Czerwony kolor we wnętrzach: do czego pasuje?
Czerwony kolor symbolizuje siłę i energię. To barwa ognia, krwi, namiętności, władzy, luksusu. Jednocześnie "patronuje" pełnej poświęcenia miłości duchowej i cielesnym rozkoszom. Raz jest słodka, uwodzicielska, innym razem dzika, niepohamowana. Może dlatego tak ją lubią projektanci - bo daje nieskończone możliwości. Jedna z wiodących marek farb okrzyknęła ją kolorem roku 2018. Jak stosować go we wnętrzach? Jakie wzory i inne kolory zestawiać z kolorem czerwonym?
Czerwona barwa
Czerwień nazywana jest barwą życia - wszak to kolor krwi. To kolor radosny, pozytywny i poprawiający nastrój. Zawsze przykuwa naszą uwagę, swój wzrok w pierwszej kolejności kierujemy właśnie na czerwone elementy (nie tylko we wnętrzach, ale również na czerwone ubrania, kiedy jesteśmy w tłumie).
Wnętrzom nadaje ciepły i przytulny klimat, tak pożądany w ponure, zimowe dni. Jednak ze względu na swoją dużą intensywność, silnie oddziałuje na ludzi i działa pobudzająco. Zbyt długie przebywanie w czerwonym otoczeniu może powodować silną aktywność, następnie zmęczenie i wyczerpanie, a nawet złość i agresję. Dlatego najlepiej czerwieni używać oszczędnie. Wystarczy kilka czerwonych akcentów aby nadać charakter wnętrzu. Czerwone dodatki, narzuta, poduszka czy lampa, skutecznie ożywią wnętrze, nie wprowadzając jednocześnie chaosu. Możemy też zdecydować się na czerwony mebel, np. sofę czy szafkę, który ze względu na swój kolor nie pozostanie niezauważony i będzie głównym elementem aranżacji. Jak używać koloru czerwonego w poszczególnych pomieszczeniach?
Sypialnia - kolor czerwony kojarzony z namiętnością
Czerwony to kolor miłości, pobudza erotycznie, dlatego uważana jest za doskonały afrodyzjak. Z tych powodów doskonale sprawdzi się w sypialni. Najlepiej wybierać odcienie łagodne, różowe, które wzmagają uczucie miłości. Nie należy jednak przesadzać z ilością czerwieni w sypialni. To pomieszczenie ma służyć wyciszeniu i relaksować nas po intensywnym dniu, a zbyt duża dawka czerwieni może utrudniać zasypianie i drażnić.
Czerwony kolor w salonie
Tutaj możemy zaszaleć z czerwienią. W salonie bowiem skupia się nasze życie rodzinne i stymulujące działanie koloru czerwonego może być bardzo pożądane. Jeśli wprowadzimy choćby kilka dodatków w tym kolorze, nasz salon nabierze blasku i charakteru. Możemy też pokusić się o czerwone ściany. Jednak ze względu na duża powierzchnię w tak intensywnym kolorze, warto pomalować tylko jedną ścianę, która stanie się ciekawym i zwracającym uwagę elementem salonu.
Kolor czerwony w kuchni i jadalni
Kolor czerwony pozytywnie wpływa na łaknienie i skutecznie pobudza nasz apetyt. Z tego względu będzie doskonałym kolorystycznym rozwiązaniem w kuchni czy jadalni. Pamiętajmy jednak, że w czerwonej kuchni więcej będziemy jeść.
Pokój dziecięcy
Tutaj nie należy przesadzać z barwą czerwoną. Wszystko zależy też od usposobienia naszego dziecka. Jeśli mamy w domu małego flegmatyka, możemy zastosować w jego pokoju więcej czerwonych elementów. Jeśli jednak nasza pociecha jest pełna energii, zbyt duża dawka czerwieni może ją nie potrzebnie dodatkowo stymulować.
Kolor czerwony - ulubiony kolor w łazience
To pomieszczenie, w którym spędzamy najmniej czasu. Możemy więc zaszaleć i nie ograniczać się tylko do czerwonych dodatków. Łazienka w czerwieni pobudzi nas rano do działania i doda nam energii na resztę dnia.
Czerwień ładnie komponuje się ze wszelkimi odcieniami szarości. Dobrze współgra też z bielą i czernią. Taki zestaw kolorów nadaje nowoczesny charakter wnętrzom. Ciemna czerwień to też główny kolor wnętrz urządzonych w stylu orientalnym. Natomiast winna czerwień w połączeniu z brązem idealnie sprawdza się w ciężkich, klasycznych wnętrzach.
Jak stosować czerwień we wnętrzach? Jak łączyć odcienie koloru czerwonego z innymi kolorami?
Czerwień to barwa żywiołowa i prowokacyjna, niezwykle silnie oddziałująca na psychikę. Nawet niewielka jej ilość dodaje wnętrzom dynamizmu i je uatrakcyjnia. Jej szkarłatne i bordowe odcienie znakomicie komponują się z bielą, różowe natomiast tworzą bardzo wysmakowane zestawienia z beżem oraz z jasną zielenią. Efektownie wygląda też połączenie czerwieni z czernią lub szarością. Można też zestawiać ją z pozostałymi kolorami podstawowymi (żółtym i błękitem), ale to propozycja tylko dla odważnych.
KOLOR ZMIENNY JEST. Soczyste, ciemniejsze odcienie powinny być stosowane z umiarem. Ale już z odcieniami zgaszonej terakoty czy bordo, które nie skupiają na sobie tak dużej uwagi, można sobie pozwolić na więcej.
BARWA A STYL. Burgund w połączeniu z ciemną zielenią i brązem przeniesie nas do staroangielskich wiejskich rezydencji. Zestawiony z czernią i kremem pomoże stworzyć wnętrze inspirowane kulturą Japonii. Z kolei soczysta czerwień w towarzystwie błękitu i oranżu to dobra propozycja dla optymistów.
DLA KOGO KOLOR CZERWONY? W towarzystwie „ciemnego wina” najlepiej czują się osoby władcze, liderzy, którzy kochają życie i czerpią z niego pełnymi garściami. Nie skrywają emocji, a gdy wytyczą sobie cel, zawsze go osiągną.
- Więcej o:
Drzwi wewnętrzne - jakie wybrać?
Małe mieszkanie w beżach i szarościach
Ściany dekoracyjne: co zamiast farby i płytek?
Oświetlenie dla relaksu
Pokój z widokiem - jak stworzyć idealną przestrzeń z panoramą za oknem?
Nowoczesne okucia meblowe
Styl angielski w wystroju wnętrz – szyk, elegancja i domowe ciepło
Półki z rur – oryginalne rozwiązanie nie tylko do industrialnych wnętrz