Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Domowe biuro do pracy zdalnej – jak je urządzić?

Artykuł sponsorowany

Praca zdalna w ostatnich latach cieszy się bardzo dużą popularnością. Ten model pracy powszechnie zaczęto wykorzystywać w okresie pandemii. Pracodawcy i pracownicy szybko docenili zalety, jakie się z nim wiążą. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że dla wygody i efektywności pracy zdalnej bardzo duże znaczenie ma odpowiednie urządzenie domowego biura. Jak się do tego zabrać? O czym pamiętać?

Domowe biuro do pracy zdalnej – jak je urządzić?
Domowe biuro do pracy zdalnej – jak je urządzić?
Gowork

Dlaczego odpowiednie urządzenie domowego biura jest tak ważne?

Nie wszyscy pracownicy zdają sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie dla komfortu pracy ma odpowiednio urządzona przestrzeń robocza. I o ile w przypadku pracy stacjonarnej nie przykłada się do tego szczególnej uwagi, o tyle w przypadku pracy z domu jej aranżacja może być sporym problemem.

Aranżacja przestrzeni przeznaczonej do home office ma bardzo duże znaczenie choćby z tego względu, że pozwala zachować porządek wśród przedmiotów wykorzystywanych do pracy. Nie od dziś wiadomo, że bałagan i natłok niepotrzebnych przedmiotów niekorzystnie wpływa na wydajność pracownika. Dlatego przy urządzaniu domowej przestrzeni do pracy koniecznie trzeba zadbać o to, by każdy przedmiot miał w niej swoje miejsce.

Jeśli przestrzeń do pracy jest urządzona w odpowiedni sposób, pracownik nie ma problemu ze skupieniem się i utrzymaniem koncentracji. Problem pojawia się, kiedy dookoła niego występuje zbyt dużo bodźców, które mogą odciągać jego uwagę od wykonywanych obowiązków. Dlatego tak ważne jest, aby kącik do home office był wyraźnie wydzielony, nawet jeśli zajmuje część pomieszczenia o innym przeznaczeniu – sypialni, salonu czy też pokoju dziecięcego.

Omawiając temat urządzenia domowego biura, nie sposób pominąć zagadnienia ergonomii. Co to jest? Otóż, mianem ergonomii określa się przystosowanie stanowiska pracy do warunków fizycznych człowieka, jego budowy anatomicznej oraz indywidualnych potrzeb. Ergonomiczne urządzenie stanowiska pracy ma duże znaczenie zwłaszcza w przypadku pracy zdalnej, którą w większości wykonuje się w pozycji siedzącej przed ekranem komputera. 

Gdzie można zaaranżować domowe biuro? 

Idealną sytuacją byłoby przeznaczenie jednego, wybranego pomieszczenia na domowe biuro. Jednak, jak wiadomo, nie zawsze jest to możliwe. Zwłaszcza właściciele niewielkich mieszkań często mają problem z wygospodarowaniem dla siebie wolnej przestrzeni do home office. 

Na szczęście komfortowe i funkcjonalne miejsce pracy z powodzeniem można zaaranżować w każdym innym pomieszczeniu. Warto jedynie zatroszczyć się o to, by przestrzeń ta była wyraźnie oddzielona od reszty pomieszczenia. 

Domowe biuro może zostać ulokowane w salonie. To z reguły największe pomieszczenie w domu, toteż wygospodarowanie w nim niewielkiego kącika na biurko i niezbędny sprzęt nie powinno stanowić większej trudności. Problemem w przypadku tego pomieszczenia może być jednak duża ilość rozpraszających bodźców – w końcu z salonu na co dzień korzystają także inni domownicy. 

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby biuro do home office urządzić w sypialni – to rozwiązanie o tyle dobre, że sypialnia jest zazwyczaj miejscem dość cichym i spokojnym, z którego korzysta się wyłącznie w porze nocnej. Biuro w sypialni można oddzielić od reszty pomieszczenia przy pomocy podręcznych parawanów bądź też ażurowych ścianek działowych. 

Rodzice małych dzieci i niemowląt mogą zdecydować się na aranżację domowego biura w pokoju dziecięcym. To rozwiązanie, które pozwala optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Oczywiście w momencie, kiedy dziecko dorośnie i będzie potrzebować pokoju, domowe biuro należy przenieść w inne miejsce – jest to więc rozwiązanie tymczasowe. 

O czym pamiętać, urządzając przestrzeń do pracy biurowej?

Osoby, które znalazły już idealną ofertę pracy zdalnej na stronie GoWork, przy urządzaniu domowego stanowiska pracy powinny pamiętać o następujących czynnikach: 

  • odpowiednie wyposażenie stanowiska pracy – ergonomiczne biurko i krzesło to absolutna podstawa, jeśli chodzi o zachowanie wygody podczas długich godzin przed ekranem komputera,
  • prawidłowe ułożenie monitora – zawsze powinien znajdować się on na poziomie ludzkiego wzroku,
  • oświetlenie – idealnie, jeśli biurko umieszczone jest przy oknie, które jest naturalnym źródłem światła. Jeśli nie, należy zatroszczyć się o właściwe oświetlenie stanowiska pracy,
  • wentylacja – dostęp do świeżego powietrza jest niebywale istotny podczas wykonywania swoich obowiązków.
    Więcej o:

Skomentuj:

Domowe biuro do pracy zdalnej – jak je urządzić?