Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Miejsce do pracy w małym mieszkaniu

Marta Lubaszewska

Na pytanie naszej czytelniczki odpowiada architekt wnętrz Barbara Godawska z pracowni Rydzyńska Design.

Pytanie:

Witam.

Jestem stałą czytelniczką Domosfery. Piszę do Was gdyż mam mały problem z urządzeniem swojego niewielkiego mieszkanka. Od nie dawna część swojej pracy wykonuję w domu. Potrzebuję mieć wygodne biurko. Nie wiem jednak gdzie usytuować taki kącik do pracy. Chciałabym aby był jakoś oddzielony od reszty mieszkania. Czy jest to możliwe? Przesyłam plan, który wykonałam sama i dlatego nie jest on zbyt dokładny. Mam nadzieję, że wystarczy. Pozdrawiam serdecznie i liczę na pomoc!

Joanna R.  

Odpowiedź:

Nawet w małym mieszkaniu da się zaaranżować miejsce do pracy. Będzie ono, oczywiście  proporcjonalne do mieszkania - czyli niewielkie, ale najważniejsze, że będzie.

Aby nie odwracać uwagi od funkcji zastosowana we wszystkich wersjach kolorystyka jest taka sama . Są to neutralne, spokojne i jasne kolory , które sprawdzają się, praktycznie w każdym wnętrzu. Jasne barwy dodają przestrzenności dlatego takie rozwiązanie w małym mieszkaniu jest szczególnie zalecane. Tak zaprojektowana  przestrzeń  jest nowoczesna i uniwersalna, dzięki temu łatwo ją ożywić wprowadzając dowolne dodatki o mocniejszej,  dominującej barwie. Pamiętajmy jednak, że nie powinno być ich zbyt wiele.

Nie wiemy czy Pani Joanna bierze pod uwagę zmianę układu ścian działowych,  dlatego przedstawiamy kilka różnych rozwiązań.

Rozwiązanie 1

Układ ścian pozostaje niezmieniony, za wyjątkiem ścianki  vis a vis głównego wejścia. Dzięki  jej przedłużeniu strefa wejściowa jest oddzielona reszty mieszkania. Zyskujemy także przestrzeń  na zamocowanie wieszaków oraz zawieszenie dużego lustra.

W niewielkiej kuchni  doprojektowany został  wąski blat -  miejsce do spożywania posiłków.

"Kącik" do pracy, w tym rozwiązaniu, znalazł się w rogu pokoju dziennego tuż przy oknie. Komoda przechodzi w biurko, tworząc zwartą bryłę wielofunkcyjnego mebla. Ponieważ biurko stanowi spójną wizualnie całość z resztą wyposażenia, nie przeszkadza to, iż znajduje się w głównej części mieszkania.

Rozwiązanie 2

Tym razem strefa wejściowa odseparowana jest przez dobudowany układ ścian, w którym znajduje się zabudowa miejsca pracy.  Mieści ona biurko oraz rząd szafek i regałów.

Zabudowa jest zamykana, dzięki temu w razie potrzeby przestrzeń pokoju staje się czysta bez widocznych, składowanych tam elementów.

Kącik do pracy jest teraz  oddzielnym miejscem, które może pozostawać ukryte, wyglądając po prostu jak szafa, na której drzwiach proponujmy umieścić ciekawą grafikę. Stanie się wtedy ozdobą i ciekawym elementem we wnętrzu.

Na bocznej części zabudowy znajduje się niewielki stół, który po złożeniu przylega do ściany nie zabierając cennego miejsca. Sugerujemy zastosowanie składanych krzeseł, które w takiej sytuacji można powiesić nad stołem.

Reszta mieszkania (sypialnia, łazienka, kuchnia ), poza niewielkimi zmianami w układzie wyposażenia pozostaje taka sama jak w wariancie nr.1

Rozwiązanie 3

Układ ścian jest całkowicie zmieniony. Po wyeliminowaniu  pomieszczenia sypialni, powstaje jedna, otwarta  przestrzeń dzienna, która wieczorem staje się sypialnią.

Niezbędna w tej koncepcji  jest sofa z możliwością rozkładania, gdyż będzie pełnić również funkcję łóżka.  Oddziela ona wypoczynek od miejsca pracy na które składa się długie, wąskie  biurko i rząd regałów. 

Dzięki uzyskanej dodatkowej  przestrzeni, znajduje się miejsce na osobny stół do spożywania posiłków. Najlepiej zastosować taki który można złożyć.

Łazienka została nieco poszerzona, z wejściem przeniesionym na krótszą jej ścianę, która od strony pokoju sprawia wrażenie jednej spójnej płaszczyzny - sugerujemy zastosowanie wielkoformatowej grafiki, którą pokryjemy drzwi i ścianę.

Barbara Godawska

RYDZYŃSKA DESIGN

    Więcej o:

Skomentuj:

Miejsce do pracy w małym mieszkaniu