Praca z laptopem - jak ją ułatwić?

AS

W wielu firmach stacjonarne stanowiska pracy wyposażone są w laptopy, których niepodważalną zaletą jest mobilność, na przykład można je zabrać do domu i tam wypełniać zadania służbowe. Jednak wielogodzinna praca z tego rodzaju komputerem może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi. Aby tego uniknąć, dobrze jest zaopatrzyć się w ułatwiający pracę sprzęt, który uchroni przed bólem nadgarstka i karku.

24120733 https bi

Wbrew pozorom laptop, czyli komputer przenośny (mobilny) towarzyszy pracownikom biurowym od kilkudziesięcioleciu lat. Pierwszy tego typu sprzęt trafił do sprzedaży na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Był pomocniczym narzędziem, ułatwiającym wykonywanie zadań służbowych. Stosowany był poza stałym miejscem pracy, na przykład do prezentacji towarów czy robienia notatek. Obecnie jego rola znacznie wzrosła, w wielu przypadkach zastępuje on komputer stacjonarny. Sprawdza się w przypadku osób pracujących zdalnie, z domowego biura.

Czasochłonna praca z laptopem

Jak wynika z danych GUS, blisko 95% przedsiębiorstw w Polsce wykorzystuje komputery. Połowa pracowników została wyposażona w komputer służbowy, z których 62% stanowią laptopy. Oznacza to, że już bardzo niewiele brakuje nam do średniej unijnej, która wynosi 65%.

Laptop umożliwia pracę w każdym miejscu, jednak osoby, które pracują z komputerem przenośnym często uskarżają się na dolegliwości bólowe wymuszające ciągłą zmianę sposobu siedzenia. Jak się okazuje, próby przyjęcia bardziej komfortowej pozycji są czasochłonne. Wyniki przeprowadzonych w Polsce badań wykazują, że zabiera to nam 36 minut dziennie. W tygodniu tracimy na to aż 3 godziny (średnia europejska wynosi ponad 4 godziny na tydzień).

Zagrożenia związane z pracą przed laptopem

Praca z laptopem bywa nie tylko niewygodna - okazuje się, że wykonywanie zadań służbowych przed komputerem mobilnym może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Jeśli laptop znajduje się bezpośrednio na biurku, jego ekran jest zbyt nisko. Zmusza to do pracy z pochyloną głową i tym samym prowadzi do zwiększonego napięcia mięśni barków oraz karku. Utrzymywanie takiej pozycji przez wiele godzin może stać się powodem dolegliwości bólowych szyjnego i piersiowego odcinka kręgosłupa. Problem stanowi również pozioma klawiatura, która wymusza częste zginanie ręki w nadgarstku. Może to prowadzić do tzw. zespołu cieśni nadgarstka, objawiającego się np. osłabieniem chwytu i ograniczeniem ruchu stawu.

Wyposażenie, które ułatwia pracę z komputerem mobilnym

Biorąc pod uwagę obowiązujące w Polsce przepisy, gdy elementem wyposażenia stacjonarnego stanowiska pracy jest laptop, pracodawca zmuszony jest wyposażyć go w standardową klawiaturę podłączoną do laptopa. Dużym udogodnieniem dla pracujących z laptopem jest podpora przedramienia proponowana np. przez firmę AJ Produkty. Zapewnia ona ergonomiczną pozycję przy komputerze, a także odciąża nadgarstek i całą kończynę górną. Skutecznie zapobiega zmęczeniu w ramionach i szyi.

Pracując z laptopem, należy również pamiętać, że jego monitor powinien zostać ustawiony w stosunku do oczu w taki sposób, który nie zmusza do ciągłego pochylania się. Umożliwia to półka naścienna na laptopa. Znaleźć ją można między innymi w ofercie firmy AJ Produkty. Zwiększa ona komfort pracy i dodatkowo zwalnia miejsce na biurku, które do tej pory było zajmowane przez komputer przenośny. Jest ona odpowiednio szeroka (370 mm) i długa (300 mm), dzięki czemu jest w stanie pomieścić używane obecnie modele laptopów. Dodatkową jej zaletą jest elegancki design. Ponadto półka zwalnia z konieczności kupowania dodatkowego monitora.

Biurko do pracy z laptopem?

Praca z laptopem nie zawsze jest siedząca - niekiedy realizowana jest w pozycji stojącej. Wówczas znacznym udogodnieniem będzie wysokie biurko pod komputer proponowane m.in. przez AJ Produkty. Posiada ono górną półkę z regulacją wysokości, wygospodarowano też na nim miejsce na klawiaturę, myszkę i drukarkę. Wielogodzinna praca z laptopem nie musi być niekomfortowa. Warunkiem jest jednak wyposażenie stanowiska pracy w odpowiedni sprzęt, taki jak podpora przedramienia czy półka na laptopa. W przypadku dla osób pracujących w pozycji stojącej sprawdzi się natomiast wysokie biurko pod komputer.

    Więcej o: