyć. Oznacza to, że możesz mieć kontakt z czynnikami alergizującymi.

Warto jednak wiedzieć, że na rynku dostępne są odkurzacze bezworkowe, które idealnie sprawdzają się dla osób z alergią na roztocza czy pyłki. To urządzenia firmy Miele, które wyróżniają się funkcjami minimalizującymi styczność z potencjalnymi alergenami. W wybranych modelach zabrudzenia duże są oddzielane od kurzu i trafiają do dwóch oddzielnych pojemników. Opróżniasz je od dołu, co ogranicza do minimum unoszenie się pyłu. Poza tym odkurzacze bezworkowe Miele mają różne rozwiązania (np. końcówki typu TurboTeQ, turboszczotki, filtr z aktywnym węglem), które umożliwiają skuteczne usuwanie sierści zwierząt i neutralizowanie przykrych zapachów.

Odkurzacz dla alergika. Podsumowanie

Najlepszym rozwiązaniem dla alergików są odkurzacze z filtrem HEPA, który zatrzymuje nawet najdrobniejsze cząsteczki zanieczyszczeń. Jeśli jednak chcesz mieć pewność maksymalnej eliminacji alergenów, wybierz urządzenia Miele. Odkurzacze tej marki wyróżniają się zaawansowanymi systemami filtracji i wysoką klasą reemisji kurzu. W efekcie pochłaniają do 99,9% pyłów. Inżynierowie Miele konstruując odkurzacze dla alergików z filtrem HEPA zadbali, aby kontakt z zanieczyszczeniami był minimalny, a powietrze po sprzątaniu maksymalnie oczyszczone.

Co ważne, odkurzacze Miele to także gwarancja najwyższej jakości, długoletniej trwałości i najnowocześniejszych technologii. Dzięki temu urządzenia są w stanie sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów, w tym osób z alergiami.

Źródła:
https://infomarket.edu.pl/uploads/magazines/files/2020/6/IP-SDA-6-2020.pdf
https://infomarket.edu.pl/articles/show/41181?category=3210
https://infoprodukt.pl/articles/show/21443?category=
https://strefaalergii.pl/abc-alergii/alergeny-czyli-co-nas-uczula/
https://domwporzadku.com/article/alergio-precz-jak-pozbyc-sie-alergenow-z-mieszkania
https://pl.wikipedia.org/wiki/HEPA
https://aniaradzi.pl/porady/klasa-reemisji-kurzu-w-odkurzaczu-klasa-skutecznosci-odkurzania-i-klasa-energetyczna-wyjasniamy-i-radzimy-co-wybrac/

  Więcej o:

Skomentuj:

Odkurzacz dla alergika. Co warto wiedzieć przy wyborze odpowiedniego modelu?