Wnętrza w czerwieni

Marta Lubaszewska

Czerwony to kolor silny i energetyczny. Jak stosować go we wnętrzach?

Wnętrza w czerwieni - łazienka
Wnętrza w czerwieni - łazienka
fot. origin-www.hgtv.com

 

 

Czerwień nazywana jest barwą życia. To kolor radosny, pozytywny i poprawiający nastrój. Zawsze przykuwa naszą uwagę, swój wzrok w pierwszej kolejności kierujemy właśnie na czerwone elementy.

Wnętrzom nadaje ciepły i przytulny klimat, tak pożądany w ponure, zimowe dni. Jednak ze względu na swoją dużą intensywność, silnie oddziałuje na ludzi i działa pobudzająco. Zbyt długie przebywanie w czerwonym otoczeniu może powodować silną aktywność, następnie zmęczenie i wyczerpanie, a nawet złość i agresję. Dlatego najlepiej czerwieni używać oszczędnie. Wystarczy kilka czerwonych akcentów aby nadać charakter wnętrzu. Czerwone dodatki, narzuta, poduszka czy lampa, skutecznie ożywią wnętrze, nie wprowadzając jednocześnie chaosu. Możemy też zdecydować się na czerwony mebel, np. sofę czy szafkę, który ze względu na swój kolor nie pozostanie niezauważony i będzie głównym elementem aranżacji. Jak sprawdzi się czerwień w poszczególnych pomieszczeniach?

 

Sypialnia

Czerwony to kolor miłości, pobudza erotycznie, dlatego uważana jest za doskonały afrodyzjak. Z tych powodów doskonale sprawdzi się w sypialni . Najlepiej wybierać odcienie łagodne, różowe, które wzmagają uczucie miłości. Nie należy jednak przesadzać z ilością czerwieni w sypialni. To pomieszczenie ma służyć wyciszeniu i relaksować nas po intensywnym dniu, a zbyt duża dawka czerwieni może utrudniać zasypianie i drażnić.

 

Salon

Tutaj możemy zaszaleć z czerwienią. W salonie bowiem skupia się nasze życie rodzinne i stymulujące działanie koloru czerwonego może być bardzo pożądane. Jeśli wprowadzimy choćby kilka dodatków w tym kolorze, nasz salon nabierze blasku i charakteru. Możemy też pokusić się o czerwone ściany. Jednak ze względu na duża powierzchnię w tak intensywnym kolorze, warto pomalować tylko jedną ścianę, która stanie się ciekawym i zwracającym uwagę elementem salonu.

 

Kuchnia i jadalnia

Kolor czerwony pozytywnie wpływa na łaknienie i skutecznie pobudza nasz apetyt. Z tego względu będzie doskonałym kolorystycznym rozwiązaniem w kuchni czy jadalni. Pamiętajmy jednak, że w czerwonej kuchni więcej będziemy jeść.

 

Pokój dziecięcy

Tutaj nie należy przesadzać z barwą czerwoną. Wszystko zależy też od usposobienia naszego dziecka. Jeśli mamy w domu małego flegmatyka, możemy zastosować w jego pokoju więcej czerwonych elementów. Jeśli jednak nasza pociecha jest pełna energii, zbyt duża dawka czerwieni może ją nie potrzebnie dodatkowo stymulować.

 

Łazienka

To pomieszczenie, w którym spędzamy najmniej czasu. Możemy więc zaszaleć i nie ograniczać się tylko do czerwonych dodatków. Łazienka w czerwieni pobudzi nas rano do działania i doda nam energii na resztę dnia.

 

Czerwień ładnie komponuje się ze wszelkimi odcieniami szarości. Dobrze współgra też z bielą i czernią. Taki zestaw kolorów nadaje nowoczesny charakter wnętrzom. Czerwień to też główna barwa wnętrz urządzonych w stylu orientalnym. Natomiast ciemna, winna czerwień w połaczeniu z brązem idealnie sprawdza sie w ciężkich, klasycznych wnętrzach.

 

 Marta Lubaszewska

 

Zobacz także:

Kolorowe łazienki

Róż we wnetrzach? Czemu nie!

Zawsze black&white

Mały i czerwony, a parzy dobrą kawę

Skomentuj:

Wnętrza w czerwieni