Pralnia w domu
Idealnie czyste, szybko wysuszone, niemal wyprasowane - gotowe do ponownego założenia. Urządzenia nowej generacji uporają się z brudnymi ubraniami i zrobią to w trosce nie tylko o planetę, ale też o twój portfel i czas.
Stworzenie domowej pralni, w której nie tylko upierzemy ubrania, ale też wysuszymy, zadbamy o ich wygląd i zapach to marzenie wielu z nas. Funkcjonalną i wygodną strefę urządzimy wybierając oddzielne urządzenia – pralkę, suszarkę i szafę suszącą. Niestety nie zawsze mamy aż tyle miejsca, wówczas warto wybrać urządzenie dwa w jednym, czyli pralko-suszarkę.
Czyste pranie
Wybór pralki wśród wielu modeli dostępnych na rynku nie jest prosty, ale gdy poświęcimy mu chwilę będziemy mogli cieszyć się idealnie dobranym urządzeniem przez wiele lat (średnio wymieniamy je co 5-7 lat). Najważniejsze kryteria, które warto przemyśleć to: ilość osób w domu, ilość miejsca, potrzeby domowników (często pralki mają przydatne programy przeznaczone np. dla alergików, właścicieli zwierząt, sportowców itd.) oraz budżet.
W sklepach znajdziemy modele ładowane od góry oraz od frontu. Najważniejszą różnicą w tych dwóch rodzajach jest nie tylko sposób wkładania i wyciągania ubrań, ale też wielkość urządzeń. Zazwyczaj te pierwsze są mniejsze –mają od 40 do 45 cm szerokości, 85 cm wysokości i 60 cm głębokości. Pralki ładowane od frontu są większe, ale też bywają pojemniejsze. Ich rozmiary wahają się od 60 cm szerokości, 85 cm wysokości i od 35 (wersje slim) do 70 cm głębokości. Pralki ładowane od frontu potrzebują też wolną przestrzeń przed sobą, na otwarcie drzwi. Za to możemy wykorzystać miejsce nad nią np. na półki.
Po wyborze rodzaju urządzenia, jeszcze przed zakupem warto zapoznać się z najważniejszymi parametrami, które znajdziemy na obowiązkowej etykiecie energetycznej:
- Zużycie energii elektrycznej – określane jest w klasie od A-G. Gdzie A określa najmniejsze zużycie, a G największe. Na etykiecie znajdziemy też informację ile energii urządzenie zużyje podczas 100 cykli.
- Pobór wody – podawany jest na pojedynczy cykl w programie ECO, zazwyczaj waha się od 30 do 90 l. Należy też wziąć pod uwagę fakt, że w pralkach z automatyką wagową, podczas tego samego programu może zostać pobrana mniejsza ilość wody (urządzenie dostosowują ją do ilości wsadu). Natomiast w starszych modelach spotykamy czasami funkcję połowy wsadu, która też zmniejsza zużycie wody.
- Ładowność – jest to waga ubrań którą możemy włożyć do pralki. Najmniejsza to ok. 4 kg, polecana dla 1 osoby. Pralki z ładownością 5-6 kg będą idealne dla 2-3 osobowej rodziny. Cztery osoby powinny wybrać urządzenia mieszczące 7-8 kg prania. Powyżej 9 kg wsadu poleca się rodzinom wieloosobowym. Warto też pamiętać, że im więcej prania mieści się w bębnie, tym urządzenie zazwyczaj głębsze, więc wybierając ten parametr zwróćmy uwagę na wielkość pralki, bo może się okazać, że nie zmieści się w miejscu przeznaczenia.
- Poziom hałasu – to parametr istotny głównie w sytuacji, gdy palka stoi w otwartej na salon kuchni lub w łazience sąsiadującej z pokojem małego dziecka lub sypialnią. Mimo to producenci starają się by pralki chodziły jak najciszej. Obecnie najczęściej natężenie dźwięku wynosi ok. 50-55 dB podczas prania oraz 70-78 dB w trakcie wirowania.
- Czas trwania cyklu ECO – ten parametr również znajdziemy na etykiecie, choć nie jest on aż tak istotny, bo zazwyczaj mamy szeroki wybór programów, od bardzo krótkich (nawet 15 min., choć tu mówimy raczej o odświeżaniu a nie praniu) poprzez 1 godzinny aż do wspomnianego, zazwyczaj najdłuższego programu ECO, trwającego najczęściej powyżej 3 godzin.
Wielu istotnych informacji nie znajdziemy na etykiecie energetycznej, ale warto zwrócić na nie uwagę:
- Maksymalna ilość obrotów na minutę – parametr ten ma wpływ na suchość prania – im więcej obrotów, tym mniej wody pozostaje w tkaninie. Zazwyczaj jest to 1000, ale bywają modele nawet z szybkością do 1800. W zależności od programu prania ilość obrotów się zmienia, np. przy praniu delikatnych ubrań wynosi ok. 400. Zazwyczaj mamy też możliwość indywidualnego dopasowania tej wartości.
- Programy prania – zazwyczaj jest ich od kilku do kilkunastu. Pozwalają one dopasować parametry do rodzaju tkaniny i stopnia jej zabrudzenia. Oprócz standardowych (bawełna, syntetyki, wełna/jedwab, delikatne itd.) można spotkać programy higieniczny (usuwający wirusy i bakterie), pozbywający się sierści zwierząt czy program inteligentny dostosowujący parametry prania do naszych przyzwyczajeń.
- Dodatkowe funkcje – dają możliwość indywidualnego ustawienia prania, np. możemy skrócić czas prania, opóźnić start, dwukrotnie wypłukać lub wywirować, dołożyć ubranie podczas prania czy sprawić by miało mniej zagnieceń. Są też funkcje chroniące urządzenie, np. automatyczne czyszczenie szuflady na detergenty lub chroniące dom przed zalaniem.
- Innowacyjne technologie – w nowoczesnych pralkach znajdziemy szereg udogodnień, np. automatyczny dobór ilości detergentu, sterowanie zdalne za pomocą aplikacji czy zdalny przegląd kondycji urządzenia oraz diagnozowanie awarii. Sprawiają one, że urządzenie jest prawie bez obsługowe, wystarczy je załadować i włączyć, a po pewnym czasie wyjąć pranie.
Do suchej nitki
Suszarki do ubrań to coraz bardziej popularne urządzenia w naszych domach. Wpływ na to ma chęć zaoszczędzenia czasu oraz brak miejsca na rozłożenie pokaźnych rozmiarów tradycyjnej suszarki. I w tym przypadku wybór jest spory, a w pierwszej kolejności należy zdecydować się na konkretny jej rodzaj. W Polsce mamy do wyboru trzy warianty, a właściwie dwa, ponieważ pierwsze z nich, czyli suszarki wywiewowe są dostępne w pojedynczych egzemplarzach. Trudno się temu dziwić, ponieważ ich praca polega na usuwaniu powietrza z urządzenia na zewnątrz, więc potrzebują podłączenia do przewodu wentylacyjnego. Drugim rodzajem są suszarki kondensacyjne, których zasada działania polega na skraplaniu pary wodnej. Są ich dwa rodzaj, pierwsze mają zbiornik, który należy opróżnić, drugie podłącza się do przewodu kanalizacyjnego (podobnie jak pralkę). Najnowszy tym suszarek to urządzenia kondensacyjne z pompą ciepła. Działają one w zamkniętym obiegu, więc nie potrzebują podłączenia ani do instalacji wentylacyjnej, ani kanalizacyjnej. Te suszarki są też wydajniejsze i bardziej energooszczędne, choć droższe od kondensacyjnych.
Podobnie jak w przypadku pralek, suszarki do ubrań mają określoną ładowność. Najczęściej waha się ona od 4 do 7 kg, ale spotkać też można modele o większej ładowności, nawet do 10 kg. Należy jednak pamiętać, że i tutaj wiąże się to z większymi gabarytami urządzenia.
Po wyborze rodzaju i pojemości urządzenia warto zwrócić uwagę na kilka parametrów:
- Klasa energetyczna – w przypadku suszarek jest trochę inaczej niż w pralkach, ponieważ producenci często podają klasę A+, nawet do A+++ i to są najbardziej energooszczędne i najczęściej spotykane urządzenia.
- Stopnie suszenia – od nas zależy jak bardzo suche mają być ubrania, zazwyczaj są trzy stopnie suszenia.
- Rodzaj i ilość programów – zazwyczaj spotykamy kilka programów, najczęściej dostosowanych do rodzaju tkaniny (bawełna, syntetyki, wełna, delikatne), rodzaju ubrań (koszule, pościel, itp.). W niektórych modelach dodatkowo mamy program higiena (usuwa alergeny, wirusy i bakterie), szybkie suszenie (zazwyczaj mniejszą ilość ubrań, np. 1 kg), opcja bez zagnieceń, funkcja odświeżenie (czyszczenie ubrań powietrzem, bez prania i użycia detergentów), program indywidualny (sami ustawiamy wszystkie parametry).
Oprócz opisanej wyżej suszarki do ubrań możemy naszą pralnię zaopatrzyć w szafę suszącą. To urządzenie wyglądem przypomina tradycyjny mebel z drążkiem i wieszakami. Ubrania suszą się w pozycji wiszącej, więc jest to idealne urządzenie dla delikatnych ubrań, np. bluzek czy koszul. Często wykorzystuje się je do rzeczy większych, które nie mieszczą się w bębnowej suszarce, np. pościeli.
Wypierz i wysusz
Nie każdy z nas ma miejsce na stworzenie pralni mieszczącej dwa lub trzy urządzenia. W tym przypadku polecić warto pralko-suszarki. Mają wygląd i gabaryty zwykłej pralki bębnowej, ale można w nich też wysuszyć ubrania. Należy jednak wspomnieć, że nie są one tak wydajne jak urządzenia pojedyncze. O ile programy zarówno prania jak i suszenia są podobne, to zazwyczaj suszyć można w mniejszą ilość ubrań niż wyprać, więc część garderoby i tak będzie trzeba wysuszyć w tradycyjny sposób.
Skomentuj:
Pralnia w domu