Partnerzy

News

Nowości produktowe

Wnętrza

Design

DIY

HGTV

Projekty i realizacje

Trendy 2025

Święta 2024

Przegląd baterii prysznicowych

red.

Urządzanie łazienki to zawsze ogromne wyzwanie, tym bardziej, że wybór materiałów i sprzętów to decyzja na lata. Jeśli decydujemy się na prysznic w łazience, jednym z największych dylematów jest zakup baterii prysznicowej. Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli, więc jak nie zginąć w gąszczu produktów i wybrać baterię najlepiej dostosowaną do naszych potrzeb? Przygotowaliśmy mały przegląd baterii prysznicowych.

Decydując się na zakup baterii prysznicowej, powinniśmy zastanowić się, jak będzie ona zamontowana. Pamiętajmy, że bateria powinna być zamontowana ok. 110 cm nad brodzikiem.

Bateria naścienna czy podtynkowa? 

Baterie naścienne (zwane również natynkowymi) są nadal popularne. Montuje się je bezpośrednio w miejscu instalacji wodnej, czyli do doprowadzonych rur. Są łatwe w montażu i niedrogie. Wymiana jednej baterii na drugą (również naścienną) nie jest problemem.

W nowoczesnych łazienkach, coraz częściej decydujemy się na baterie podtynkowe. Decyzję o wyborze takiej baterii musimy podjąć jeszcze na etapie remontu, czyli przed np. położeniem płytek. Konieczne jest wykucie w ścianie bruzd, w których znajdzie się mechanizm sterujący). Na zewnątrz widoczne będą tylko dźwignia, maskownica oraz wylewka.

Ciekawą opcją są panele prysznicowe. Posiadają szereg dodatkowych funkcji np. dysze umożliwiające hydromasaż, wodoodporne radio czy zintegrowane siedzisko.

Bardzo modne ostatnio deszczownice, mają tyle samo zwolenników, co przeciwników. Woda płynąca z góry na całe ciało, “uwalnia” nasze ręce. Deszczownice wyglądają elegancko, jednak nie warto rezygnować z klasycznej słuchawki prysznicowej. Nie każdy ma ochotę na codzienne “przymusowe” moczenie włosów.

Dobra bateria, czyli jaka?

Najważniejszym elementem każdej baterii jest głowica. To ona odpowiada za regulację temperatury wody. Na rynku dostępne są baterie z głowicami ceramicznymi, suwakowymi i termostatycznymi. Pamiętajmy, że im większa głowica tym przepływ wody będzie większy. Większym przepływem charakteryzują się baterie podtynkowe.

Standardem jest teraz perlator, który zmniejsza zużycie wody. Kupując nową baterię, sprawdźmy, czy na pewno jest w niego wyposażona. Innym rozwiązaniem zmniejszającym zużycie wody jest dwustopniowa dźwignia uchwytu. Za pierwszym uniesieniem strumień wody jest ograniczony (wystarczy do tego aby delikatnie opłukać ręce). Pełny strumień wody wypływa dopiero wtedy, gdy całkowicie pokonamy opór i uniesiemy dźwignię maksymalnie do góry.

Wybierajmy cięższe modele. Te, które ważą więcej, mają grubsze ściany i są mniej podatne na uszkodzenia. Będą także solidniejsze. Oczywiście zwracajmy też uwagę na wygląd, czyli na korpus baterii. Dostępne są różne wykończenia - ze stali szlachetnej czy mosiądzu. Baterię dopasujmy stylistycznie do reszty łazienki. Jeśli to pomieszczenie jest nowoczesne, nie warto dobierać armatury w stylu retro.

Bateria z termostatem

Baterie termostatyczne zapewniają stałą temperaturę wypływającej wody. Termostatyczna głowica miesza gorącą i zimną wodę tak, by uzyskać zaprogramowaną przez nas wodę. Cały proces jest cichy i błyskawiczny. Taka bateria znacznie zmniejsza zużycie wody.

Decydując się na zakup baterii prysznicowej warto kupić armaturę od dobrego, sprawdzonego producenta. Nie należy oszczędzać na sprzętach, które mają nam służyć na lata. Wybierajmy modele, które pozwolą nam oszczędzać wodę oraz będą dopasowane do naszego trybu życia.

Udostępnij

Przeczytaj także

Parawan nawannowy - alternatywa dla kabiny prysznicowej
Ożywiamy wnętrze - akcesoria i dekoracje do łazienki

Polecane

Różne rodzaje wykończenia armatury łazienkowej
Granitowe umywalki – trwałość i design w nowoczesnej łazience
Łazienka na poddaszu w kobiecym stylu

Skomentuj:

Przegląd baterii prysznicowych

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej